Blog Rodziców

Rodzice blogują nie tylko o dzieciach

Rozmiary ciuszków dla noworodków

18 lutego 2021
Kompletując wyprawkę dla mającego się wkrótce urodzić dziecka, szukamy przede wszystkim ubranek wygodnych, odpowiednich do pory roku oraz z delikatnych w dotyku i w miarę możliwości - naturalnych materiałów. Jak nie przesadzić z liczbą kupowanych ubranek i trafić z rozmiarem? Dowiedz się - przeczytaj nasz artykuł.

Pierwsze w życiu ubranka - jakie ciuszki do noworodka wziąć do szpitala?

Kiedy przyszli rodzice pakują torbę z wyprawką na pierwsze dni życia malucha, powinni pamiętać, że zabierane w niej rzeczy przydadzą się w ciągu zaledwie dwóch-trzech dni. Nie warto pakować więcej ciuszków, niż to jest niezbędne. Kompletowanie garderoby malucha zależy od pory roku - latem dziecko potrzebuje body z krótkim rękawem (podczas dużych upałów maluchy przebywają w jednej warstwie bawełny również na dworze), w chłodniejsze pory roku - ewidentnie z długim. W najchłodniejszych miesiącach roku noworodki zwykle noszą na głowie cieplejszą czapeczkę nawet w pomieszczeniach, a na samo wyjście do domu potrzebna jest typowo zimowa wersja takiego nakrycia głowy oraz ocieplany kombinezon, a także ciepłe skarpetki i rękawiczki. Uniwersalnym rozwiązaniem na każdy sezon są body, śpiochy oraz półśpiochy i pajacyki. Noworodek urodzony latem potrzebuje ok 5 sztuk bodziaków, za to mniej śpiochów i pajacyków. Listy, jakie pojawiają się na blogach parentingowych oscylują zwykle wokół 2-3 sztuk jednej części garderoby. Skarpetki zimą są zwykle konieczne dopiero podczas opuszczania budynku szpitala, więc wystarczy pojedyncza para. Pamiętajmy, że małe dziecko szybko rośnie - zastanawiając się ile ciuszków dla noworodka w startowym rozmiarze będzie nam potrzebne na pierwsze tygodnie razem, nie przesadzajmy z ilością. Jeśli nikt nie obdarował nas maleńkimi ciuszkami, najlepiej kupować rzeczy basic w wielopakach, np. po 3, 4 i więcej sztuk. Dziecko urodzone latem potrzebuje ok 4-5 bodziaków z krótkim rękawem i tyle samo z długim, zimą krótki rękawek jest doskonale zbędny (za to potrzeba ubrać dziecko dodatkowo w bluzę lub sweterek). Z najmniejszego rozmiaru rozmiaru w swoim życiu maluch może wyrosnąć już po miesiącu, a najdalej dwóch - wtedy z 56 przechodzimy na 62, a jeśli od razu zaczęliśmy od większego, to na 68 cm.

Jakie ciuszki dla noworodka? Rozmiary ubranek

Standardowe rozmiary ciuszków dla noworodków podawane są w centymetrach, rzadziej w miesiącach. Najpopularniejsza wielkość to 56cm, lub w drugiej wersji 0-3 (miesiące). Zdarza się jednak, że dziecko ma niską masę urodzeniową lub przychodzi na świat jako wcześniak i akurat ciuszki oraz ich rozmiar w obliczu konieczności ratowania życia schodzą na odległy plan. Zazwyczaj po ustabilizowaniu się stanu zdrowia maluch potrzebuje ubranek w rozm. 52, a bywa, że i takie są na niego zbyt duże (istnieje także rozmiar 50). Najmniejsze dostępne w sklepach skarpetki to 11/13 - są lekko elastyczne i pasują na stópki o długości od 7 do 9 cm. Można też zacząć od razu od większych, 13/15 - to jeszcze nie buty, więc nie muszą być idealnie dopasowane do stóp. Często słyszymy o dużych noworodkach, z wagą dobrze ponad 4500 gramów i o długości ciała powyżej 60 cm. W takiej sytuacji zestaw startowy na rozmiar 56 będzie w większości bezużyteczny i trzeba na szybko poszukać wielopaków ubrań w rozmiarze 62. Co zrobić, żeby uniknąć zakupowych wpadek podczas kompletowania wyprawki?

W którym momencie na pewno wiadomo, jak duże urodzi się dziecko?

Przyszła mama powinna zwrócić szczególną uwagę na ostatnie prenatalne USG (III trymestr), które wykonujemy od 28 do maksymalnie 32 tygodnia ciąży. Ginekolog-położnik może wówczas oszacować (uwaga: są to dane aktualne w czasie wykonania badania, a nie na moment samego porodu), czy dziecko będzie drobne, przeciętnej wielkości, a może duże. Wówczas możemy zacząć poszukiwać ubranek od razu w rozmiarze 62. Standardowo większość odzieży dla noworodków jest jednak dostępna w rozmiarze 56 i właśnie o tej wielkości mowa w większości poradników dla przyszłych rodziców.

Dbanie o ubranka - jak prać ciuszki dla noworodka?

Pamiętajmy, że ubranka dla malucha pierzemy osobno, w wysokiej temperaturze. Z uwagi na panie w gorącej wodzie (minimum 60 stopni Celsjusza), ciuszki muszą być z naturalnych materiałów, które nie odkształcą się w takich warunkach. Ważny jest też delikatny detergent (zwykły proszek czy płyn do prania można stosować dopiero w przypadku dziecka powyżej 6. miesiąca życia). Ze względów czysto praktycznych, podczas kompletowania wyprawki warto zwrócić uwagę na kolor ubranek - jasne, w mało intensywnych barwach, nie wyblakną. Jeśli pranie ubrań przed użyciem nie było do tej pory dla nas oczywiste, koniecznie nie zapomnijmy tego zrobić w przypadku ubranek dziecięcych - pierwsze pranie koniecznie w 90 stopniach. Lekarze zalecają też każdorazowe odkażanie ciuszków parą. Konieczne jest używanie żelazka, ewentualnie stacji parowej lub parownicy - bardzo wysoka temperatura skutecznie unieszkodliwia drobnoustroje.
 

Autor
O blogu
Najnowsze posty
Najpopularniejsze posty

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi