< > wszystkie blogi

przemus222's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Co daje fotowoltaika?

17 czerwca 2021
Unowocześnianie technologii, czy tworzenie coraz to nowszych urządzeń to coś co charakteryzuje ostatnie lata. Dążymy do tego, aby usprawniać nasze codzienne czynności, sprawiać, aby stawały się prostsze, a co ważniejsze wyręczały nas w niektórych obowiązkach. Korzystanie z urządzeń czy instalacji stało się więc bardzo popularne. Coraz częściej mówi się też o ochronie środowiska, dążymy do tego, aby polepszać jego stan i wykorzystywać jego uroki. Do tego czasu funkcjonuje wiele elektrowni, które do swojego działania wykorzystują paliwa niewyczerpalne. Są nimi elektrownie wiatrowe, wodne, a od jakiegoś czasu również słoneczne. Promieniowanie słoneczne to jedna z najpopularniejszych metod pozyskania energii elektrycznej. Dlaczego jest tak chętnie wybierana i jakie korzyści za sobą niesie?

Poznaj działanie fotowoltaiki


Fotowoltaika to odnawialne źródło energii elektrycznej. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możemy na własną rękę produkować prąd, dzięki pobieranym promieniom słonecznym. Cała instalacja działa za sprawą, współgrających ze sobą elementów. Pierwszym z nich są oczywiście panele słoneczne, które odpowiadają za przechwycenie padających promieni. Panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, a te natomiast z krzemu. Wyróżnia się dwa rodzaje ogniw, pierwsze z krzemu polikrystalicznego, a drugie z monokrystalicznego. Te drugie wykorzystuje się częściej ze względu na ich wyższą sprawność. Niestety charakteryzuje je też większa cena.
Działanie paneli fotowoltaicznych to nie wszystko. Kiedy słońce skieruje już promienie w naszą stronę, a panele je pobiorą wytwarza się zjawisko fotowoltaiczne. Jego sprawność zależy przede wszystkim od położenia paneli, warunków atmosferycznych, a także struktury ogniwa. Za pomocą zjawiska fotowoltaicznego energia słoneczna przekształca się w prąd stały. Później pracę nad prądem przejmuje falownik, który przekształca go w prąd zmienny. Tak wytworzona energia, z takimi parametrami trafia do naszych gniazdek i zasila wszystkie urządzenia elektryczne w domu.

Działanie paneli fotowoltaicznych w bardzo słoneczne dni


Kiedy pogoda nam sprzyja, a słońce nagrzewa nasze panele zdarza się tak, że instalacja produkuje za dużo energii. Jest jej na tyle, aby pokryć nasze zapotrzebowanie, a jeszcze sporo zostaje. W takich sytuacjach oczywiście nic nie może się zmarnować, a instalacja jest na to przygotowana. Nadmiar wyprodukowanej energii jest odsyłany do głównej sieci elektrycznej. Prosument, czyli my posiadający instalacje fotowoltaiczne, mamy do niej pełne prawo. Oznacza to, że w sytuacjach, w których nasze zapotrzebowanie na energie jest większe niż zazwyczaj, możemy ją odebrać z sieci. Wychodzi więc na to, że siec pełni funkcje „przechowalni”.

Jakie zalety daje fotowoltaika?


Pierwszą z nich jest znaczne zmniejszenie naszych rachunków. Uniezależniamy się od dostawców prądu, przez co nie musimy płacić im za energię. Produkujemy prąd sami i wyłącznie na nasze potrzeby. Możemy być pewni, że nie zabraknie energii do napędzania naszej instalacji, gdyż wykorzystujemy jej odnawialne źródła. A na dodatek unikniemy sytuacji, braku prądu w razie awarii głównej sieci.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi