< > wszystkie blogi

przemus222's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Jak założyć spółkę na Malcie?

16 stycznia 2021
Zakładanie firm i spółek poza granicami kraju jest praktyką dość częstą. Na mapie Europy, ale i świata istnieje wiele krajów o stabilnej sytuacji politycznej, ekonomicznej, podatkowej i te kwestie sprawiają, iż inwestorzy szukają w nich miejsca dla swoich przedsiębiorstw. Czy to niewłaściwe? Każdy przecież dąży do maksymalizacji swoich zysków, chce prostych zasad prowadzenia firmy, niskiego stopnia biurokratyzacji i stabilności podatkowej. Jednym z najbardziej kuszących państw pod kątem prowadzenia spółki jest Malta. Jak na tej wyspie założyć firmę i na jakie profity z tym związane można liczyć?

Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej w Unii Europejskiej- czyli co?

Malta, tak samo jak Polska, jest członkiem UE. Państwa unijne umówiły się tak, iż panuje na ich terenie swoboda prowadzenia działalności gospodarczej- przedsiębiorca ma zatem możliwość założyć i prowadzić prowadzić swoją firmę w każdym państwie członkowskim, w którym chce to robić. Nie jest to jednak tak w 100% nieograniczone, ponieważ każdy kraj członkowski może także ustanowić swoje odrębne przepisy, na podstawie których może wprowadzić jakiś zakres wymogów czy ograniczeń. Czasem będą wymagane licencje, zezwolenia, a często pojawiają się także ograniczenia w zakładaniu spółek działających w określonych branżach. Jak to wygląda w przypadku Malty?

Malta - kraj przyciągający biznes

Jak już wspomniano, Malta tak jak Polska jest krajem Unii Europejskiej oraz posiada z naszym krajem podpisaną umowę o zakazie podwójnego opodatkowania. Malta przyciąga inwestorów, zwłaszcza tych, na których czeka sporo obostrzeń w innych krajach unijnych, a obostrzenia te dotyczą np. takich branż jak branża hazardowa i bukmacherska czy branża krypto-walutowa. Jeszcze inną zaletą założenia spółki w tym kraju jest tzw. zwrot podatku na rzecz udziałowców spółek maltańskich. Jak wygląda przebieg rejestracji spółki?

Założenie spółki na Malcie - dwa rodzaje spółek:

- partnership en nom collectif- odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- partnership en commandite- odpowiednik polskiej spółki komandytowej.
Pierwszym krokiem do założenia spółki na tej wyspie jest więc wybranie formy prawnej oraz złożenie wniosku, tzw. Memorandum of Association, który zawierał będzie nazwę spółki, jej adres, dane udziałowców, zakres działalności, a także wysokość kapitału zakładowego i kontakt do osoby reprezentującej spółkę na terenie Malty.
By założyć spółkę, trzeba będzie skompletować niezbędne dokumenty- pierwszy z nich został już powyżej opisany. Kolejny dokument to potwierdzenie wpłaty całości kapitału zakładowego oraz takie dokumenty jak poświadczona kopia paszportu wraz z potwierdzeniem stałego miejsca zamieszkania nie starszym niż trzy miesiące oraz potwierdzenie opłacenia wszelkich opłat niezbędnych do rejestracji spółki.
Pensje dyrektorów zarządzających spółką nie podlegają opodatkowaniu, o ile nie są one wyższe niż 500 000 zł netto w skali roku. Stawka CIT na Malcie wynosi 35%, ale istnieje tutaj wiele ulg i zwolnień z tego podatku. Ulgi te są tak powszechne, że założenie spółki na Malcie jest wciąż bardzo opłacalnym posunięciem.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi