< > wszystkie blogi

przemus222's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Jak sobie radzić z wilgocią w domu?

19 października 2020
Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach domowych nie dość, iż jest nieestetyczny, gdyż prowadzi do plam z zawilgoceń, to także jest niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza dla osób borykających się z alergiami oraz z chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych. Pleśnie, grzyby i roztocza, które uwielbiają wilgotne warunki mają w zawilgoconych pomieszczeniach idealne możliwości rozwoju, co jest niezwykle niebezpieczne. Warto więc zadbać o to, by jak najwcześniej, gdy tylko zobaczymy problem, starać się walczyć z nadmiarem wilgoci, a sposobów na to jest co najmniej kilka.

Powody powstawania wilgoci w pomieszczeniach

Nadmierna wilgoć w domach i mieszkaniach może powstawać z bardzo różnych powodów, do których należą m.in. zalania przez powodzie, wilgoć powstała wskutek wysokiego poziomu wód gruntowych (tzw. podciąganie kapilarne), kondensacja pary wodnej (np. na skutek gotowania i słabej wentylacji), podwyższona higroskopijność materiałów budowlanych czy roboty remontowe lub wykończeniowe.

Bardzo często mamy w domach do czynienia z tzw. wilgocią kapilarną, która spowodowana jest tym, że w materiałach budowlanych mamy mikropory, czyli kapilary, które umożliwiają rozprzestrzenianie się wilgoci w ścianach czy w sufitach. Powodami takiej wilgoci jest np. brak hydroizolacji lub niewłaściwe jej wykonanie. Wilgoć taka dotyczy najczęściej ścian do poziomu 1-2 metrów dolnej części ścian parterowych, podłóg, na których butwieją wykładziny lub dywany, na ścianach mogą pojawiać się wykwity solne.

Jeśli w naszym domu jest problem z wentylacją, prędzej czy później dostrzeżemy problem wilgoci kondensacyjnej, czyli powierzchniowej. Wilgoć taka osadza się na powierzchni ścian i sufitów, a jeśli zdarza się to regularnie, wilgoć ta zacznie wnikać trwale w materiały budowlane. Możemy także zetknąć się z wilgocią technologiczną, która jest skutkiem prowadzonych prac wykończeniowych oraz remontowych- wilgocią dotknięte są materiały, a rozwojowi wilgoci sprzyja dodatkowo tynkowanie, układanie wylewek, etc. Gdy po zakończonej budowie wprowadzimy się do budynku zbyt wcześnie, zanim obeschnie, na naszych ścianach i sufitach w mig dostrzeżemy plamy wilgoci.

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Sposobów na walkę z wilgocią w domu jest wiele i warto podjąć się ich jak najszybciej, zanim trwale wilgoć zagości na naszych ścianach i w materiałach budowlanych. Jednym z najefektywniejszych sposobów na walkę z wilgocią są osuszacze powietrza np. firmy https://meacopolska.pl/ , które zasysają powietrze, skraplają wychwyconą wilgoć, odprowadzają ją do zbiornika na wodę, a dodatkowo wypuszczają ciepłe powietrze. Wilgoć możemy też ograniczyć przez położenie odpowiedniej izolacji cieplnej na budynku oraz właściwą jego hydroizolację. Należy wymienić wszelkie rury, pokrycia dachowe czy wszystkie inne elementy, poprzez które nadmiar wilgoci może przedostawać się do budynku. Trzeba też sprawdzić wentylację w domu czy mieszkaniu - okna nie mogą być zbyt szczelne, gdyż powietrze, które nie ma ujścia będzie się skraplało, przez co pojawią się jedynie nawarstwiające się problemy z wilgocią.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi