< > wszystkie blogi

przemus222's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Praca w Niemczech w opiece nad seniorem- co musisz wiedzieć?

22 lipca 2020
Polacy wciąż bardzo chętnie i często wybierają zarobkowanie za granicą- spowodowane jest to wieloma czynnikami, wśród których głównym jest oczywiście kwestia wynagrodzenia. Za granicą zarobić można nawet wielokrotność tego, co zarabia się w Polsce na danym stanowisku. Jednym z najczęstszych zajęć Polaków (choć głównie Polek) za granicą jest praca w sektorze opieki nad osobami starszymi. Co warto wiedzieć o tej branży?

Praca za granicą

Największa liczba Polaków wyjeżdżających za granicę pochodzi z województw lubelskiego, podkarpackiego, pomorskiego i lubuskiego, nieco mniej naszych rodaków wyjeżdża za chlebem poza granice z województw mazowieckiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Jak pokazują statystyki za 2017 rok, Polacy przywieźli z zagranicy łącznie w swoich portfelach około 470 mln złotych. Mimo, iż praca za granicą wciąż jest dla wielu rodzin głównym źródłem dochodu, polityka socjalna naszego kraju sprawiła, iż wiele rodzin zrezygnowało z dorabiania w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii i zadowolona jest wpływem gotówki, który gwarantuje Polska. Jednym z najbardziej atrakcyjnych zarobkowo krajów jest Szwajcaria, w której można zarobić obecnie najwyższą stawkę godzinową- ok. 24 euro brutto, zaś najmniej dostaniemy za godzinę w Wielkiej Brytanii- ok. 9 euro brutto.

Praca opiekunki osoby starszej

Już od wielu dekad Polki (czasem też Polacy) podejmują się pracy za granicą w sektorze opieki nad osobami starszymi. Badania wskazują, iż w sektorze tym może być zatrudnionych nawet 500 tysięcy Polek. Europejskie społeczeństwo wciąż się starzeje, dlatego ofert pracy w tej branży jest niezmiennie dużo. Nie jest to jednak praca łatwa i zdecydowanie nie jest to praca dla każdego. Chcąc wyjechać do pracy w charakterze opiekunki, warto zapytać samego siebie czy posiada się takie cechy jak wytrzymałość fizyczna i psychiczna, empatia, opiekuńczość, pracowitość, asertywność, itp. Nie odnajdą się w tym zawodzie osoby, które nie mają do niego naturalnych predyspozycji i które nie lubią bliskiej współpracy z drugim człowiekiem- często niedołężnym i mocno schorowanym.
Praca opiekunki osoby starszej daje zdecydowanie stabilność finansową (zwłaszcza jeśli wyjedziemy do Szwajcarii), jednakże wszystko okupione jest sporym wysiłkiem i fizycznym, i emocjonalnym. Praca opiekunki to nie tylko opieka nad seniorem i jego pielęgnacja, ale także sporo tęsknoty za domem i zadania wymagające zdolności ogrodniczych, złotej rączki, kulinariów. Można więc powiedzieć, iż jest to zajęcie bardzo wszechstronne i przeznaczone dla osób, które lubią prowadzić dom i towarzyszyć każdego dnia drugiej osobie.

Opiekunka osoby starszej w Niemczech - gdzie szukać pracy?

W kwestii poszukiwania pracy jako opiekunka osób starszych mamy zupełną dowolność - możemy ofert szukać na własną rękę w Internecie lub na innych stronach ofertowych (np. w prasie) lub zlecić poszukiwanie agencji zatrudnienia np. https://nursecare24.pl/ . Zwłaszcza jeśli wyjeżdżamy do pracy opiekunki po raz pierwszy, warto skorzystać z tej drugiej opcji- agencje zatrudniające zawsze sprawdzają potencjalnego pracodawcę oraz pomagają we wszelkich formalnościach, a to ważne na dobry start.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi