< > wszystkie blogi

przemus222's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Jak zamówić lawetę w Niemczech nie znając języka?

2 lipca 2020
Przykre sytuacje jakimi są awarie, usterki lub kolizje drogowe to sytuacje, które powodują w nas ogromny stres i nerwy. Jeszcze bardziej nerwowo robi się, gdy musimy wezwać pomoc do danego zdarzenia, a np. nie mówimy po niemiecku. Jak sobie poradzić w takich sytuacjach?


Awaria pojazdu w Niemczech

Niemcy to nasz zachodni sąsiad, a to sprawia, iż Polacy poruszają się po terytorium Niemiec bardzo często. Pojazdy to tylko maszyny, a więc normalną sprawą jest, iż każdy chociaż raz doświadczyła awarii lub usterki na drodze. Czasem sytuacja jest jednak nad wyraz nerwowa, gdyż dzieje się to na autostradzie, wśród innych rozpędzonych aut. Jak pokazują statystyki z 2015 roku prowadzone przez AvD (Automobilclub von Deutschland), prawie 40% awarii na drogach wiąże się z wadliwie działającym akumulatorem. Około 15% awarii na drogach związanych jest zaś ze źle działającym silnikiem. Każda taka sytuacja drogowa wymaga wezwania pomocy drogowej, zwłaszcza gdy dzieje się to na autostradzie, gdzie samodzielne naprawy są rzeczą niebezpieczną. W najlepszej sytuacji są ci kierowcy, którzy mają wykupione ubezpieczenie drogowe uprawniające ich do skorzystania z darmowej pomocy. Tacy kierowcy wykonują telefon do swojego ubezpieczyciela, a ten wysyła lawetę na miejsce zdarzenia. Gorzej mają osoby, którym awaria przydarza się w obcym kraju, a nie znają jeżyka. Tak czy siak i oni muszą jakoś wezwać pomoc. Można oczywiście skorzystać z usług wielu polskich firm pomocy drogowej jakie działają na terenie Niemiec, ale można też spróbować zadzwonić z telefonów alarmowych znajdujących się na niemieckich autostradach, można skorzystać z bezpłatnego numeru alarmowego NOTFON D: 0800 668 366 3, który obsługiwany jest 24/7 i pozwala szybko wezwać pomoc, można także ubezpieczyć się na miejscu (nawet w czasie zaistniałej awarii).

Potrzebujesz pomocy drogowej? Wejdź na https://pomoc-drogowa-slubice.com.pl/laweta-slubic... i skontaktuj się z nami.

W nagłych drogowych wypadkach przydadzą się takie słówka i zwroty:
auf die Autobahn fahren- wjechać na autostradę
die Einfahrt- wjazd
die Ausfahrt- zjazd
der Autofahrer- kierowca samochodu
die Umgehungstrasse- obwodnica
der Standstreifen- pobocze
die Versicherung- ubezpieczenie
die Panne- awaria
die Reifenpanne- przebita opona
die Pannenhilfe- pomoc drogowa
abschleppen- odholować
Ich habe eine Reifenpanne. – Mam przebitą oponę.
Sie müssen abgeschleppt werden. – Musimy Pana odholować.
Polska laweta w Niemczech

Jak już wspomniano, nawet nie znając języka niemieckiego nie trzeba od razu panikować. Na terenie RFN działa wiele polskich firm, które zajmują się pomocą drogową. Firmy te działają na okrągło- 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, nie ma więc możliwości, że nikt do nas nie przyjedzie z pomocą. Żeby być spokojniejszym, warto zawsze wcześniej wpisać sobie w książkę telefoniczną kilka numerów do takich polskich firm, jak np. https://www.laweta-slubice.com.pl/. Firmy te przyjeżdżają na miejsce zdarzenia szybko, ponieważ ich rozmieszczenie sięga całego terytorium Niemiec, a najczęściej firmy te skupione są wokół większych miast jak chociażby Berlin, Hamburg, Monachium czy Kolonia.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi