Cztery Kilo Obywatela Mniej

Subiektywne spojrzenie na świat i życie z perspektywy tropikalnej wyspy.

Urbex dla śmietanki, czyli nie dla ciebie chamie!

2018-12-03 16:18:10 · Skomentuj
Urbex, czy też miejska eksploracja to obecnie zajęcie nad wyraz popularne. Jednak ja mając naście lat nie zdawałem sobie sprawy, że latając po wiecznie nieukończonym osiedlu, jestem „miejskim eksploratorem”! Dziś dziesiątki domorosłych poszukiwaczy prześcigają się w produkcji kolejnych youtubowych hitów, zapewne licząc na splendor i sławę. Ba! Nawet powstał festiwal traktujący o opuszczonych miejscach. I bardzo dobrze! Jest tylko jedno „ale”, które muszę tu głośno wykrzyczeć, cytując klasyka: „wy wszyscy jesteście pojebani! Was nie można sądzić, was… was trzeba leczyć!”*


Czytaj dalej: Urbex dla śmietanki, czyli nie dla ciebie chamie!

Międzyrzecki Rejon Umocniony – nurkowanie w oceanie betonu.

2018-12-03 16:16:57 · 1 komentarz
Międzyrzecki Rejon Umocniony – nurkowanie w oceanie betonu, czyli o tym jak dotarłem do końca końców. Ale zacznijmy od początku. Międzyrzecki Rejon Umocniony to pasmo bunkrów (dla fanatyków: pasmo schronów bojowych umocnionego łuku Odry i Warty) i podziemnych tuneli, które już przedstawiałem tutaj: MRU, czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony – mieli rozmach… Nie będę dziś zagłębiał się w historię powstania systemu, czy jego przeznaczenia. Nie będę również zachęcał do wycieczki w te rejony. Dziś opowiem jak to jest cudownie spełnić jedno z tych marzeń, które się uważało za niezbyt realne. Takie, które nie przedstawia zupełnie żadnej wartości, a jednak kusi i woła. Takim właśnie marzeniem było dla mnie nurkowanie w MRU.


Czytaj całość i zobacz film: Międzyrzecki Rejon Umocniony – nurkowanie

Sztuka kompromisu

2018-10-07 23:57:29 · Skomentuj
Sztuka kompromisu to najtrudniejsza sprawność jaką możesz w życiu osiągnąć. Ok przyznam, że brzmi to pretensjonalnie i kojarzy się z pustymi frazesami, wygłaszanymi przez domorosłych „kołczów”. Jesteś zwycięzcą… Mimo słabej formy, to jednak szczera prawda i dziś wam opowiem dlaczego.

Czytaj całość: Sztuka kompromisu

Prawa kobiet w ciąży

2018-10-07 23:56:23 · Skomentuj
Prawa kobiet w ciąży to kwestia, którą wpajano mi jeszcze w szkole podstawowej. Ustępować miejsca w autobusie, przytrzymać drzwi do windy, czy też przepuścić w kolejce do kasy. Tego nie regulowały przepisy, ale po prostu dobre wychowanie. Dziś jednak, gdy coraz częściej dobre wychowanie staje się egzotyką, wprowadzono odpowiednie przepisy.

Czytaj całość: Prawa kobiet w ciąży

Opuszczona koparka odkrywkowa

2018-10-07 23:55:11 · Skomentuj
Opuszczona koparka to nie brzmi szczególnie interesująco. Wszak na poprzemysłowych terenach od Bogatyni po Katowice z pewnością nie jedna taka maszyna stoi popsuta i nieużywana. Jednak wszystko zmienia się, gdy do „opuszczona koparka” dodamy „gigantyczna”, „odkrywkowa”i „wysoka na 50m”. Właśnie takie monstrum stoi gdzieś w polu, zupełnie zapomniane i niepotrzebne. Silniki już nie pracują, taśmociągi rdzewieją, a po pracujących tu kiedyś ludziach pozostały tylko ślady. Tym samym to stalowe monstrum stało się idealnym miejscem odwiedzin dla okolicznych ptaków oraz wszelkiej maści domorosłych eksploratorów i fotografów. Takich jak ja.

Cała galeria tutaj: https://4kilo.pl/opuszczona-koparka-bagger/

Opuszczony pałac myśliwski i jego makabryczne piwnice!

2018-09-14 10:53:51 · Skomentuj
Opuszczony pałac to nic szczególnego, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Wszelkiej maści dworów, pałacyków, zamków było i nadal jest tu bardzo dużo. Faktem jest, że zazwyczaj są w stanie daleko posuniętego rozkładu, który czasem dodaje fotograficznego uroku. Jednak zazwyczaj oznacza jedno – kto miał zarobić, to zarobił i teraz już może się walić. Jest jednak takie miejsce, które nie zostało jeszcze do końca zapomniane i chociaż stoi opuszczone, świadczy o rozmachu pierwszych właścicieli. Dziś zabieram was w podróż do czasów, kiedy to przepych, ekstrawagancja i szeroko pojęta fantazja, charakteryzowała właścicieli ziemskich. Gotowi? To „jadziem”!


Zobacz całość: Opuszczony pałac myśliwski

Orla Perć, czyli najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach.

2018-09-14 10:52:54 · Skomentuj
Orla Perć to podobno najtrudniejszy z tatrzańskich szlaków turystycznych, co potwierdzają chociażby statystyki wypadków śmiertelnych. Myślę, że pod względem zagrożeń oraz ilości akcji ratowniczych, może spokojnie konkurować o palmę pierwszeństwa z… asfaltową drogą do Morskiego Oka! Jak już chyba wszyscy wiedzą, owa droga to najbardziej niebezpieczny i wyjątkowo krwiożerczy kawałek asfaltu jaki powstał w Polsce. Szczególnie po zmroku nie ma tam żartów! Na takie wyzwanie nie byłem jeszcze gotów, ale Orla Perć wydawał się w zasięgu. Szczególnie po namowach mojego nadambitnego kolegi, który próbuje ratować się na wszelkie sposoby przed nieuchronną trzydziestką. No to chodźmy…

Zobacz galerię zdjęć: Orla Perć

Międzynarodowe Prawo Jazdy – poradnik krok po kroku.

2018-09-14 10:51:46 · Skomentuj
Międzynarodowe prawo jazdy to dokument, który wywołuje skrajne emocje i wprowadza w konsternację nawet doświadczonych podróżników. Czy wyrabiać takie prawo jazdy, czy nie? A jak wyrabiać to w której konwencji? Genewskiej z 1949r, czy może wiedeńskiej z 1968r? I czym do cholery się one różnią? Dziś rozprawimy się z tematem międzynarodowego prawa jazdy raz na zawsze!

Zobacz całość: Międzynarodowe Prawo Jazdy – poradnik krok po kroku.

Koniec Ubera w Azji! Runęły marzenia o podboju świata taksówek.

2018-09-14 10:50:40 · Skomentuj
Koniec Ubera! Już więcej nie skorzystacie z aplikacji do zamawiania tanich przejazdów. Zmartwieni? Zaskoczeni? Spokojnie! Nie ma powodów do rwania włosów z głowy, bowiem Uber póki co wycofuje się jedynie z Azji południowo-wschodniej i opuszcza takie kraje jak Tajlandia, Wietnam, Kambodża, Indonezja, Malezja, Mjanma oraz teren Filipin i Singapuru. Co robić, jak żyć i przede wszystkim dlaczego tak się stało, o tym poniżej.

Zobacz całość: Koniec Ubera

SAJGON jak zwiedzać i co zobaczyć – atrakcje i porady

2018-09-14 10:49:40 · Skomentuj
Sajgon, czy też bardziej poprawnie Ho Chi Minh City to największe miasto południowej części Wietnamu, a niegdyś i jego stolica. To właśnie po upadku Wietnamu południowego w 1975 roku i przejęciu władzy przez komunistyczne południe, zmieniono nazwę na Ho Chi Minh. Dziś Sajgon to miasto tętniące życiem, a pomimo socjalistycznego ustroju, nie brakuje tu zachodnich sklepów, czy restauracji. Z pewnością warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie, a ten mały przewodnik powinien to ułatwić.

Zobacz przewodnik: Sajgon jak zwiedzać?

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi