< > wszystkie blogi

marysia93 blog

Potwornie absurdalny blog

Ciesz się wolnością na jeziorach Mazurskich

18 listopad 2017 ·
Nie jest tajemnicą, że na własny jacht pozwolić sobie mogą tylko nieliczni. Jest to bowiem dobro zarezerwowane dla wybranych, którzy nie narzekają na brak środków na koncie. Nie jest jednak powiedziane, że jachtu nie możemy wyczarterować. Obecnie czarter jachtów oferują liczne firmy, a w dobie coraz większej konkurencji również i ceny takiej usługi są dość przystępne i wielu z nas może sobie na to pozwolić. Jak wygląda taki czarter jachtów?

Akweny zamknięte i otwarte


Zauważmy, że dziś czarter jachtów dotyczy już nie tylko wynajmu jednostek pływających do tego, aby pożeglować po Mazurach czy innych jeziorach w Polsce. Równie dobrze możemy wypłynąć na akweny otwarte. Obecnie wiele firm oferuje czarter jachtów do Chorwacji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Grecji czy wielu innych krajów. Oczywiście taka usługa kosztuje wówczas więcej, ale i przygoda jest zupełnie inna i na pewno będzie niezapomniana do końca naszego życia. Przynajmniej będzie tak wtedy, kiedy dotychczas nie mieliśmy okazji wyruszyć w taką podróż.

Ocena jachtu

Czarterując jacht, przede wszystkim skupić się trzeba na wyborze odpowiedniej jednostki, co nie jest takie proste, jak się może wydawać. Na pewno po części dzieje się tak dlatego, że oferta jest dziś bardzo szeroka, a każdy armator oferujący wynajem jachtów jednostek takich ma co najmniej kilka, a nieraz nawet kilkadziesiąt.

Zazwyczaj problemu nie ma, jeśli oferuje nam on łódź nową, która eksploatowana jest przez okres nie dłuższy niż trzy lata. Co jednak, jeśli do wyboru mamy jednostki, które zostały wyprodukowane dziesięć lat temu czy jeszcze wcześniej. Czy obawy związane z tym, że będzie to pływający złom, są tutaj uzasadnione? Nic z tych rzeczy. Oczywiście nie są to jachty najmłodsze, co jednak nie oznacza, że pływanie nimi w jakiś sposób zagraża kapitanowi i jego pasażerom. Łodzie takie częściej niż te nowsze przechodzą przeglądy techniczne, a więc obaw takich mieć nie powinniśmy.

Ponadto weźmy również pod uwagę to, że opinie o takiej łodzi można dziś w prosty i szybki sposób sprawdzić, wykorzystując przy tym internet. Wystarczy skorzystać z jednego z portali, który skupia oceny jachtów.

Kontrola


Każdy jacht niezależnie od jego wieku przed rejsem wymaga drobiazgowego sprawdzenia. Nie tylko dochodzi tu o bezpieczeństwo, ale i kwestie finansowe. Czarterujący powinien dokładnie przyjrzeć się wszelkim rysom, zadrapaniom i innym uszkodzeniom, za które mógłby odpowiadać po powrocie. Lepiej takie rzeczy sprawdzić od razu i zanotować, jednocześnie informując o tym firmę oferująca czarter jachtów.

Sprawdzeniu wymaga także samo wyposażenie jachtu. Mowa więc o stoperach, żaglach, oświetleniu, kotwicy, płetwie mieczowej, urządzeniach sterowniczych czy silniku. Nie zapominajmy także zajrzeć do kabiny. Tutaj sprawdzić należy gniazdka, poziom naładowania akumulatorów, pompy elektryczne, główny zawór gazu kuchenki, zawory denne i burtowe, gaśnice, wyposażenie kambuza czy oczywiście kamizelki ratunkowe, które są niezbędne.

Skoro czarter jachtów nie ma już przed wami żadnych tajemnic, czas ruszać na morską przygodę swojego życia.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi