< > wszystkie blogi

manuska's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Jak sobie poradzić z wypadaniem włosów?

18 maja 2022

Czy wypadanie włosów to powód do paniki?

Zaczniesz zastanawiać się, co powoduje u Ciebie wypadanie włosów, musisz zrozumieć, że wypadanie jest naturalnym etapem w cyklu rozwoju włosa; każdy włos musi kiedyś wypaść. Każdego dnia ze skóry głowy wypada ok. 50-100 włosów i jest to całkowicie normalne. Martwić należy się dopiero wówczas, kiedy włosów sypie się wyraźnie więcej niż dotychczas. Ci, którzy szczotkują włosy regularnie, mogą to zaobserwować odbywając ten rytuał. Po skończeniu szczotkowania sprawdzamy ile włosów pozostało na szczotce i usuwamy je. Postępujemy tak przy każdym następnym szczotkowaniu. Łatwo wtedy dokonać samodzielnej obserwacji i mieć ilość wypadających włosów pod kontrolą. Jeśli myjesz skórę głowy co kilka dni, możesz spodziewać się, że podczas i po myciu włosów wypadnie ich więcej. To również nie jest powód do zmartwień. Zainteresować się wypadaniem włosów należy wtedy, kiedy zaobserwujemy, że na nasza poduszka po jednej nocy jest cała we włosach lub kiedy, mimo systematycznego odkurzania, włosy ciągle gromadzą się na podłodze.
Co wtedy należy zrobić...?

Najpierw poszukaj przyczyny!

Na stan skóry głowy i włosów wpływa wiele czynników. Do tych najbardziej znaczących należą: geny, dieta, stan zdrowia i pielęgnacja. Z tymi pierwszymi niewiele da się zrobić, ale te dotyczące stylu życia możesz jak najbardziej modyfikować i wpłynąć korzystnie na wygląd swojej czupryny.
Częstą przyczyną wypadania włosów jest stres. Warto przypomnieć, że wypadanie włosów w tym przypadku jest tylko objawem dolegliwości. Samo dbanie o kondycję włosów, kiedy źródłem ich wypadania jest słaba kondycja psychiczna czy fizyczna, będzie tylko chwilowym załagodzeniem objawu i nie rozwiąże problemu. Jeśli wypadanie włosów jest spowodowane przez stres lub jest objawem innej choroby - udaj się do specjalisty, aby znaleźć źródło problemu. Bywa też, że wypadanie włosów jest powikłaniem już przebytej choroby. Wtedy szczególnie warto zainteresować się zdrowszą dietą i suplementacją. Wypadanie włosów jest też objawem chorób skóry głowy, takich jak łuszczyca, łupież i grzybica. Jeśli odczuwasz ból, swędzenie, pieczenie skóry głowy, to nie zwlekaj i udaj się do specjalisty.
Innymi chorobami/stanami, którym towarzyszy nadmierne wypadanie włosów są:
- zaburzenia odżywiania i radykalne odchudzanie,
- dieta uboga w aminokwasy i minerały,
- palenie papierosów,
- poporodowe wypadanie włosów (związane ze spadkiem poziomu estrogenu),
- choroby na tle hormonalnym,
- łysienie androgenowe.
Wypadanie włosów bywa też następstwem niewłaściwej pielęgnacji. Zwróć uwagę, czy nie wiążesz zbyt ciasno koczka lub czy nie zaczesujesz włosów zbyt mocno w kitkę. Długotrwałe ciągnięcie osłabia włosy i może nawet prowadzić do powstawania tzw. zakoli. Nie należy również przesadzać z silnymi kosmetykami do włosów. Częste traktowanie rozjaśniaczem, gorącą temperaturą czy koloryzacja niewłaściwymi preparatami również przyczyniają się do wypadania. Nawet zbyt częste kąpiele w słonej wodzie lub wystawianie skóry głowy na długotrwałe i silne promieniowanie słońca czy innego światła z UV - może prowadzić do gubienia włosów.

Tabletki na porost włosów

Walką z wypadaniem włosów najczęściej jest stymulacja mniszków włosowych. Może się to odbywać od zewnątrz (wcierki, odżywki, maski, laser) oraz od środka, czyli np. w postaci tabletek na porost włosów https://klinika-urody.com.pl/najlepsze-tabletki-na-porost-wlosow/, herbatek i odżywek. Zdecydowanie najwygodniejszą i przy tym jedną z najskuteczniejszych form przyjmowania suplementów na porost włosów są te w tabletkach. Są bardziej skoncentrowane niż napary i najczęściej mają zróżnicowany skład, co pozwala walczyć z problemem od wielu stron. Picie naparu ze skrzypu, nasturcji, dziurawca czy innych ziół może być pomocne, jednak stosowanie nawet naturalnych substancji musi być skonsultowane z lekarzem. Zioła, które bez problemu dostaniesz w aptece czy markecie po połączeniu z lekami, które zażywasz lub w przypadku niektórych chorób - mogą powodować dotkliwe skutki uboczne. Tabletki, dla odmiany, zwykle zaopatrzone są w stosowną ulotkę, z której dowiesz się, kto nie może zażywać danego preparatu. Tabletki są także zwykle mniej kosztowne i o wiele wygodniejsze w stosowaniu niż odżywki do picia czy kosmetyki, które należy stosować na skórze głowy.
W tabletkach na porost włosów np. Vita Hair Man https://klinika-urody.com.pl/vita-hair-man/ popularne składniki to:
- ekstrakty i wyciągi z roślin (dużo efektywniejsze w działaniu niż susz, z którego robi się napary)
- witaminy, w szczególności A, E i biotyna
- aminokwasy siarkowe
- proteiny
- kwas pantotenowy
- minerały
- cenne oleje roślinne np. z awokado
Szukaj tych preparatów, które zawierają powyższe składniki i które mają kompleksowy skład, aby walczyć z wypadaniem włosów skuteczniej.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi