< > wszystkie blogi

Porównania Jacka

Rzetelnie uczę i bawię

Jaką najlepszą wagę kuchenną mają Monstery kupić

27 maja 2020
Precyzja w kuchni okazuje się kluczowa między innymi przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju diet. Wierne odwzorowanie przepisów także jest możliwe tylko wtedy, gdy możemy właściwie zważyć poszczególne składniki. Pomocne przy takich pracach okazuje się wykorzystanie wagi kuchennej. Jaką wybrać? Którą wagę kuchenną kupić, by spełniała ona wszystkie oczekiwania przyszłych użytkowników?

Rodzaje wag – zalety i wady poszczególnych modeli

Zasadniczo wagi kuchenne dzielą się na urządzenia mechaniczne i elektroniczne. Waga kuchenna mechaniczna ma prostą budowę i łatwo się ją obsługuje. Nie jest to drogie urządzenie. Składa się z podstawy i zamontowanego na niej pojemnika, w którym umieszcza się produkty, które chcemy zważyć. Kluczową rolę w tego rodzaju wagach kuchennych odgrywa podstawa, ponieważ to w niej znajduje się odważnik połączony ze wskazówką oraz zegarowy wyświetlacz. Na nim odczytuje się widoczną wagę produktu czy produktów. Wadą wag mechanicznych jest ich mała dokładność, co oznacza, że przy ich użyciu można uzyskać tylko orientacyjne pomiary wagi. Różnica pomiędzy rzeczywistą wagą produktu a wagą wskazaną przez tradycyjne urządzenie o charakterze mechanicznym wynosić może nawet 20g.

Dokładniejsza jest waga kuchenna elektroniczna, ponieważ urządzenie to ma wbudowany płaski odważnik, a precyzja pomiaru może wynosić do 1-2g. Najczęściej waga elektroniczna kuchenna posiada wyświetlacz LCD, na którym pojawia się waga produktu.

Szczególnym rodzajem elektronicznej wersji tego urządzenia może być waga kuchenna z licznikiem kalorii. Takie sprzęty wyposażone mogą być ponadto i w inne użyteczne funkcje, jak pomiar wartości odżywczych, określenie objętości płynów czy funkcję tarowania. Ich zaletą jest dokładność ważenia, prostota obsługi oraz liczba dostępnych opcji dodatkowych, zaś wadą – zwykle wyższa cena niż w przypadku wagi mechanicznej. Wymagają one również do prawidłowego działania stałego zasilania, najczęściej poprzez baterie.

Maksymalne i minimalne obciążenie małej wagi kuchennej

Mała waga kuchenna, jaka wykorzystywana jest najczęściej w warunkach domowych, może zważyć produkty tylko w wąskim zakresie pomiaru. Maksymalne obciążenie, jakie dopuszczają takie urządzenia, wynosi do 1 kg, do 5 kg czy do 15 kg. Wybór zależy od tego, do jakich celów waga kuchenna ma być docelowo wykorzystywana. Przy przygotowywaniu dietetycznych posiłków wystarczy waga, która ma maksymalne obciążenie nawet do 1 kg, ale będzie ona miała zbyt ograniczony pomiar, jeśli chodzi o ważenie warzyw i owoców. Producenci określają dla swoich urządzeń pomiarowych również minimalne obciążenie, na które warto zwrócić uwagę.

Dokładność pomiaru

Cechą bardzo istotną w przypadku wag kuchennych w porównaniu do wagi łazienkowej jest deklarowana przez producenta dla danego modelu wagi dokładność pomiaru. Wagi kuchenne elektroniczne są dokładniejsze od tradycyjnych mechanicznych. W przypadku precyzyjnych wag kuchennych pomiar dokonywany jest z dokładnością 1-2 g, ale dla wag mechanicznych jest to już około 20g.

Przeznaczenie - do pomiaru bardzo lekkich rzeczy czy cięższych

Przed zakupem wagi spożywczej musimy zastanowić się, jakie ma być jej przeznaczenie. Proste, małe urządzenie z misą bez trudu zważy nam produkty sypkie do ciasta, masło czy inne składniki. Z kolei do pomiaru bardzo lekkich rzeczy, takich jak przyprawy najlepiej nadaje się dokładna elektroniczna waga kuchenna.

Wyższe wymagania powinna spełniać waga dietetyczna, czyli taka, która przeznaczona jest do wspomagania użytkowników przygotowujących posiłki dietetyczne. W grupie takich urządzeń znajdują się zaawansowane modele, które mogą sprawdzać nie tylko wagę produktów, ale i określić, ile jest w nich mniej więcej podstawowych składników odżywczych, jak węglowodany. Trzeba tylko pamiętać, że waga kuchenna dietetyczna nie określi w sposób precyzyjny zawartości cukrów czy tłuszczów w produkcie, a jedynie będą to dane szacunkowe, mogące różnić się od rzeczywistych.

Funkcja tarowania

Praktyczną funkcją, jaką mają dobre wagi kuchenne, jest tarowanie. Ułatwia ona ważenie, ponieważ umożliwia pokazanie rzeczywistego ciężaru samych produktów, bez wagi pojemnika, w którym zostały one umieszczone. Pozwala też na osobne ważenie kolejnych składników przy użyciu tego samego pojemnika czy naczynia.

Waga kuchenna z misą czy bez?

Jednym z integralnych elementów wag kuchennych może być pojemnik – miska. Taka waga kuchenna z miską jest przeznaczona do ważenia m.in. produktów sypkich. Nie ma konieczności jej wcześniejszego tarowania. Zaletą takich wag jest zdejmowalna miska, dlatego można łatwo ją umyć – ręcznie lub w zmywarce. W przypadku wag płaskich nie ma możliwości odseparowania powierzchni, na której kładzione są składniki do zważenia od podstawy. Płaski model wymaga jedynie czyszczenia przy użyciu zwilżonej ścierki.

Wskaźnik zużycia baterii

Elektroniczne wagi do kuchni są zasilane najczęściej bateriami. Niektóre wyposażone są we wskaźnik zużycia baterii. Użytkownik zauważy dzięki temu wcześniej, że musi je wymienić. Dzięki temu uniknie sytuacji, w której waga przestanie działać akurat wtedy, kiedy jej potrzebuje.

Automatyczne włączanie i wyłączanie

Kuchenna waga elektroniczna może być wyposażona w funkcję automatycznego włączania i wyłączania się, co pozwoli na oszczędzanie baterii. Włączanie i wyłączanie wagi to system optymalizujący ich zużycie. Działa to w ten sposób, że po upływie określonego czasu, np. 30 sekund, waga sama się wyłącza, a użytkownik nie musi pamiętać o wykonaniu samodzielnie tej czynności.

Funkcja automatycznego włączania się wagi jest rozwiązaniem, które pozwala na optymalizowanie zużycia baterii i zapewnia nam wygodę. Po upływie określonego czasu, nieużywane urządzenie samo się wyłączy, a my nie musimy już pamiętać o wykonaniu tej czynności.

Dodatkowe funkcje dostępne w wagach kuchennych

To jeszcze nie wszystkie funkcje, w jakie może być wyposażona funkcjonalna waga kuchenna. Jaką wybrać, by mieć dostęp do jeszcze szerszej funkcjonalności? Najlepsze wagi kuchenne mają pamięć ostatniego pomiaru, wyliczanie mikro i makroskładników (węglowodanów, białek, tłuszczy oraz cholesterolu, błonnika i sodu), czy wyliczanie kalorii. Mogą również zapamiętywać wartość odżywczych dla różnych produktów.

Najnowsze, inteligentne wagi kuchenne, elektroniczne to urządzenia działające na Wi-Fi oraz bluetooth, umożliwiające połączenie z zainstalowaną w telefonie dedykowaną aplikacją. Dzięki temu można wyświetlać wagę produktów bezpośrednio na smartfonie.

Z jakiego materiału wykonana jest waga?

Wagi stalowe, szklane, a także plastikowe – urządzenia tego typu mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Zarówno modele elektroniczne, jak i mechaniczne produkowane są na ogół z tworzyw sztucznych, z silikonu czy ze stali i szkła. Stalowe wagi na pewno są bardziej wytrzymałe, ale modele szklane nie chłoną żadnych zapachów i są bezpieczne dla żywności, choć można je łatwo uszkodzić. Silikonowa misa, w jaką wyposażona może być waga kuchenna, ułatwia przechowywanie urządzenia choćby w szufladzie, ponieważ jest składana.

Kształt i wielkość wagi kuchennej – jakie najlepsze?

Przy zakupie urządzenia kupujący mogą zastanawiać się, jakich wymiarów powinna być idealna waga i jaki powinna mieć ona kształt. Wszystko zależy od tego, ile mamy wygospodarowanego miejsca na przechowywanie takiego sprzętu oraz jak często i w jaki sposób zamierzamy z niego skorzystać. W sprzedaży są wagi kuchenne owalne, prostokątne, płaskie i lekkie, a nawet ultra cienkie, które mają grubość kilkunastu milimetrów. Można wymienić wagi o standardowym kształcie, z dużą podstawą i solidnym pojemnikiem na produkty, jak i urządzenia wieszane na ścianie lub relingu kuchennym. Jaka waga kuchenna będzie odpowiednia? Dla użytkownika najważniejsza powinna być wygoda korzystania ze sprzętu.

Przelicznik jednostek wagowych

Zdarza się, że w przepisach, zwłaszcza pochodzących z zagranicznych książek czy stron internetowych, znajdują się inne jednostki wagi niż gramy. Dlatego można sprawdzić, czy kupowana waga kuchenna ma przelicznik jednostek wagowych.

Jaka powinna być idealna waga kuchenna? Jaka najlepsza będzie do domowego użytku?

Waga kuchenna powinna być poręczna, dokładna na tyle, w jakim stopniu wymaga tego użytkownik oraz mieć wszystkie funkcje przydatne dla niego. Warto wybrać model urządzenia z automatycznym wyłączaniem i włączaniem oraz wskazaniem poziomu baterii. Dobrze by było, aby taka waga kuchenna miała miskę do ważenia produktów sypkich odłączaną od podstawy. Ile kosztują takie wagi kuchenne? Ranking tych urządzeń ułatwi wybór sprzętu, który spełni wymagania kupującego oraz będzie dostępny w odpowiadającej mu cenie.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi