< > wszystkie blogi

Ciekawostki psychologiczne

Psychologia, czyli co tak na prawdę kieruje naszym zyciem?

Pomoc psychologiczna - kiedy warto z niej skorzystać?

2 sierpnia 2020
W naszym społeczeństwie wielu ludzi jest przekonanych, że musi radzić sobie ze swoimi problemami samodzielnie. Wsparcie psychologa kojarzy im się jedynie ze "wariatami", którymi przecież nie są. Warto jednak wiedzieć, że takie podejście jest nie tylko błędne, ale również krzywdzące dla osób, które w trosce o swoje zdrowie psychiczne zdecydowały się na pomoc psychologiczną.Korzystanie z pomocy psychologicznej

Korzystanie z pomocy psychologa nie powinno być postrzegane jako dziwactwo czy przesada. To oznaka, że dana osoba jest nie tylko świadoma, iż spojrzenie specjalisty na dany problem może wiele zmienić, ale również nie boi się prosić o pomoc.

Komu może pomóc psycholog?

Pomoc psychologiczna nie ogranicza się jedynie do pomocy osobom, które borykają się z zaburzeniami psychicznymi - np. epizodem depresyjnym. Psycholog może pomóc również osobom, które przeżywają silny, przytłaczający stres czy to związany z pracą, z rozstaniem czy ogólnym kryzysem. Korzystanie ze wsparcia psychologa nie powinno być odbierane jako powód do wstydu - zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Gdy odczuwamy ból fizyczny, często udajemy się do lekarza. Tak samo poważnie powinno się podchodzić do zdrowia psychicznego.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej?

Otóż zawsze, gdy zauważymy, że przez długi czas nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z danym problemem, gdy czujemy, że wszystko nas przytłacza, a w życiu już nic nas nie cieszy. Wiele osób potrzebuje jednak namacalnych fizycznych objawów, żeby zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalisty. Do takich fizycznych dolegliwości można zaliczyć: długotrwałe problemy ze snem (bezsenność, koszmary czy ciągłe budzenie się w nocy), kłopoty związane z odżywianiem (nie tylko brak apetytu, ale również jego nadmiar), a także trudności w życiu seksualnym (nawet brak libido czy zaburzenia erekcji mogą być związane ze złym samopoczuciem).
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi