< > wszystkie blogi

Widoczny inaczej

Jak być widocznym w internecie

Gdzie założyć bloga? Najlepsze miejsca na rok 2020

10 kwietnia 2020
Blog już dawno przestał być określeniem internetowego pamiętnika pełnego opisów codzienności i osobistych przemyśleń. Dziś to nie tylko skuteczne narzędzie promocyjne, ale również sprzedażowe. Prowadzenie bloga może mieć kluczowe znaczenie dla budowania marki osobistej oraz budowania świadomości brandu wśród potencjalnych konsumentów. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że warto prowadzić bloga. Problem pojawia się, gdy przychodzi do jego założenia. Warto wiedzieć, gdzie najlepiej założyć bloga, żeby uzyskać spodziewane efekty.

Jakim blogerem chciałbyś być?

To, gdzie założyć bloga, zależy od kilku czynników:
  • celu pisania bloga
  • budżetu
  • posiadanych umiejętności z zakresu programowania i budowania stron internetowych.
Na dobry początek warto się zastanowić, czemu blog ma służyć. Czy ma być narzędziem w prowadzeniu naszego biznesu? Ma sprawić, że jego autor będzie postrzegany jako ekspert, autorytet? A może ma reklamować produkty i zachęcać do sprzedaży? Może jednak jego cel jest zupełnie inny, ma być zbiorem porad lifestyle'owych, zbiorem inspiracji, formą komunikacji ze znajomymi, a może ma skupiać wokół czegoś społeczność fanów? Jasno wytyczony cel pomoże zdefiniować, jak założyć bloga, by zaspokajał nasze potrzeby. Drugą nie mniej istotną kwestią jest budżet - czy na prowadzenie i utrzymanie bloga są przeznaczone pieniądze (a jeśli tak, to jakie?) czy też warunkiem koniecznym jest bezpłatny dostęp do prowadzenia bloga? Wreszcie, należy ocenić swoje mocne i słabe strony w kontekście umiejętności z obszaru projektowania stron internetowych. Czy drobne zmiany w kodzie źródłowym strony i kontakt z HTML brzmi jak ogromne wyzwanie? Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą odpowiedzieć na pytanie, gdzie założyć bloga, by był on skrojony na miarę potrzeb.

WordPress - dla wymagających

Jeżeli blog ma wyglądać profesjonalnie, ma być narzędziem w biznesie, a na jego prowadzenie jest przewidziany budżet, warto wybrać WordPress.org. W ramach WordPressa tworzone jest około 30% stron internetowych, które są obecne w sieci - to dowód na rzesze użytkowników na pytanie "Gdzie założyć bloga?" odpowiedziały: Wordpress.org.

Blog na WordPressie oznacza konieczność wykupienia domeny, czyli adresu strony internetowej, i hostingu - miejsca, gdzie blog będzie przechowywany. Domena to na początek koszt rzędu 10 zł na rok, potem ceny za roczny abonament wynoszą zwykle 60-70 zł. Koszty hostingu rosną wraz z popularnością bloga i ilością odwiedzin - na początku wystarczy wykupić podstawowy pakiet, a potem rozszerzać go w miarę rozwoju bloga. Warto też wykupić opcję certyfikatu SSL, który zapewnia stronie bezpieczeństwo. Po stronie właściciela bloga na WordPressie zależy wykonywanie kopii zapasowych, aktualizacje czy SEO. Są jednak wymierne korzyści: blog jest stuprocentową własnością autora, umożliwia zarabianie poprzez afiliacje, reklamy, ale jest również możliwość założenia sklepu internetowego. WordPress oferuje nieograniczone możliwości, strona może wyglądać dokładnie tak, jak w wizji jej założyciela. Do wyboru jest wiele wtyczek urozmaicających bloga i podnoszących jego atrakcyjność i funkcjonalność. Wybór bardziej wyrafinowanych szablonów i rozszerzone możliwości wiążą się z kosztami (ceny szablonów rzędu 60 dolarów).

Warto wiedzieć, że WordPress.org ma młodszego brata - WordPress.com, gdzie założyć bloga mogą blogerzy o nieco innych potrzebach. Czym różnią się te dwie platformy? WordPress.com bierze na siebie większość technicznych obowiązków, w tym backupy, można założyć na nim całkowicie darmowy blog (choć można wykupić płatne skórki), można skorzystać z darmowej domeny z rozszerzeniem wordpressa. Minusy? Niezbyt dobre SEO, jedynie 3GB przestrzeni, mniejszy wybór wtyczek niż w WordPress.com. Blog jest formalnie własnością serwisu, który może go usunąć. Prowadzenie bloga na WordPress.com jest jednak zdecydowanie łatwiejsze i tańsze, co zwłaszcza dla początkujących może mieć duże znaczenie. Różnice na temat obu platform znajdziesz na stronie: https://stworzycstrone.pl/gdzie-zalozyc-bloga/

Blogger - dla poszukujących łatwych rozwiązań

Blogger.com, własność Google'a to świetna opcja dla początkujących blogerów oraz tych, dla których prowadzenia bloga to poboczna aktywność, która nie jest ściśle związana z prowadzeniem biznesu. Blog na Bloggerze nie prezentuje się tak profesjonalnie jak ten w WordPressie. Rezygnacja z dostępnych od ręki szablonów i ich personalizacja wymaga znajomości języka HTML i sięgnięcia do kodu źródłowego. Jeśli jednak proponowane przez Bloggera szablony okażą się zadowalające dla blogera, może on założyć w pełni darmowy blog, którego obsługa będzie bardzo łatwa i intuicyjna, a do tego połączona z jego mailem i całym kontem Google. Blog założony na Bloggeerze będzie się dobrze pozycjonował w wyszukiwarce (to dość oczywiste, Google wspiera własne produkty), oferuje też podpięcie własnej domeny albo darmową domenę z rozszerzeniem blogspot.com. Nie trzeba martwić się o hosting, który zapewnia platforma, łatwo też podpiąć kody Google Analytics czy pozwolić na wyświetlanie reklam, które będą generować dochody. Podobnie jednak jak w Wordpress.com, blog jest własnością portalu, który po prostu udostępnia użytkownikom przestrzeń do publikacji.

Gdzie najlepiej założyć bloga
? Podsumowując, WordPress.org to dobry wybór dla osób, które szukają przestrzeni na realizowanie planu biznesowego, oczekują profesjonalizmu i chcą za niego trochę zapłacić. Jeśli na przeszkodzie stoi brak odpowiednich umiejętności albo brak funduszy, warto zastanowić się nad WordPress.com lub Bloggerem, które umożliwiają założenie darmowego bloga bez konieczności dbania o techniczne aspekty jego prowadzenia.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Autor
O blogu
Najnowsze posty
Najpopularniejsze posty

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi