< > wszystkie blogi

Mój blog

Mój blog, moje przemyślenia

Sprzedaż dodatkowa w sklepie detalicznym – czy warto skupować sprzęt używany?

14 stycznia 2023
Markowy sprzęt muzyczny i sportowy jest z reguły dość kosztowny, dlatego dużym powodzeniem cieszą się instrumenty z tzw. drugiej ręki. Produkty używane mają wielu zwolenników nie tylko ze względu na niższą cenę, ale też przez kwestie związane z ekologią (m.in. w duchu filozofii less i zero waste). Z tego względu sprzedawcy coraz częściej zwracają się w stronę rynku wtórnego. Wyjaśniamy, dlaczego taka sprzedaż dodatkowa w sklepie detalicznym się opłaca!

Czy warto handlować sprzętem używanym?

Używany sprzęt muzyczny jest chętnie wybierany nie tylko przez osoby dopiero uczące się grać na danym instrumencie, ale też np. muzyków chcących wypróbować inne modele czy po prostu osoby posiadające ograniczony budżet. Najczęściej kanałami sprzedaży są popularne portale i platformy, na których publikuje się oferty głównie od osób prywatnych.
Przy takich zakupach trzeba jednak być ostrożnym. Jeśli nie posiada się odpowiedniego doświadczenia, można przypadkiem przepłacić za sprzęt w złym stanie albo paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy. Ryzyko istnieje też przy transakcjach drugą stronę – osoby chcące spieniężyć używany sprzęt mogą ulec manipulacji kupców, np. zgadzając się na nadmierne opuszczenie ceny.
Sklep muzyczny skupujący sprawdzony sprzęt używany z pewnego źródła to świetna opcja zarówno dla sprzedawców, jak i osób zainteresowanych kupnem. Decydując się na rozwinięcie takiej dodatkowej sekcji w swoim biznesie można osiągnąć wiele wymiernych korzyści.

Jakie korzyści daje sprzedaż dodatkowa w sklepie detalicznym?

Prowadzenie skupu używanego sprzętu muzycznego lub sportowego i rekreacyjnego może skutecznie przyciągnąć wielu nowych klientów. Pozwala zdobyć dobrej jakości produkty, które da się nie tylko sprzedać, ale też wynajmować, dzięki czemu da się wielokrotnie na nich zarabiać. Klienci chętniej wybiorą instrumenty z oferty profesjonalnego sklepu niż sprzęt od obcej osoby.
W dobie kryzysu coraz więcej osób decyduje się na oszczędności, dlatego preferuje używane produkty. Jeśli chce się powstrzymać spadek sprzedaży, warto urozmaicić swoją ofertę i dostosować ją do oczekiwań rynku. Przy okazji trafi się do odbiorców, którzy mają na względzie ekologię – chcą ograniczyć produkcję odpadów, zmniejszyć ślad węglowy itp.
Coraz bardziej istotnym problemem dla sklepów detalicznych stają się nieregularne i nieprzewidywalne dostawy sprzętu od producentów lub importerów. Taka sytuacja powoduje znaczne wahania w sprzedaży, a w szczególności drastyczne spadki sprzedaży w okresie oczekiwania na kolejną dostawę. Z tego powodu równoległa linia biznesowa, czyli sprzedaż używanych, sprawdzonych sprzętów staje się ciekawą alternatywą.

Jak skupować używany sprzęt muzyczny?

Po pierwsze można szukać w bogatej ofercie z zagranicy, ale takie rozwiązanie jest mało opłacalne ponieważ, kupuje się towar bez sprawdzenia i po cenie detalicznej, czyli bez miejsca na własną marżę.
Można także zachęcać własnych Klientów do tzw. trade in, czyli skupować od nich ich starsze instrumenty. Problem jednak w tym, że na ogół są to instrumenty stare (mające wiele lat) i pochodzące niekoniecznie z udokumentowanych źródeł.
Ciekawą opcją wydaje się zatem współpraca z wypożyczalnią sprzętu , która kupuje od sklepu detalicznego sprzęt do wynajęcia swoim Klientom, a następnie odsprzedaje go po wynajmie do sklepu, od którego wcześniej kupiła. W takim wariancie sprzęt jest relatywnie nowy (kilku- kilkunastomiesięczny), jego pochodzenie jest sprawdzone, sprzęt jest jeszcze na gwarancji, a więc można go ponownie sprzedać z dobrą marżą.
Organizację sprzedaży i wynajmu nowego i używanego sprzętu muzycznego warto powierzyć specjalistom. Nie trzeba zajmować się tym samodzielnie – współpraca z doświadczoną firmą jest o wiele wygodniejszym, bezpieczniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Świetne warunki proponuje np. VIBE, czyli pierwsza ogólnopolska, internetowa wypożyczalnia instrumentów z możliwością wykupu.

Skupowany używany sprzęt muzyczny może być wynajmowany i/lub nabywany przez klientów z całej Polski, za pośrednictwem internetu. Wszystkie formalności załatwiane są zdalnie i przepisowo. Cały proces jest prosty oraz przejrzysty. Więcej informacji o możliwości współpracy znajdziesz na: https://vibe.pl/.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi