< > wszystkie blogi

Co warto wiedzieć o domkach z drewna?

20 maja 2019
Niezależnie od tego, czy planujesz drewnianą podłogę dla swojego domku letniskowego, czy planujesz użyć fundamentu, na przykład płyty podłogowej lub płyty fundamentowej jako podłogi nowego budynku ogrodowego, powinieneś pamiętać o jednej rzeczy: są naprawdę silne burze, które nawet może stać się silniejszy z powodu zmian klimatycznych, a drewniany budynek, taki jak altana, nie ma wystarczającej wagi, aby samemu utrzymać się na ziemi. Więc mądrą rzeczą byłoby zakotwiczenie budynku w głębokich fundamentach na 4 do 6 punktów w zależności od wielkości budynku.
Dodatkowo możesz zaplanować pionowe drewniane kotwice na ścianach, aby języczki i rowki, które zwykle pozostają razem ze względu na ciężar górnych części altany, nie zostały rozerwane podczas silnej burzy. Te pionowe kotwice nie mogą być mocowane do ścian, ponieważ muszą umożliwiać osiadanie budynku, gdy drewno starzeje się i osusza.

Wyższe fundamenty mogą być dobre, ponieważ fundamenty wykonane z betonu nie mogą gnić, tak jak dolne deski domku letniskowego, gdy są przemoczone deszczem, wiatrem lub przykryte roślinami dekorującymi altanę. Jeśli więc dolna 20 - 50 cm wysokości budynku ogrodowego składa się z betonowej podstawy, będzie to bardzo dobra ochrona niższych drewnianych części, ponieważ woda z opadów deszczu i burze wyląduje tam na drewnie.
Błąd nr 5: planowanie altany z betonową podłogą

Dlaczego to błąd, możesz zapytać. I tak należy wykonać odpowiednie fundamenty, więc dlaczego nie zaoszczędzić na drewnianej podłodze i wykorzystać ją jako tańszą alternatywę?

Odpowiedź brzmi: komfort i wilgoć. Drewniana podłoga jest znacznie cieplejsza i przytulniejsza niż betonowa. Jeśli istnieje jakakolwiek możliwość, że kiedykolwiek będziesz chciał wykorzystać swoją nową altanę jako przedłużenie przestrzeni życiowej, drewniana podłoga jest znacznie lepsza pod względem komfortu i izolacji przed zimną ziemią. Wygląda też znacznie lepiej i oszczędza koszty ogrzewania, jeśli kiedykolwiek chcesz ogrzać wnętrze.

Dobry drenaż jest koniecznością dla każdego fundamentu, ale wciąż betonowa podłoga prawie nigdy nie zapewni takiej samej ochrony przed wilgocią pełzającą od spodu, jak drewniana podłoga nad dobrze osuszoną i zabezpieczoną puszką. Pamiętaj: chcesz zbudować drewniany budynek ogrodowy, dlatego wilgoć powinna być jedną z głównych trosk. Również w przypadku wszystkiego, co może spowodować zgniliznę lub rdzę w altanie, najbardziej korzystna będzie suchość podłogi drewnianej.

Więcej na temat w artykule: http://monolith46.pl/domek-mobilny-skandynawski-rodzaje-domkow-letniskowych/
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi