< > wszystkie blogi

masaż blog

Potwornie absurdalny blog

Masaż Sportowy

21 wrzesień 2017 ·
Właściwości, rodzaje i przeznaczenie masażu sportowego.Masaż Sportowy.

Czym jest masaż sportowy.

Masaż sportowy to główny element treningu każdego sportowca, który jest silniejszą odmianą masażu klasycznego. Masaż sportowy to stały element odnowy biologicznej, który jest używany w profesjonalnych programach treningowych. Ponadto masaż sportowy zapobiega kontuzjom, usuwa skutki nadmiernego trenowania, rozgrzewa i relaksuje mięśnie oraz zapobiega zakwasom po ćwiczeniach. Masaż całego ciała sportowca przypomina masaż izometryczny, którego celem jest odnowa masy mięśniowej i przywrócenie sprawności mięśni która była przed urazem.

   
Masaż Kielce

Masaż sportowy - wskazania.

Masaż sportowy wykonywany jest aby:
- uniknąć kontuzji,
- rozluźnić mięśnie,
- rozgrzać mięśnie,
- poprawić metabolizm,
- zlikwidować skutki przetrenowania;
- usunąć stan zmęczenia mięśni i reszty organizmu,
- przyspieszyć krążenie krwi i chłonki,
- poprawić dopływ produktów odżywczych do mięśni.

Masaż sportowy to rodzaj masażu, który jest przeznaczony zwłaszcza dla sportowców. Przypomina on masaż izometryczny, ponieważ pomaga odbudować i wspomaga przyrost masy mięśniowej oraz siły mięśniowej, a ponadto redukuje tkankę tłuszczową znajdującą się pod skórą.

Rodzaje masażu sportowego:

- sportowy masaż kondycyjny
- sportowy masaż treningowy
- sportowy masaż przed zawodami
- sportowy masaż restytucyjny
- masaż sportowy przedwysiłkowy
- masaż sportowy międzywysiłkowy
- masaż sportowy powysiłkowy

Masaż sportowy - opis zabiegu

Przebieg masażu sportowego jest mocno regulowany przez określony plan. Przed rozpoczęciem masażu sportowego należy wyczyścić skórę, umyć się. Uszkodzone miejsca oraz wszelkie rany powinny zostać przeczyszczone przed wykonaniem masażu sportowego. Następnie masażysta może stosować różne techniki masażu sportowego:
Głaskanie to pierwszy i ostatni etap masażu sportowego. Pomaga ono w szczegółowej regeneracji skóry, wewnątrz i zewnątrz.
Rozcieranie w czasie masażu sportowego polega na wykonywaniu kolistych poślizgów po masowanym ciele. Pozwala to rozciągnąć mięśnie i ścięgna. Dzięki nim przywrócona zostaje ich naturalna ruchomość.
Ugniatanie to technika masażu sportowego stosowana prosto na mięśnie. Charakteryzuje się ono regulacją siły nacisku.
Opukiwanie, uderzenia klaszczące i ruchy siekające. Ta technika powoduje poszerzenie naczyń i rozluźnienie mięśni.

Masaż sportowy podtrzymujący :
- stosowany jest w okresie wchodzenia w sezon lub jego kończenia. Wtedy sportowiec ogranicza treningi.
- Zadaniem masażu jest utrzymanie ciała sportowca w pełnej sprawności fizycznej.
- Najczęściej stosuje się masaż całkowity, wykonywany codziennie lub co drugi dzień, w celu pobudzenia układów ruchowego, krążenia i nerwowego. Jeśli masaż przeprowadzany jest rano, powinien być wykonywany spokojnie, łagodnie, powoli. Masaż wieczorny może być dłuższy i bardziej intensywny.
- Ten rodzaj masażu powinno się łączyć z innymi zabiegami fizykoterapeutycznymi wchodzącymi w skład odnowy biologicznej.

Masaż sportowy powysiłkowy - wykonywany w przerwie między poszczególnymi startami oraz przede wszystkim bezpośrednio po zawodach sportowych.
- Zadaniem tego masażu jest doprowadzenie w krótkim czasie organizmu sportowca po dużym wysiłku do stanu prawidłowego.
- Temu rodzajowi masażu należy poświęcić wiele uwagi, ze względu na pojawiające się we współczesnym sporcie duże obciążenia.

Działanie masażu regeneracyjnego przewyższa kilkukrotnie działanie nie aktywnego odpoczynku.
- Przy planowaniu zabiegów należy uwzględnić indywidualne cechy sportowca, psychikę, intensywność pracy, stopień zmęczenia oraz czas przeznaczony na odpoczynek przed powtórnym obciążeniem.
- Po zawodach, w których zawodnik poddany był małym obciążeniom, masaż wykonuje się po upływie ok. 10-30 min. i myciu prysznicem. Czas zabiegu powinien wynosić około 8-12 min.
- Po zawodach przeciążających organizm sportowca masaż regeneracyjny wykonuje się po upływie 1-2 godz., a czas trwania powinien wynosić 15-20 min.
- Najwięcej czasu (80%), to masaż grzbietu, karku z barkami i grup mięśniowych, które były najmniej obciążone w czasie trwania zawodów. Stosuje się w tym przypadku masaż pobudzający z przewagą głębokiego rozcierania, ugniatania, szybkiego oklepywania oraz mocnej wibracji przyrządowej.
- Najmniej czasu, bo 20%, wykorzystuje się, masując mięśnie najbardziej zaangażowane w wysiłek, stosując techniki rozluźniające lub wykonuje się drenaż limfatyczny.
- Przy bardzo dużych obciążeniach masaż restytucyjny wykonuje się nawet kilka razy dziennie.

* Pierwszy raz masuje się po 20-30-minutowym w ciepłym pomieszczeniu. Wykonuje się lekki, delikatny masaż regeneracyjny, którego celem jest obniżenie podwyższonej pod wpływem wysiłków czynności procesów pobudzania. Masowanie trzeba robić miękko i rytmicznie. Nie należy zapomnieć o mięśniach klatki piersiowej. Czas masażu wynosi 10-15 min.    
* Drugi raz masuje się zawodnika po ok. 2-3 godz. od zakończenia biernego wypoczynku, czas masowania wynosi 20 min.
* Trzeci raz masaż powysiłkowy wykonuje się minimum 5 godz. po zakończonym wysiłku lub dopiero następnego dnia (koniec zawodów po 13:00).
- W sytuacji gdy zawody kończą się między  15.00 a 18.00, pierwszy masaż wykonuje się tuż po zawodach, drugi opuszcza się lub wykonuje się łagodny trwający 10 min. masaż przed snem. Kolejny zabieg przeprowadza się następnego dnia i masowaniem obejmuje się całe ciało w czasie do około godziny. Masaż ten powinien być wykonywany powoli, o słabym natężeniu bodźca, lecz głęboko. Nie zaleca się stosowania oklepywania, natomiast dużo uwagi należy poświęcić wyciskaniu i ugniataniu.

 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi