< > wszystkie blogi

Absurdalny blog o wszystkim i niczym

Zdrowie, uroda, moda, przepisy i opowiastki

11 niesamowitych korzyści kurkumy i kurkuminy

29 May 2018
Kurkuma
Korzyści zdrowotne związane z kurkumą obejmują zwalczanie stanu zapalnego, neutralizację wolnych rodników, zatrzymywanie krzepnięcia krwi, poprawę zdrowia serca, wspomaganie zdrowej skóry, zmniejszanie ryzyka raka i zwalczanie chorób Alzheimera. Inne korzyści obejmują leczenie zapalenia stawów, poprawę trawienia, wspomaganie zdrowia wątroby i zwalczanie grzybów i wirusów.

Co to jest kurkuma?

kurkuma
Kurkuma to powszechnie stosowana przyprawa w kuchni indyjskiej i medycynie ajurwedyjskiej. Jej jasnożółty odcień nadaje wielu indyjskim potrawom swój charakterystyczny kolor. Jednak nie tylko służy ona do ożywienia żywności, ale ma także wiele zalet zdrowotnych. Jego liczne korzyści zdrowotne wynikają z właściwości leczniczych.

11 niesamowitych korzyści kurkumy i kurkuminy


1. Działa przeciwzapalnie

Substancja zwana kurkuminą w kurkumie ma wiele korzyści. Kurkumina ma korzystne działanie przeciwzapalne poprzez zatrzymanie procesu zapalnego na podstawowych poziomach w układzie. Pomoże to osobom cierpiącym na przewlekłe stany zapalne, w których system obronny ciała obraca się przeciwko sobie i zaczyna uszkadzać tkanki wewnętrzne.

2. Przeciwutleniacz

Nasze ciała przechodzą naturalny proces utleniania, w którym nasze narządy się starzeją, ale jest to pogarszane przez wolne rodniki, które powodują uszkodzenia. Kurkuma jest bardzo korzystna w takiej sytuacji, neutralizuje działanie wolnych rodników i utrzymuje równowagę w naszych ciałach.

3. Lek przeciwzakrzepowy

Osoby z zaostrzonymi problemami zdrowotnymi potrzebują leków opisanych jako antykoagulanty, które powstrzymują krzepnięcie krwi. Mogą to być leki rozrzedzające krew, takie jak ibuprofen i aspiryna. Leki te powodują drastyczne skutki uboczne, takie jak nadmierne krwawienie i wrzody żołądka. Kurkumina ma zalety zapewnione przez większość antykoagulantów i służy jako lepsza alternatywa, ponieważ nie ma żadnych skutków ubocznych.

4. Poprawia zdrowie serca

Popraw swoje zdrowie serca, stosując kurkumę w żywności i lekarstwo, jeśli jesteś narażony na choroby serca . Badania wykazały, że kurkumina może być stosowana jako skuteczna terapia dla osób cierpiących na zakrzepicę naczyń.

5. Lek przeciwdepresyjny

Pomimo braku wielu badań nad wpływem kurkuminy na psychiczne zaburzenie nastroju, nadal obserwuje się pewne istotne korzyści.

6. Zdrowa skóra

Kurkuma jest bardzo korzystna dla skóry ze względu na przeciwutleniacze i właściwości przeciwzapalne kurkuminy. Zawiera odmładzające antyoksydanty, dzięki czemu Twoja skóra wygląda młodziej i elastycznie. Pomoc przeciwzapalna zmniejsza zaczerwienienie i bolesność na twarzy. Kurkuma jest również znana z pomocy w leczeniu trądziku i innych problemów skórnych, takich jak blizny i strupy.

7. Zmniejsz ryzyko raka

Rak jest straszną chorobą, której można zapobiec za pomocą właściwych środków. Rak jest niezdrowym wzrostem komórek, a zastosowanie kurkuminy pomoże, ponieważ może wpłynąć na szybki wzrost komórek wolnych rodników poprzez zatrzymanie go na poziomie molekularnym.

8. Pomoc w chorobie Alzheimera

Nie ma lekarstwa na tę chorobę ani szczepionki, aby temu zapobiec. Jednak kurkumina może przynieść korzyści pod względem sposobu, w jaki wywoływana jest choroba Alzheimera. Badania pokazują, że zapalenie i uszkodzenia spowodowane przez rodniki podczas utleniania są przyczyną choroby Alzheimera. Na szczęście korzystne właściwości kurkuminy mogą pomóc w jej działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

9. Pomocne dla pacjentów z zapaleniem stawów

Zapalenie stawów jest chorobą charakteryzującą się bólem i zapalenia stawów, które są spowodowane przez rozrzedzenia płynu. Kurkumina może pomóc pacjentom w radzeniu sobie z objawami i bólem.

10. Poprawia trawienie i zdrowie wątroby

Kurkuma była stosowana jako lek ziołowy na długo zanim naukowcy odkryli jej właściwości lecznicze. W czasach starożytnych służyła ona ludziom, którzy cierpieli na zaburzenia trawienia. Ostatnie badania nad tym efektem wykazały, że kurkuma stymuluje również pęcherzyk żółciowy do uwalniania większej ilości żółci przez przewód żółciowy, aby wspomóc trawienie tłuszczu.

11. Inne korzyści

Kurkuma może działać jako naturalny środek dezynfekujący, który niszczy szkodliwe bakterie, grzyby i wirusy. Pomaga zapobiegać infekcjom takim jak candida, które trudno jest wyleczyć. Kurkuma może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób dziąseł. Badania pokazują, że stosowanie płynu do płukania na bazie kurkumy może poprawić stan dziąseł i zmniejszyć ryzyko krwawienia dziąseł.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi