< > wszystkie blogi

Bycie sobą

Dzyń dzyń... Dzień dobry, czy chciałby Pan porozmawiać o SOBIE?

Zamiana czasu w przestrzeń

10 September 2022
https://www.desmos.com/calculator/zzxqs9x7ab
https://en.wikipedia.org/wiki/Squeeze_mapping
Czasoprzestrzeń jest ciągłym zbiorem powierzchni. Omawiana powierzchnia jest rozpięta na zdarzeniach leżących na drogach światła. We wszystkich układach odniesienia światło porusza się po tych samych, przerywanych liniach.

To, co nazywa się niezmienniczą odległością czasoprzestrzenną, jest niezmienniczą powierzchnią. Wyciąganie z tego pierwiastka i nazywanie odległością jest opisywaniem pola powierzchni za pomocą jej pierwiastka.

Wraz ze zwiększaniem się prędkości, zmienia się kształt tej powierzchni z kwadratu na coraz cieńszy prostokąt. Podczas tej zmiany, część czasowego wkładu w powierzchnię staje się wkładem przestrzennym i to się ruchem nazywa.

Ruch to nie tylko zmiana polozenia w czasie, to doslownie zamiana czasu w przestrzen, tak jak sie wymienia zlotowki na dolary, a kursem wymiany jest c. Ruch wytwarza przestrzen placac za nią czasem, nie zmyslam. Wiem, ze sie powtarzam, ale z doprecyzowywaniem.

Tu i owdzie pojawia sie na necie pytanie, czy pozostajac w miejscu :) poruszamy sie w czasie z predkoscia swiatla - tak (PRZEKLAMANIE*). Kiedy zaczynamy sie poruszac w przestrzeni, zmniejsza sie nasz ruch w czasie, maleje jego uplyw. Jednak roznica miedzy krotszym czasem, ktory nam uplynal w ruchu i dluzszym czasem, ktory uplynalby nam w spoczynku, nie wyparowala, tylko stala sie przestrzenia, ktora przebylismy.

Matematycznie, dla Dragana i nie tylko, ruch jest obrotem hiperbolicznym czasoprzestrzeni. Obrotem, bo osie x = 0 i t = 0 obracaja sie wraz ze zwiekszaniem sie predkosci ruchu. Hiperbolicznym, bo obracaja sie w przeciwnych kierunkach, zbiegajac do siebie az do pokrycia sie na linii stozka swiatla.

Zwykly obrot jest przeksztalceniem zachowujacym odleglosc. Obrot hiperboliczny jest przeksztalceniem zachowujacym powierzchnie. Podkreślam: niezmiennikiem obrotu hiperbolicznego jest powierzchnia. Przeksztalcenie to zmiana jednego na drugie. Zwykly obrot to zmiana kierunku w przestrzeni. Ruch to zmiana kierunku w czasoprzestrzeni rownoznaczna z zamiana czesci uplywajacego czasu na wytwarzana w ruchu przestrzen.

Czasoprzestrzen miedzy waszymi pokojami, do ktorej wytworzenia dolozycie sie wlasnymi cialami w trakcie przejscia, jeszcze nie istnieje. Czysta, bezczasowa przestrzen miedzy waszymi pokojami tez nie istnieje. Czasoprzestrzen miedzy waszymi pokojami istnieje bez was dlatego, ze wytwarza ja ruch wszystkiego, co sie miedzy nimi zawiera, od kota po fluktuacje kwantowe w skali plancka.

To roznica w uplywie czasu na skutek ruchu tworzy przestrzen, a nie sam czas naszego ruchu. To wazne rozroznienie.

Żeby tego było mało, to trójkąty -BA0 i 0AB mają tą samą powierzchnię.

Punkty, majace to samo polozenie spacetimowe we wszystkich ukladach, leza na krzywej niezmiennika transformacji miedzy ukladami. Kolejne punkty na osiach biegna po kolejnych krzywych niezmiennika widocznych na gifach.

Ostateczny wniosek z niezmiennika bedacego polem powierzchni czasoprzestrzeni - nie istnieje czasoprzestrzen bez materii, bo dla v = c jest ona zerowa i oznacza bezczasowa przestrzen z punktu widzenia fotonu lub bezprzestrzenny czas na horyzoncie zdarzen, przy pokryciu sie obu osi na linii stozka swiatla. Najmniejsza odleglosc czystoczasowa lub czystoprzestrzenna rosnie do nieskonczonosci. Zeby czasoprzestrzen istniala, musi miec niezerowa powierzchnie, czyli v < c, czyli materie poruszajaca sie z v < c. A skoro nie istnieje czasoprzestrzen bez materii, to nie istnieje materia bez czasoprzestrzeni.

-------------------------
*Wyjasnienie przeklamania: Nie ma materii, ktora pozostaje w absolutnym spoczynku, bo czastki wirtualne i drgania zerowe. Nie ma znaczenia, ze zawsze znajdzie sie czastka wzgledem ktorej inna czastka bedzie w spoczynku, bo na te jedna przypada nie powiem ile czastek, wzgledem ktorych jest w ruchu. Zadna materia nie porusza sie w czasie z c, bo zadna nie jest w spoczynku wzgledem wszystkich pozostalych, czyli w absolutnym spoczynku. Foton natomiast jest w absolutnym ruchu z c wzgledem wszystkiego, dlatego ma najsensowniejszy uklad odniesienia.

https://www.youtube.com/watch?v=TJSNHNyV_oI
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi