< > wszystkie blogi

Dane zastane

Ciekawostki ilościowe w oparciu o dane zastane

Wasze zdrowie - czyli o konsumpcji alkoholu w Polsce

26 kwietnia 2020
Ile wydajemy na alkohol? Jak często pijemy piwo? Gdzie najwięcej pije się wina? Odpowiedźi na te pytania znajdziecie w artykule dotyczącym konsumpcji alkoholu w naszym kraju. Oto graść informacji, których nigdy nie byliście ciekawi i sami byście o to nie zapytali!

Zacznijmy (jak zwykle) – od podstaw. Jeżeli jesteście ciekawi jak dużo piwa… (ups, wygadałem się, ale o tym w dalszej części lektury) alkoholu pijemy w Polsce, śpieszę z odpowiedzią – wasze zdrowie! Jeżeli chodzi o tę podstawową kwestię – niektórych może zdziwić (mnie również zdziwił) fakt, że nie jesteśmy w pierwszej dziesiątce krajów w Europie pod względem ilości spożywanego alkoholu na mieszkańca (w 2018 roku na pierwszym miejscu byli Litwini). Co do szczegółów – w 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia podała dane, zgodnie z którymi przeciętne spożycie alkoholu na mieszkańca w wieku powyżej 15 lat wynosiło 11.6l czystego alkoholu, z czego średnio 19.2l dla mężczyzn, a 4.7l dla kobiet. Zgodnie z informacjami PARPA (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) w 2018 roku na mieszkańca przypadało średnio 9.5l 100% alkoholu.
W poprzednim akapicie podałem informację o przeciętnej konsumpcji dla kobiet i mężczyzn, a poniżej szczegółowe dane o różnicach dla obu płci. Jak podaje CBOS, w 2019 roku 91% badanych mężczyzn i 82% kobiet zadeklarowało picie alkoholu.


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych CBOS

Co widać na powyższym wykresie? Między innymi to, że największy odsetek mężczyzn deklarujących picie alkoholu przypada na przedział wiekowy 45 do 54 lat, a jeżeli chodzi o kobiety – 25 do 34 lat. Bardzo istotna jest rozbieżność między odsetkiem osób deklarujących spożywanie alkoholu dla obu płci. U mężczyzn jest ona zdecydowanie mniejsza i różnica między maksimum, a minimum (czyli przedziałami wiekowymi, w których jest największy / najmniejszy odsetek osób deklarujących picie) wynosi 16 punktów procentowych, podczas gdy w przypadku kobiet aż 30 punktów procentowych. Ogólnie rzecz ujmując – więcej mężczyzn niż kobiet deklaruje picie alkoholu, a różnice w odsetku dla różnych przedziałów wiekowych są mniejsze niż w przypadku kobiet. Swoją drogą, mężczyźni częściej niż kobiety twierdzą, że ilość pitego przez nich alkoholu jest w normie, a kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że piją bardzo mało (69% K – 39% M).

Wiemy ile i kto pije, spójrzmy więc na to, co pijemy! Ponownie odwołam się do danych WHO z 2016 roku, ponieważ wtedy 56% spożywanego w naszym kraju alkoholu stanowiło piwo. Zdecydowanie to właśnie piwo w ostatnich latach góruje nad innymi napojami alkoholowymi. Dane te potwierdzają statystyki PARPA, zgodnie z którymi w 2018 roku na mieszkańca w Polsce przypadało 100.5l piwa oraz CBOS i dane z 2019 roku dotyczące najczęściej spożywanych przez nas alkoholi w 2019 roku.


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych CBOS

Jak widać, ku mojemu (i być może waszemu) zaskoczeniu na drugim miejscu (w przeciwieństwie do danych WHO z 2016 roku) jest wino, a wódka zamyka podium. Być może nie zdziwi was fakt, że piwo najczęściej wybierają mężczyźni (56% M – 21% K), a wino jest wyborem przede wszystkim pań (45% K – 6% M). Wódka również jest bardziej popularna wśród panów… A propos piwa, dominuje ono niezależnie od przedziału wiekowego badanych czy liczby mieszkańców w mieście (za wyjątkiem miast powyżej 500 000 ludności, gdzie przewagę 10 punktów procentowych ma wino). Co ciekawe, konsumpcja wina jest wyższa niż innych napojów alkoholowych wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym.


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych CBOS


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych CBOS

Niech mój poemat dotyczący wyższości piwa nad innymi alkoholami zakończą informacje prezentowane przez firmę badawczą NIELSEN, które dotyczą sprzedaży alkoholu w Polsce. W 2018 roku pierwsze miejsce i najwyższy udział w rynku miało… cóż za zaskoczenie – piwo! Wydaliśmy na ten trunek 16.7 miliarda złotych (sic!)

Kolejną lecz nie mniej ciekawą rzeczą jest to, jak często pijemy. Okazuje się, że większość (56%) osób spożywających alkohol deklaruje, że lubi wypić z dobrej okazji, ale nie zdarza im się to zbyt często. Swoją drogą, tę odpowiedź deklarują częściej mężczyźni niż kobiety (59% M – 53% K). Mężczyźni również częściej deklarują, że nie unikają okazji, w których można sięgnąć po alkohol, a także, że ich nie omijają. Kobiety natomiast częściej deklarują, że unikają okazji do picia alkoholu, a także, że nigdy nie biorą go do ust i to dwukrotnie częściej niż panowie (21% K – 10% M).


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych CBOS

Najczęściej pitym alkoholem jest (bez większych niespodzianek) – piwo. Na tapet wziąłem top 3 spożywanych napojów alkoholowych w oparciu o dane CBOS. Piwo pod tym względem uzyskuje najwyższy wynik w pytaniu o picie przynajmniej raz w tygodniu. Wino i wódka spożywane są raczej okazyjnie (raz lub kilka razy w miesiącu / roku). Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie sięgnął do dychotomii mężczyźni – kobiety. Przynajmniej raz w tygodniu piwo pije 43% mężczyzn i 7% kobiet.

Last but not least – kilka dodatkowych, luźnych informacji. Alkohol pijemy najczęściej z rodziną lub ze znajomymi (sumarycznie 97% badanych wskazało te odpowiedzi), a robimy to przede wszystkim w mieszkaniu. Panowie częściej niż panie piją w barze lub pubie, a panie w restauracji. Wydatki na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe stanowią 1% przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę w gospodarstwie domowym (jeżeli zapytacie o konkretne kwoty – 21% respondentów deklaruje, że na alkohol wydaje średnio 26-50 zł miesięcznie, a 12% wydaje od 51 do 100 złotych).

Na sam koniec chyba najbardziej istotna i dająca do myślenia ze wszystkich wyżej omówionych kwestii – 91% zapytanych o to przez CBOS osób zadeklarowało, że nadużywanie alkoholu w naszym kraju jest dużym lub bardzo dużym problemem – czy wy się z tym zgadzacie?
Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś ciekawego! Jeżeli widzicie jakieś braki lub niezgodności, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Źródła:
https://cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_160_19.PDF
https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_151_19.PDF
https://www.parpa.pl/index.php/badania-i-informac...
https://www.nielsen.com/pl/pl/press-releases/2019/nielsen-what-kind-of-spirits-do-poles-prefer-to-drink/
https://ourworldindata.org/grapher/total-alcohol-consumption-per-capita-litres-of-pure-alcohol?region=Europe
https://www.who.int/substance_abuse/publications/global_alcohol_report/profiles/pol.pdf?ua=1
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Alcohol_consumption_statistics
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&...
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi