< > wszystkie blogi

Dane zastane

Ciekawostki ilościowe w oparciu o dane zastane

Wypadki kolejowe w Europie i w Polsce

6 kwietnia 2020
Na tapet wziąłem temat wypadków kolejowych w Europie i tego, jak wygląda sytuacja w Polsce. Zatem jeżeli chcecie wiedzieć ile osób co roku korzysta z kolei czy jak dużo pasażerów ginie w wypadkach, zapraszam do lektury. Oto garść informacji, których nie byliście ciekawi i sami byście o to nie zapytali.
Postaram się przejść od ogółu do szczegółu – na początek rzecz podstawowa – jak dużo osób korzysta z kolei? W samej Polsce, zgodnie z informacjami dla lat 2009-2017 z kolei skorzystało 2,5 miliona pasażerów, co daje około 300000 osób rocznie. Czy to dużo? Oceńcie sami wiedząc, że nasz kraj biorąc pod uwagę ten przedział czasowy zajmował ósme miejsce. Liderem pod tym względem były Niemcy, gdzie w latach 2009-2017 tamtejsze koleje przewiozły prawie 30 milionów osób, co daje około 3 miliony pasażerów na rok!Niestety, Polska wyróżnia się w transporcie kolejowym pod innym względem – liczby wypadków kolejowych. W latach 2007-2015 w naszym kraju doszło do ponad 12 tysięcy (sic!) w pasażerskim ruchu kolejowym, a od drugiego miejsca dzieli nas sześć tysięcy takich zdarzeń. Jeżeli już mówimy o liczbach to warto wspomnieć jakie są najbardziej istotne typy wypadków. Zgodnie z informacjami dla lat 2007-2016, nie są to wcale wykolejenia składów, bo stanowią jedynie 8% całości. Drugie miejsce zajmowały te, do których doszło na przejazdach kolejowych, bo w Europie stanowią 1/3 wszystkich, a numerem jeden w tych latach były z zdarzenia z udziałem osób spowodowane przez pojazd będący w ruchu i w Europie było to 52% całości. Dane dla Polski prezentują się bardzo podobnie, ponieważ w latach 2007-2016 było to odpowiednio 31% i 51%. Na szczęście, liczba wypadków zmniejsza się z roku na rok i od 2007 do 2016 roku spadła o połowę. Jeżeli chodzi o pozytywne informacje, to warto podkreślić fakt, że miernik wypadkowości (iloraz liczby wypadków na liniach kolejowych i pracy eksploatacyjnej (w mln poc-km)) w 2018 roku w Polsce wyniósł jedynie 2,52 co oznacza, że w tym czasie doszło do 2,5 wypadku na milion przejechanych przez pociągi kilometrów.Nie sposób pisać o wypadkach bez podania informacji o ofiarach i rannych. W latach 2006-2015 w naszym kraju poniosło śmierć lub zostało rannych prawie 5000 osób, z czego 2/3, bo prawie 3000 osób stanowiły ofiary śmiertelne. Pozwoliło nam to osiągnąć zaszczytne pierwsze miejsce jeżeli chodzi o liczbę ofiar i osób rannych wśród 10 krajów Europy o największej liczbie przewożonych koleją pasażerów. Na podium zmieściły się również Niemcy, a zamknęła je Francja z wynikiem 1200 osób zmarłych lub takich, które odniosły obrażenia.
Sytuacja wygląda inaczej jeżeli spojrzymy na ofiary śmiertelne wśród pasażerów. W latach 2012-2016 numerem jeden była pod tym względem Hiszpania z wynikiem blisko 100 ofiar, które były pasażerami pociągów, podczas gdy Polska mimo, że zajęła w tych latach drugie miejsce, śmierć w wyniku wypadków kolejowych poniosło w naszym kraju niecałe 30 pasażerów. Jak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o kraje, w których liczby te są najmniejsze? W 2018 roku najbezpieczniejsze pod tym względem koleje miało Zjednoczone Królestwo. Gdy porównamy je z dziesiątką największych w Europie linii kolejowych, doszło tam do nieco ponad jednego wypadku, w wyniku którego śmierć ponieśli pasażerowie, podczas gdy średnia dla Europy to 24.2. Polska w 2018 roku zajęła pod tym względem szóste miejsce, a najwięcej ofiar śmiertelnych wśród pasażerów miała Hiszpania.
Mimo, że dane dotyczące liczby wypadków kolejowych czy ofiar mogą wydawać się przytłaczające, należy pamiętać, że kolej jest uznawana za najbezpieczniejszy zaraz po transporcie powietrznym środek transportu. W 2013 roku ryzyko, że pasażer pociągu w Europie poniesie śmierć wynosiło około 0.16 na miliard przejechanych przez pociągi kilometrów, co wynosi 27 razy mniej niż ryzyko w przypadku transportu samochodowego. Należy też zaznaczyć, że zarówno w Polsce jak i w Europie z roku na rok maleje liczba zdarzeń, które określa się mianem wypadków kolejowych.Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś ciekawego, podobnie jak ja w trakcie wyszukiwania informacji do tego artykułu. Poniżej przedstawiam listę źródeł, które wykorzystałem do opracowania tego artykułu. Dajcie znać jeżeli jakieś dane są nieaktualne lub gdzieś wkradł się błąd. Wszystkie wykresy i tabele są mojego autorstwa na podstawie danych z Eurostatu. Jeżeli ktoś będzie chciał zobaczyć więcej, mogę podesłać. Napiszcie w komentarzach jak wam się podobało, a jeżeli chcecie więcej tego typu ciekawostek, chętnie przyjmę pomysły na kolejne tematy.

 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi