< > wszystkie blogi

Fotowoltaika okiem Dominiki

Może spróbujesz razem ze mną naprawiać świat?

Energia ze słońca, czy warto w nią inwestować?

8 czerwca 2020
W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się montowanie instalacji fotowoltaicznych w domu. Pozwala to oszczędzić na rachunkach za prąd, a jednocześnie przyczyniamy się do dbania o środowisko. Energia ze słońca to dobra inwestycja na długie lata. Dzięki niej sporo zaoszczędzimy na prądzie. Powstają również domy w stu procentach zasilane energią pochodzącą ze słońca. Ich cena jest nieco wyższa od zwykłych domów, gdyż ma to związek z ceną instalacji fotowoltaicznej. Jednak później sporo zaoszczędzimy na rachunkach. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest niezależność energetyczna. W razie awarii sieci nie zostaniemy pozbawieni prądu.


Jak dobrać instalację fotowoltaiczną?

Dobór instalacji jest zależny przede wszystkich od wielkości domu. Wpływ na wybór ma także lokalizacja. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie instalacja paneli słonecznych na dachu domu, a w innych montaż instalacji obok budynku. Wpływ na to ma przede wszystkim kąt padania promieni słonecznych na naszą działkę. Dzięki temu maksymalnie zwiększymy ilość wyprodukowanej energii. Koszt instalacji fotowoltaicznej może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak pozwoli to nam korzystać z darmowego prądu. W doborze instalacji pomogą nam specjaliści, którzy zajmują się tym na co dzień. Oczywiście nie musimy od razu budować małej elektrowni słonecznej. Możemy zacząć od kilku paneli, a kiedy zobaczymy korzyści, to z pewnością zdecydujemy się na zakup kolejnych.

Inwertery w instalacjach fotowoltaicznych

W instalacji fotowoltaicznej ważnym elementem są inwertery. W zależności od wielkości instalacji, dobierzemy odpowiednie rodzaje inwerterów. Są to urządzenia zmieniające prąd stały na prąd zmienny. Ten pierwszy jest produkowany przez panele słoneczne, a z kolei drugi rodzaj jest potrzebny do wykorzystywania w domu. Dlatego musimy zamontować inwertery. Mikroinwertery przetwarzają prąd tylko z jednego ogniwa. Z kolei inwerter stringowy pozwala na połączenie nawet kilkunastu paneli słonecznych. Największe są inwertery centralne, które mogą przetworzyć prąd ze wszystkich paneli.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi