< > wszystkie blogi

Fotowoltaika okiem Dominiki

Może spróbujesz razem ze mną naprawiać świat?

Jak wykorzystać energię ze słońca?

6 czerwca 2020
Proekologiczne podejście do tematu energii jaką można pozyskać samodzielnie, coraz częściej przejawia się w naszym życiu. Jeśli tylko możemy coś zrobić dla świata, aby był lepszy, czemu nie? Trzeba wspierać środowisko, aby zostawić je w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń. Przy niektórych rozwiązaniach mamy możliwość, aby zaoszczędzić również nasze własne pieniądze, dokonując pewnych, wcale nie tak kosztownych inwestycji. Jakie są więc możliwości, aby połączyć dbanie o środowisko ze wsparciem naszego portfela?


Instalacja fotowoltaiczna

Jedno z pierwszych rozwiązań jakie przychodzi na myśl kiedy mieszkamy we własnym domu jest fotowoltaika. W każdym województwie czy też w lokalnych powiatach i gminach prowadzone są programy, które wspierają instalacje fotowoltaiczne w kontekście ich zakupu i montażu. My, jako inwestor i osoba wspierająca odnawialne źródła energii, musimy wyłożyć część gotówki na zakup, a resztę otrzymujemy w ramach dofinansowania. Większość firm, które sprzedają i montują panele fotowoltaiczne, ma świadomość istnienia tego typu programów i wręcz informuje o takiej możliwości na swoich stronach internetowych. To tym bardziej zachęca do zakupu i montażu.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Na pewno. Jednorazowo wykładamy konkretną sumę i możemy stać się samowystarczalni lub niemal samowystarczalni pod względem ciepłej wody, ogrzewania i instalacji elektrycznej, które to są połączone ze sobą. Może i nasz kraj nie jest najsłoneczniejszym miejscem na świecie, jednak na potrzeby własnego gospodarstwa domowego, możemy przejść w tryb niskobudżetowy. Wszystko to przy właściwej instalacji produktu na dachu domu lub na powierzchni płaskiej wokół. Jeśli zdarzy się, że produkcja energii słonecznej będzie większa niż nasze zapotrzebowanie, możemy dzielić się energią z innymi i jeszcze wręcz na tym dorabiać.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Zanim podejmiemy decyzję, najlepiej sprawdzić liczby, wszystko przeanalizować, zrobić rachunek zysków i strat. Być może finalnie będzie to korzystne dla waszego gospodarstwa domowego i oczywiście dla środowiska.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi