< > wszystkie blogi

Jaka kawa Arabica czy Robusta?

17 kwietnia 2023
Istnieją dwie główne odmiany ziaren kawy: Arabica i Robusta. Oba rodzaje są uprawiane na całym świecie i mają swoje unikalne smaki i preferencje.Kawa Arabica jest uważana za bardziej delikatną i aromatyczną. Rośnie ona na wysokości ponad 1000 metrów nad poziomem morza, co wpływa na jej smak i jakość. Ziarna Arabiki są mniejsze i bardziej owalne niż Robusty. Charakteryzują się delikatnym, pełnym smakiem i lekką kwaśnością. Arabika zawiera mniej kofeiny niż Robusta, co czyni ją bardziej odpowiednią dla osób, które chcą uniknąć nadmiernego pobudzenia.

Kawa Robusta, jak sama nazwa wskazuje, jest bardziej odporna i wytrzymała. Rośnie na niższych wysokościach, dzięki czemu jest tańsza i łatwiejsza w uprawie niż Arabika. Ziarna Robusty są większe i bardziej okrągłe niż Arabiki. Charakteryzują się wyrazistym, gorzkim smakiem i wysoką zawartością kofeiny. Robusta jest często preferowana przez osoby, które lubią mocniejszą kawę i potrzebują większej dawki energii.

Ogólnie rzecz biorąc, wybór między Arabiką a Robustą zależy od indywidualnych preferencji smakowych i potrzeb energetycznych. Jedna osoba może woleć delikatniejszy smak Arabiki, podczas gdy inna będzie wybierać mocniejszą Robustę. Warto jednak pamiętać, że Arabika jest zazwyczaj droższa, ale równocześnie oferuje wyższą jakość i bardziej delikatny smak.

Podsumowując, wybór między Arabiką a Robustą zależy od indywidualnych preferencji smakowych i potrzeb energetycznych. Bez względu na rodzaj, warto wybierać kawę wysokiej jakości, najlepiej pochodzącą z ekologicznych upraw. Dzięki temu możemy cieszyć się pyszną i aromatyczną kawą, która jednocześnie będzie korzystna dla naszego zdrowia i środowiska.

Źródło: Cyberanking - Ranking kaw ziarnistych
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi