14-letnia Vinisha Umashankar zaprojektowała mobilny punkt do prasowania zasilany energią słoneczną! Za swój innowacyjny projekt zdobyła nagrodę Children’s Climate Prize.
Słońce zamiast węgla drzewnego
Funkcja ulicznych prasowaczy w Indiach jest wciąż bardzo popularna. Zwykle w swojej pracy wykorzystują żelazka zasilane rozżarzonym węglem. Szacuje się, że w Indiach może być 10 milionów “wózków” do prasowania, a każdy z nich codziennie spala około 5 kg węgla drzewnego. Nie jest to najzdrowsze rozwiązanie. Emisja dwutlenku węgla z żelazek węglowych powoduje u ludzi kłopoty z oddychaniem. Nie mówiąc już o tym ile drzew musi zostać wycięte.
Grupa naukowców z Norwegii i Wielkiej Brytanii dokonała niezwykłego odkrycia. Z topniejącego lodu szczytów gór Jotunheimen wyłoniły się bezcenne strzały, które swoje pochodzenie wywodzą jeszcze ze starożytności.
Największy i najbardziej zaawansowany projekt ochrony zwierząt w historii – tak o współczesnej „Arce Noego” piszą jej pomysłodawcy. Ma zgromadzić wszystkie gatunki zwierząt żyjące na Ziemi po to, aby je ochronić i zachować dla przyszłych pokoleń.
Gigantyczna konstrukcja miałaby powstać na terenie RPA. Wyceniono ją na ponad pięć miliardów funtów! Co ciekawe, twórcy projektu mają zamiar zebrać fundusze przez platformę crowdfundingową. Pierwszym celem jest zgromadzenie 500 milionów funtów. Docelowo park miałby zbierać wszystkie gatunki żyjące na Ziemi i uchronić te najbardziej zagrożone przed zagładą.
Nowy trend pojawił się na rynku karm dla zwierząt. Karmy produkowane z insektów wprowadza coraz więcej firm. Taki krok planuje również Purina. Czy takie karmy są dobre dla zwierząt? Czy za modą kryje się po prostu chęć większych oszczędności? Czy nie jest to trochę obleśne?
Badania biomonitoringowe wykazały, że dużym zagrożeniem dla leśnych ekosystemów jest zwiększająca się ilość metali ciężkich. Wchłaniają je kory drzew, gleby i torfowiska. Jaki poziom toksyczności mają zatem zbierane w borach grzyby? Czy zbierany przez nas prawdziwek może się okazać rakotwórczy?
Według szkockiej destylarni Arbikie znacznie bardziej przyjazny dla środowiska jest mocny alkohol wytwarzany z grochu. I to właśnie jego użyli do produkcji „climate-positive” trunku.
Zmniejszenie różnorodności fauny i flory, topnienie lodowców, susza…to jedne z najczęściej wymienianych skutków kryzysu klimatycznego, z jakim musimy się zmierzyć. Okazuje się jednak, że nie wszystkie skutki są takie oczywiste. Degradacja środowiska wpłynie również…na rynek muzyczny.
Już niedługo futurystyczne wizje z filmów science fiction zostaną spełnione. Niemcy skonstruowali napędzany na prąd helikopter, który będzie mógł służyć za powietrzny pojazd na życzenie. Przynajmniej ominie korki...
Miasto Szczyrk nie może już pobierać miejscowej opłaty klimatycznej od turystów. Powód? Nie spełnia norm jakości powietrza. Sąd w Gliwicach przyznał rację Patrykowi Białasowi, który zaskarżył władze miasta.