< > wszystkie blogi

Obrodziło w ostatnim tygodniu czarnymi...

18 czerwca 2019
...mambami. A myśleliście, że niby czym zwyrodnialcy?

Są to jedne z najniebezpieczniejszych węży żyjących w mojej okolicy i wbrew pozorom wcale nie muszą być czarne. Kolor ciała to zazwyczaj brąz (różne odcienie) oraz brąz wpadający w zieleń.
Ich zwyczajowe określenie pochodzi od tego, iż wnętrze pyska węża jest czarne.Dorastają maksymalnie do ok. 4.5 m, choć zazwyczaj ich długość nie przekracza 3 m, co i tak czyni z nich najdłuższe jadowite węże Afryki. Masa takiego węża nie przekracza zazwyczaj 1,5 kg. Parametry takie pozwalają mambom czarnym rozwijać prędkości od 11 do 20 km/h
Zazwyczaj polują na ptaki, nietoperze i inne gryzonie. Polowania ułatwiają sobie jedną z najgroźniejszych neurotoksyn, która dorosłego człowieka może powalić nawet w 20 minut. Śmierć następuje poprzez zatrzymanie pracy układu nerwowego.

Te łobuzy potrafią dożywać nawet do 11 lat, oraz składać od 6 do 17 jaj w miocie. Młode po wykluciu muszą radzić sobie same.

Zazwyczaj czarne mamby unikają kontaktu z ludźmi, nie pojawiają się na ich posesjach i ogólnie gardzą nami, bo ani to zjeść, ani to przytulić, bo ucieka na sam widok...

No własnie zazwyczaj. Przez ostatnie kilka dni odnotowano (przynajmniej) 3 "wpełźnięcia" na teren prywatny. Wszystkie w mojej okolicy (no niech będzie, w promieniu ok. 20 km).

https://www.youtube.com/watch?v=v5j7xVI9sHo

https://www.youtube.com/watch?v=MS72ISqJa-g

https://www.youtube.com/watch?v=KXwGl6Znufk

 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi