<< >> wszystkie blogi

CzarnaDynia's absurdlog

Banki spółdzielcze rządzą

Charakterystyka banków spółdzielczych

2018-04-17 21:18:10 · Skomentuj
Najłatwiej scharakteryzować banki spółdzielcze ukazując, czym różnią się one od banków komercyjnych. O tych drugich bowiem, przynajmniej część społeczeństwa posiada podstawową wiedzę.

Narodziny i rozwój bankowości spółdzielczej

2018-03-12 21:08:09 · Skomentuj
Powstanie pierwszego banku pobożnego na ziemiach polskich miało miejsce w 1577. To właśnie te instytucje uznawane są przez niektórych jako pierwowzory obecnie funkcjonujących banków spółdzielczych.

Inni zaś wiążą początki bankowości spółdzielczej z dziewiętnastowiecznymi Niemcami, gdzie powstały pierwsze spółdzielnie kredytowe. Celem tych instytucji było wspieranie członków spółdzielni niskooprocentowanymi kredytami w sytuacjach kryzysowych. Za prekursorów ruchu spółdzielczego w Niemczech uznaje się Hermanna Schulze-Delitzsche oraz Friedricha Wilhelma Raiffeisena.

Siedem podstawowych zasad funkcjonowania spółdzielni według Międzynarodowego związku spółdzielni dotyczy:
1) członkostwa
2) demokratyzmu spółdzielczego
3) udziałów członkowskich
4) samorządność spółdzielczej
5) kształcenia spółdzielczego
6) współpracy międzyspółdzielczej
7) społeczności lokalnej

Więcej informacji o początkach ruchu spółdzielczego w Europie oraz w Polsce można znaleźć w tym miejscu: Historia bankowości spółdzielczej w Polsce

Witaj okrutny świecie

2018-02-01 15:48:09 · Skomentuj
Pierwszy post będzie taki, jaki powinien być, czyli o niczym. Bloga zakłada się bowiem z nadmiaru wolnego czasu i piszę się do momenty, aż się on nie znudzi, czyli pewnie kilka tygodni. Nie wiem jednak dokładnie, moje doświadczenie na tym polu nie jest raczej zbyt powalające. Od czegoś jednak trzeba zacząć.

Ten blog poświęcony będzie wspaniałym instytucją, którymi są banki spółdzielczym. Raczej nie uda mi się przekonać wszystkich jakim to dobrodziejstwem są one dla gospodarki, gdyż posiadają one swoje liczne mankament, przez które wiele osób może uważać je za przestarzałe, ale warto spróbować. Do mankamentów tych można zaliczyć np. problemy z wdrażaniem nowoczesnych technologii i odpowiednimi działaniami marketingowymi. A zapewne wszyscy wiemy, że główną wartością banku jest jego marka, zaufanie do danego logo, szczególnie wśród osób starczych nielubiących zmian, młodych głupich studentów nieznających życia oraz ludzi zbyt leniwych, aby cokolwiek zmieniać.

Co by tu więcej powiedzieć?
Może dlaczego akurat piszę tutaj. Po prosty, bo tak. Nie uważam bojowników za jakąś elitę, ale można tu spotkać ludzi inteligentnych i czasami nawet zabawnych. I zapewne część z nich doceni to, co chcę im przekazać.
Autor
O blogu
  • Blog poświęcony bankom spółdzielczym w naszym kraju. Instytucje te od lat budującym dobrobyt naszego kraju, jednakże praktycznie się o nich nie mówi. Brak odpowiedniego marketingu nastawionego na prymitywnych odbiorców robi swoje.
Najnowsze posty
Najpopularniejsze posty
Moje pliki
Linki
Statsy bloga
  • Postów: 3
  • Komentarzy: 0
  • Odsłon: 2115

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi