Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Ewolucja logo samochodowych koncernów II

79 397  
584   9  
W poprzednim odcinku pisaliśmy o Audi, Fordzie, Fiacie i doszliśmy aż do Mazdy - dzisiaj ciąg dalszy tego artykułu.

Mercedes-Benz


Źródło: Mercedez-Benz UK

Mercedes-Benz powstał w 1926 z połączenia dwóch fabryk, Daimler-Motored-Gesellschaft (DMG) założonej przez Gottlieb'a Daimlera (razem z Wilhelmem Maybachem) i Benz & Cie, założonej przez Karla Benza


Nazwa "Mercedes" pojawiła się około roku 1900. Bogaty europejski biznesmen i fan wyścigów samochodowych o imieniu Emil Jellinek, który zajął się sprzedażą samochodów Daimlera zażyczył sobie szybkiego samochodu który zaprojektować miał Maybah, a nazwany miał być na cześć jego 10-letniej córki Mercedes.

Logo Daimlera wzięło się ze starego zdjęcia na którym narysował gwiazdę nad swoim domem, i podpisał je słowami: "ta gwiazda będzie również świecić nad moją własną fabryką i będzie symbolizować rozkwit". Trójramienna gwiazda ma symbolizować także ambicje Daimlera, który chciał produkować pojazdy naziemne, nawodne jak i powietrzne.

Po połączeniu dwóch firm logo zostało zmienione na ówczesne - trójramienna gwiazda jest symbolem DMG natomiast obwódka symbolizuje wieniec laurowy Benz'a.

Mitsubishi


Źródło: Mitsubishi

W 1873 po obaleniu w Japonii systemu feudalnego Yataro Iwasaki przejął firmę zajmującą się spedycją i nazwał ja Mitsubishi. Jednak dopiero czwarte pokolenie rodziny Iwasaki zajęło sie produkcją samochodów, a precyzyjnie Kayota Iwasaki.

Nazwa Mitsubishi była kombinacją dwóch słów "mitsu" (trzy) i " hishi" (romb). Oficjalne tłumaczenie nazwy brzmi "trzy diamenty"

Logo mitsubishi jest połączeniem dwóch herbów: rodziny Iwasaki i  klanu Tosa.

Peugeot


Źródło: Peugeot Fan Club

Peugeot rozpoczął swoją działalność w 1812 roku w mieście Montbeliard we Francji. Dwóch braci Jean-Pierre i Jean-Frederic Peugeot przekształcili swój wiatrak na fabrykę stali - przez dekady produkowali metalowe prefabrykaty, mechaniczne narzędzia, zajmowali się również produkcją metalowych stelaży do spódnic, popularnych w XIX wieku. Do 1885 roku produkowali parasole, koła szprychowe, żelazka oraz kuchenne gadżety.

Po 1885 rozszerzyli swoją działalność o produkcję rowerów i stali się jednym z największych producentów we Francji.  Dopiero w 1889 roku Armand Peugeot skonstruował pierwszy samochód parowy wyprodukowany w jego fabryce. Rok później jednak porzucił ten pomysł na rzecz silnika spalinowego - przekonał go Gottlieb Daimler.

Pierwsze logo Peugeota było zaprojektowane przez jubilera Justina Blazera w 1847, powstało na bazie flagi regionu Franche-Comte. Początkowo logo było pieczęcią symbolizującą jakość stali produkowanej w fabryce Peugeot. Armand jednak musiał przekonać swoją rodzinę,że produkcja samochodów jest opłacalna. Niestety zajęło mu to aż 14 lat, niestety bez przyzwolenia rodziny nie mógł rozpocząć produkcji  samochodów jak również użyć  "lwiego" logosa.

Dzisiaj może nie posiadasz samochodu marki Peugeot, ale na pewno używasz młynka do pieprzu, który jest wynalazkiem Armanda Peugeota z 1842.

Renault


Źródło: Renault

Louis Renault miał 21 lat kiedy skonstruował swój pierwszy samochód na zapleczu domu swoich rodziców. Wkrótce po tym otrzymał zamówienia na swój pojazd, więc w 1898 z bratem i przyjaciółmi założył firmę Societe Renault Frares.

Pierwsze logo firmy utworzone zostało w 1900 roku, przedstawiało inicjały braci Renault: Louisa, Ferdinanda i Marcela. Po raz pierwszy logo zostało zmienione w 1906 i przedstawiało koło zębate zawierające sylwetkę tyłu samochodu.


Renault FT-17, lekki czołg, prowadzony przez Amerykańską armię na linię frontu w lesie Agronne
(Źródło: The National Archives)

W czasie I Wojny Światowej Renault produkowało lekkie czołgi Renault FT-17, czołgi te stały się tak popularne, że po wojnie bracia Renault ponownie zmienili logo - tym razem logos przedstawiał po prostu sylwetkę czołgu. 

Logo o kształcie rombu po raz pierwszy ujrzało światło dzienne w 1925, później tylko zmodernizowane w 1972 przez Victora Vasarelya.

Saab

W 1937, fabryka samolotów Svenska Aeroplan Aktiebolaget (zwana SAAB) była utworzona z myślą aby zaopatrywać szwedzkie zbrojne siły lotnicze.
Po zakończeniu II Wojny Światowej SAAB postanowił rozszerzyć swoją działalność - zajęli się produkcją samochodów osobowych. Pierwszy prototyp samochodu SAAB 92001 został stworzony w 1946, był testowany  w absolutnej tajemnicy, przeważnie na górzystych i błotnistych leśnych drogach wcześnie rano lub późno wieczorem.W czasie testów przejechał 530,000 km.

W 1947 utworzono korporację nazwaną SAAB Automobile, pierwszy samochód wdrożony do produkcji nosił nazwę SAAB 92. Nazwa ta pochodziła po prostu od kolejnego numeru projektu (poprzednie projekty do numeru 91-pierwszego były projektami samolotów).
Logos przedstawiający gryfa, mitologiczną bestię posiadającą głowę i skrzydła orła oraz ciało lwa pochodziło z firmy Vadis-Scania (firmy produkującej ciężarówki), która połączyła się z SAAB (produkującą samoloty). Gryf jest herbem prowincji Scania.

Źródło: The Saab Brand, Saab History

Volkswagen


Źródło: TheSamba

Na pewno nie dowiesz się z serwisu internetowego firmy Volkswagen, że "samochód dla mas" swoje początki zawdzięcza Adolfowi Hitlerowi.

Po I-wszej Wojnie Światowej Niemiecka gospodarka była bliska upadku, co spowodowało, że ceny samochodów były bardzo wysokie.Co za tym idzie większość społeczeństwa nie mogła sobie pozwolić na własny środek lokomocji jakim był samochód. W roku 1933 na Berlińskiej wystawie samochodów przemówił A. Hitler wysuwając pomysł stworzenia nowego i taniego samochodu dla mas.

W tym samym jeszcze roku A. Hitler spotkał się z Ferdinandem Porche i przekazał mu podstawowe specyfikacje nowego samochodu który ma posiadać: maksymalną prędkość 100 km/h, spalać mniej niż 7l/100km i powinien pomieścić 2 dorosłe osoby z trójką dzieci. Podał również pomysł i prawdopodobnie odręczny szkic samochodu(już wtedy sylwetka przypominała "garbusa"). Prototyp wybudowany miał być przez fabrykę Daimler-Benz.

W 1937, utworzono Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH, po roku nazwę zmieniono na Volkswagenwerk GmbH. A w roku 1938 A. Hitler otworzył fabrykę Volksvagena mieszczącą się w Wolfsburgu - produkowano tam KdF-wagen (kraft durch freude co oznacza "siła poprzez zabawę"). Niestety wyprodukowano tylko kilka sztuk, w zamian rozpoczęto produkcję samochodów bojowych Schwimmwagen i Kommandeurwagen opartych na tej samej konstrukcji.


(Źródło)

Dopiero później odkryto, że A. Hitler zaplanował to od początku, dodał tylko małe zmiany do projektu Porsche (pojazd ten mógł pomieścić 3 mężczyzn, karabin maszynowy i amunicję).

Po zakończeniu II Wojny Światowej, Anglicy przejęli fabrykę Volkswagen, w tym samym czasie zmienili nazwę samochodu z KdF-Wagen na Beetle. Po czasie rząd brytyjski chciał przekazać władzę nad fabryką  wpierw dla Ford Motor Company później francuskiemu rządowi, na końcu firmie Fiat - niestety wszyscy odmówili - bojąc się strat. 

Nie mieli więc wyboru i oddali fabrykę w zaufaniu niemieckiemu rządowi.
Volkswagen "garbus" stał się najlepiej sprzedającym się samochodem na świecie do dziś - sprzedano 21 milionów sztuk. 

Logo VW zostało zaprojektowane przez Franza Xaviera Reimspiess, pracownika Porsche - wygrał konkurs na najlepsze logo, a zarazem zdobył główna nagrodę w wysokości 100 Reichsmarks (około 1.000 zł).

KONIEC


Oglądany: 79397x | Komentarzy: 9 | Okejek: 584 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało