Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Ewolucja logo samochodowych koncernów

78 063  
792   21  
Za Neatoramą: Czy siedząc w samochodzie, gdzieś w korku (których jest coraz więcej) zastanawiałeś się skąd na przykład wzięło się  logo Audi złożone z czterech pierścieni? Albo czy wiedziałeś, że Volkswagen to pomysł Hitlera?

Alfa Romeo


Source: Cartype

Niespodzianka - Alfa (Anonima Lombarda Fabrica Automobili) Romeo samochód produkowany we Włoszech, a zarazem będący dumą Włochów swoje początki ma we Francji !
Logo Alfa Romeo powstało w 1910, Stworzone przez Romano Cattaneo. Pewnego dnia kiedy czekał na tramwaj, na stacji Piazza Castello w Mediolanie został zainspirowany przez czerwony krzyż na fladze miasta i herb rodziny Visconti, który przedstawia wojowniczego węża połykającego mężczyznę (niektórzy twierdzą, że dziecko lub Saracena ).

Drugi człon Romeo do nazwy został dodany 1916, kiedy to Nicola Romeo przejął firmę. Zajął sie produkcją amunicji i pojazdów wojskowych w czasie I Wojny Światowej. Dopiero po zakończeniu wojny firma na nowo zajęła się produkcją samochodów i od tamtego czasu pełna nazwa brzmi Alfa Romeo.

Aston Martin

W 1913, Lionel Martin i Robert Bamford założyli firmę którą nazwali Martin&Bamford Limited w której produkowali samochody wyścigowe Singera. Jednak duet miał większe ambicje i ich marzeniem było wyprodukowanie ich własnego samochodu. Pierwsze swoje auto nazwali Aston Martin na cześć fundatorów.

Mówiąc o Aston Martin musimy wspomnieć o Jamesie Bondzie, który w 1959 poruszał sie Astonem Martinem DB Mark III, a w 1964 James jeździł już srebrnym Astonem Martinem DB5.


James Bond i jego Aston Martin DB5 w Goldfinger

Audi

Niemiecki inżynier August Horch, który wcześniej pracował dla Karla Benza, założył swoją  firmę nazwaną A. Horch & Cie w roku 1899. Dekadę później został zmuszony opuścić własna firmę. Raz  jeszcze rozpoczął działalność dalej używając nazwy Horch, niestety jego byli partnerzy pozwali go i zmuszony został do zmiany nazwy.

Kiedy Horch udał się do swojego  partnera biznesowego Franza Fikentschera, aby omówić problem związany z nazwą - w mieszkaniu znalazł się również syn Fikentscher'a, który studiował właśnie łacinę, a zarazem wsłuchiwał sie w ożywioną rozmowę na temat nowej nazwy firmy i w pewnej chwili wyszedł z pomysłem: przecież Horch (znaczy 'słuchaj') w tłumaczeniu na łacinę oznacza "Audi" - pomysł ten został pozytywnie zaakceptowany.

Więc w 1910 powstała nazwa Audiwerke GmbH. W 1932 czterej producenci aut: Audi, Horch, DKW i Wandereemerget stworzyli spółkę, logo spółki przedstawiało cztery połączone pierścienie, które później stały się oficjalnym logosem firmy, jednak na początku używane było tylko na sportowych autach tej właśnie spółki.

Pomijając długą historię spółki dopiero w 1985 roku cztery pierścienie stały się oficjalnym logosem samochodów komercyjnych.


Cztery różne firmy utworzyły spółkę  (1932)

BMW


Źródło: Motorcycle

W 1913, Karl Friedrich Rapp i Gustav Otto założyli dwie oddzielne firmy produkujące samoloty, później połączone i nazwane BMW lub Bayerische Motoren Werke AG. Niestety Rapp i Otto mieli mało wspólnego z produkcją samochodów. Dopiero Josef Popp, Max Friz i Camillo Castiglioni odegrali wielką rolę tworząc współczesna fabrykę samochodów BMW.
 


Źródło: Cartype

Okrągłe logo BMW było reprezentowane przez obracające się śmigło samolotu i barwy regionu bawarskiego - biały i niebieski.  Logo  przedstawia śmigło rozdzielające kolory (biały i niebieski), a czarna obwódka jest nawiązaniem do logo pierwszej firmy Karla Rappa (RAPP Motors).

Podczas I Wojny Światowej  BMW było głównym dostawcą silników lotniczych dla armii niemieckiej. Po zakończeniu wojny rząd niemiecki nie mógł produkować maszyn wojennych, więc BMW było zmuszone do zmiany swojej produkcji: zaczęli od hamulców kolejowych później  zajęli się produkcją motorów, a dopiero na końcu  produkcją samochodów.

Ford


Większość z nas wie, że firma Ford była założona  przez Henrego Forda. Ale czy wiecie, że była to jego trzecia firma?

Pierwszą założoną przez niego była firma The Detroit Automobile Company, która zbankrutowała po 2 latach, następnym jego projektem był samochód wyścigowy więc założył Henry Ford Company - po roku opuścił firmę (tak powstał Cadillac).

W 1902 założył trzecią firmę Ford & Malcomson, Ltd i z tą miał problemy, nie mógł opłacić dostawców części: Johna i Horacego Dodge. Aby zapobiec zamknięciu znalazł inwestorów i przekonał także braci Dodge, by wykupili część udziałów i tak powstała firma Ford Motor Company.

W 1909, Childe Harold Wills pierwszy projektant Forda stworzył logo, powstało z potrzeby stworzenia wizytówki, dopiero później stało się oficjalnym logo firmy. Sławne owalne niebieskie logo powstało w 1927 i stosowane jest po dzień dzisiejszy.

Cadillac


Źródło: car-nection.com, jeszcze więcej na Cadillac emblems.

Kiedy Henry Ford opuścił swoją drugą firmę - Henry Ford Company jego inwestor próbował zlikwidować ją, jednak Henry M. Leland przekonał tegoż inwestora do utrzymania jej i  w ten sposób powstał Cadillac.

Nazwa i logo było stworzone na bazie herbu arystokraty, założyciela Fortu Pontchartrain (późniejsze Detroit) Antoinede La Mothe, Seigneur de Cadillac (pana z Cadillac).


Źródło: car-nection.com

W 1998 Cadillac obrał nową politykę logo - "sztuka i wiedza" i w kilka lat później światło dzienne ujrzało nowe logo.

Fiat


Źródło: Fiat

Na początku czyli w 1899 była fabryka Fabbrica Italiana Automobili Torino założona  przez grupę inwestorów wliczając Giovanni Agnelli, który później stał się głównym dyrektorem kompanii.

Prawdopodobnie najsławniejsze logo FIATA w stylu żetonów do scrabble zostało zaprojektowane przez głównego projektanta firmy  w 1960. Przejeżdżając koło fabryki spojrzał  na neon firmy (który w tym czasie nie działał - chwilowa awaria) na tle ciemnego nieba i w ten sposób powstał pomysł na logo.

Mazda


Źródło: Mazda [wikipedia]  i  Mazda Brand Evolution


Mazda jako firma zaczęła swoją działalność w 1920 w mieście Hiroshima w Japonii. Firma zajmowała sie produkcją substytutu drzewa korkowego, niestety szybko skończyło się zapotrzebowanie na ten typ surowca. Więc w 1927 Jujiro Matsuda zajął się produkcją narzędzi: trójkołowych "ciężarówek", a później dopiero samochodów.

Po II wojnie światowej firma oficjalnie przyjęła formalnie nazwę Mazda. Przyjęte są dwie wersje pochodzenia nazwy, pierwsza od nazwy boga  Ahura Mazda, druga wersja prawdopodobnie od z angielszczonego nazwiska założyciela Matsuda.

W 1936 logo było zainspirowane emblematem miasta Hiroshima. W 1991 i 1992 logo przedstawiało skrzydło, słońce i krąg światła. Teraźniejsze logo zostało zaprojektowane przez Rei Yoshimara w 1997 - stylizowane M ma przypominać rozciągnięte skrzydła, niestety wielu kojarzy się ze stylizowanym tulipanem.

* * * *

Czytaj następny odcinek (m.in. Mercedes, Peugeot i Volkswagen)


Oglądany: 78063x | Komentarzy: 21 | Okejek: 792 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.10

20.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało