Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Największe morskie giganty

128 210  
1156   27  
Istnieją na świecie specjalne pół-zanurzalne statki, które są w stanie transportować, ładować i wyładowywać ekstremalnie ciężkie ładunki, takie jak platformy wydobywcze, rafinerie, a nawet statki wojenne!
Potrafią udźwignąć i przewieźć ciężary od 50 do 45 000 ton!


1. Jak działają?


Pół-zanurzalny statek ciężarowy zwany także "flo/flo" (od float-on/float-off)  ma długi niski pokład między przednią główną przybudówką, a maszynownią z tyłu.Jego zbiorniki balastowe mogą zostać zatopione tak, że dolny pokład znajdzie się pod wodą pozwalając w ten sposób na załadowanie platform wydobywczych, czy wielkich ładunków.


Potem zbiorniki są wypompowane, a pokład podnosi się wraz z ładunkiem. Kiedy statek jest już na powierzchni można rozpocząć transport.
2. Blue Marvin, czyli Błekitny Marvin, Król Mórz

Wiele największych statków tej klasy jest w posiadaniu firmy Dockwise, niektóre z nich to Mighty Servant 1, Blue Marlin, i Black Marlin. W 2004 Dockwise powiększyło pokład Blue Marlin, zmieniając go w największy transportowiec świata. Oto kilka ciekawych faktów:


"Thunder Horse"

W styczniu 2004, Blue Marlin dostarczył platformę wiertniczą “Thunder Horse”, ważącą 60 000 ton, na wykończenie do stoczni w Corpus Christi w Teksasie.
Rok później Thunder Horse został poważnie uszkodzony przez huragan Dennis. Te zdjęcia pojawiły się na całym świecie."Snow White"


W lipcu 2005 Blue Marlin przewiózł rafinerię gazową Snøhvit (Królewna Śnieżka) ze stoczni w Cádiz (Hiszpania) do Hammerfest (Norwegia) w ciągu 11 dni.

Morski radar - część systemu obrony rakietowej USAW listopadzie 2005, Blue Marlin opuścił Corpus Christi w Texasie i przeniósł potężny radar X-band do Alaski, pokonując po drodze 15 000 mil.
Statki wojenneAmerykańska marynarka wojenna U.S. Navy użyła tych statków, żeby sprowadzić swoje dwa uszkodzone  statki z powrotem do USA. MV Blue Marlin przetransportował niszczyciel rakietowy USS Cole z Jemenu po ataku bombowym Al Kaidy w październiku 2000 roku.


3. The Mighty Servant4. Statek Kang Sheng KouW Azji są tylko dwa tak potężne statki - a ten powstał w sierpniu 2003. Ma udźwig do 18 000 ton i należy do China Ocean Shipping.


5. Zatopienia

W ostatnich latach oba statki Dockwise poszły na dno. "The Mighty Servant 2" obrócił się do góry dnem po uderzeniu w nieoznaczoną na mapach podmorską skałę w okolicy Indonezji w listopadzie 1999.
Do wypadku doszło podczas transportu ważącego 9 000 ton
elementu platformy wydobywczej.6. Największe morskie dźwigi


Ile jest w stanie unieść największy morski dźwig? 14 200 ton! 
Tyle wynosi udźwig gigantycznego morskiego dźwigu SSCV Thialf, który jest w stanie unieść tą masę na wysokość 31 metrów.

Drugi na świecie dźwig, Saipem 7000, podniesie tylko 14 000 ton, ale za to na wysokość aż 42 metrów!Oglądany: 128210x | Komentarzy: 27 | Okejek: 1156 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.10

16.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało