Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Samogłów, ryba z najmniejszym mózgiem na świecie

78 468  
295   16  
Po łacinie Mola Mola, po angielsku "Ocean Sunfish" czyli oceaniczna ryba słoneczna, to ryba która wygląda jakby  natura obdarzyła ją tylko głową.

A jest zupełnie przeciwnie. Wyobraź sobie, że zwierzę, które waży 1000 kg, ma mózg wielkości orzeszka, ważącego tylko 4 gramy!

To tłumaczy dlaczego zwierzę jest ciche, spokojne... i dość głupie.

Największy złowiony okaz samogłowa  ważył dwie tony i miał 3 metry długości!

Samogłów to także prawdopodobnie najbardziej płodna ryba świata. Przeciętnej wielkości samica składa około 300 milionów jajeczek!Jak pisze National Geographic tylko samogłów rozrasta się od narodzin do dorosłości tak potężnie, że jego masa wzrasta 60 milionów razy! To oznaczałoby, że "zdrowe ludzkie niemowlę, kiedy dorosłoby osiągnęłoby ciężar równy sześciu Tytanikom!".Samogłów żyje raczej samotnie, pływając sobie swobodnie po oceanie. Czasem jednak zbierają się w grupy i pływają bokiem po powierzchni oceanu najwyraźniej opalając się w słońcu (stąd ich nazwa angielska - Sunfish)Czasem zaplątują przypadkiem w sieci rybackie i muszą być wciągnięte na pokład za pomocą dźwigów.


Żywi się planktonem. Występuje we wszystkich wodach tropikalnych i mimo wielkości jest zupełnie niegroźna dla ludzi, a miejsca jej występowania są częstym celem wypraw nurkowych.

Z drugiej strony ogromne ryby są poważnym zagrożeniem dla małych statków - kolizja z rozpędzonym niewielkim jachtem może się źle skończyć zarówna dla ryby jak i dla żeglarzy.


Oglądany: 78468x | Komentarzy: 16 | Okejek: 295 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

14.10

13.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało