Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dubaj - szalone miasto

405 764  
1894   83  
Co można zrobić z majątkiem, który spada z nieba (lub wyłazi z ziemi)? Przeciętny Amerykański gwiazdor z MTV wyda wszystko na parę domów, garaż z najnowszymi, samochodami, paręnaście bitches i wagon koksu. Cóż.  Arabowie z Dubaju mieli zupełnie innym pomysł.

Tak wyglądał Dubaj w latach 1990, zanim rozpoczęło się budowlane szaleństwo:

Ta sama ulica w 1993 roku


...w 2003 roku...i w roku 2007W Dubaju znajduje się 15-25% wszystkich dźwigów na świecie.


Nabrzeże Dubaju (Dubai Waterfront)

Kiedy zostanie zakończone stanie się największym sztucznym nabrzeżem na świecie. Linia brzegowa Dubaju powiększy się dzięki niemu o 820 km. W pierwszej fazie budowy inwestorzy zebrali 13 miliardów dolarów.

To jest ostateczny projekt:Dzisiaj wygląda to tak:To wszystko zostało zbudowane w ciągu ostatnich 5 lat, włączając w to wyspę, która wygląda jak palma.

Palmowe Wyspy Dubaju

 Do stworzenia tych potężnych wysp została wykorzystana najnowsza holenderska technologia pogłębiania. To największe sztucznie stworzone wyspy i mogą być widoczne z kosmosu. Powstaną trzy takie palmy, ostatnia będzie największa.Po zakończeniu kurort będzie miał 2 000 willi, 40 luksusowych hoteli, centra handlowe, kina i inne budynki. Oczekuje się, że da utrzymanie dla populacji 500 tys. ludzi. Jest reklamowany jako widoczne z księżyca.

The WorldŚwiat (The World Islands). 300 sztucznie stworzonych wysp będzie miało kształt świata. Każda z nich będzie kosztować 25 do 30 millionów dolarów.  94% z nich jest już sprzedanych. Pisaliśmy już o wyspie Schumachera.

Nowym projektem tej firmy jest The Universe, który będzie inspirowany naszym Układem Słonecznym - będzie tam i Słońce i księżyc...

Hotel Burj al-ArabNajwyższy hotel świata. Jedyny, który ma 7 gwiazdek - to najbardziej luksusowy hotel świata. Stoi na sztucznej wyspie.

Hydropolis, pierwszy podwodny hotelZbudowany całkowicie przez Niemców, a potem złożony w  Dubaju ma zostać uruchomiony po wielu opóźnieniach w roku 2009.

Burj DubajBudowa rozpoczęła się w 2005 roku i ma się zakończyć w 2008. Z planowaną wysokością ponad 800 metrów będzie najwyższym budynkiem świata. Prawdę mówiąc już od pół roku jest wyższy od poprzedniego rekordzisty, Taipei 101.  A 5 lutego 2008 osiągnął wysokość 604 m i 159 pięter.
Budżet na jego budowę to 4 miliardy dolarów.

Tak wygląda ostatnio:


The Al BurjTen drapacz chmur ma znaleźć się w centrum Nabrzeża Dubaju i z wysokością ponad 1 km przejąć pałeczkę najwyższego wieżowca świata od Burj Dubaj.Dzięki wysokości 1200 metrów będzie trzy razy wyższy od Empire State Building. 

Projekt jest jednak tak kosztowny, że prace nie zostały jeszcze rozpoczęte, mimo że developer, firma Nakheel w roku 2006 miała przychód 70 miliardów dolarów i zysk 15. Tak, też miliardów. BTW  jeśli szukasz pracy, to możesz złożyć u nich swoje CV, tylko jak zwrócił uwagę bojownik CSA, napisz, że jesteś z Irlandii, bo Polski nie ma na liście.

The Trump International Hotel & Tower...stanie w centrum Palm.

DubajlandObecnie największym parkiem rozrywki na świecie jest Walt Disney Wordl Resort w Orlando, który zresztą jest największym pracodawcą w branży - żaden inny nie daje pracy dla 58 000 osób w jednym miejscu. Dubajland zatrudni 2x osób.Powstanie na terenie o powierzchni 277 km kwadratowych za cenę około 20 miliardów dolarów. Wewnątrz znajdzie się 6 światów, a w nich 45 megaprojektów oraz 200 mniejszych. Między innymi:

Miasto SportuOgromne stadiony na terenie Dubajlandu powstaną zapewne przed naszymi na Euro 2012. Mówiło się o tym, że Dubaj będzie się starał o organizację Olimpiady 2016, ale tak się nie stało.
Tak wyglądał w 2007 roku.


Po zakończeniu, planowanym na 2010 rok, Dubajland stanie się największym parkiem rozrywki na świecie zdolnym przyjąć 200,000 gości dziennie.

Marina w Dubaju
 To co widzisz na zdjęciu to zakończony zaledwie pierwszy etap jej budowy. Cały rejon mariny wypełni 200 mieszkalnych drapaczy chmur. Mają powstać do końca 2010 roku. To nie Euro w Polsce, więc dadzą radę.Dubaj MallBędzie największym centrum handlowym na świecie o powierzchni prawie miliona metrów kwadratowych i 1000 sklepów. Termin zakończenia to 2008 rok. 

Ski DubaiDziała od 2005 roku i jest największym zamkniętym obiektem narciarskim o powierzchni 22 500 metrów kwadratowych.  To gigantyczna lodówka w samym środku pustyni z prawdziwym śniegiem i prawdziwymi trasami narciarskimi. Jest ich 6, od prostej 60 m do najdłuższej 400 m. Karnet całodzienny to zaledwie 160 zł.

Poniżej nowa projektowana kopuła śnieżna. Nieco większa tym razem.

Port kosmiczny Zjednoczonych Emiratów ArabskichTaaak, to nie jest bajka i to może to dojść do skutku, ponieważ firma Space Adventures, która już teraz proponuje loty w stanie nieważkości i nie tylko, obiecała zainwestować w Emiratach Arabskich ćwierć miliarda dolarów. 

* * * * *

Inne dubajskie ciekawostki

 • w 1968 roku w Dubaju mieszkało 58 tysięcy ludzi.

 • W 2005 już 1,2 miliona.

 • Metro w Dubaju będzie największą na świecie automatyczną kolej

 • Największy morski port świata Jebel Ali znajduje się 35 km do Dubaju.
  Ma 134 km kwadratowe powierzchni, a swoje siedziby ma tu 5 500 firm ze 120 krajów.

 • Władca Dubaju, Mohammed bin Rashid Al Maktoum, zwany w skrócie Szejkiem Mohammedem jest też premierem i wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Znany jest z tego, że prawie kupił Liverpool FC oraz ma dwie żony. Starsza urodziła mu czternaścioro dzieci, ale obecnie pokazuje się publicznie raczej z "junior wife", ksieżniczką Hussein.

 • Wg różnych źródeł zasoby ropy naftowej wyczerpią się w Dubaju w 2010-2012 roku
 • Zaledwie 6% PKB Dubaju pochodzi z eksportu ropy naftowej

 • ..a 16% z handlu, 15% z usług portowych, 11% z finansów
 • Arabowie stanowią tylko 27% ludności Dubaju.

 • Najliczniejszą grupą są Hindusi 50% i Pakistańczycy 13%.

 • Obecnie w Dubaju jest teraz więcej robotników z Indii, Bangladeszu, Pakistanu i Chin niż stałych mieszkańców.

Dla nas wypływają stąd dwa wnioski:

 1. Jeśli masz kasę, stać cię na wszystko co sobie zamarzysz.

 2. Jak tylko Hindusi skończą w 2010 roku budować Nabrzeże Dubaju, to zdążymy ich jeszcze ściągnąć do Polski na wykończenie wszystkich stadionów na Euro 2012.

Oglądany: 405764x | Komentarzy: 83 | Okejek: 1894 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

08.12

07.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało