Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Wyrok dla mordercy

25 430  
293   21  
Dziś w „Zatrzymanych w kadrze” znalazły się, między innymi, strój na w.f. sprzed prawie dwóch wieków, studencka moda sprzed wieku oraz smutny gazetowy news.

#1. Arnold Schwarzenegger z żoną Jeffa Bridgesa, Susan Geston. Stany Zjednoczone, 1976 r.


Jeff Bridges poznał Susan Geston w 1975 roku, gdy Jeff kręcił „Rancho Deluxe”, a Susan pracowała w Montanie jako kelnerka. W 1977 roku zawarli związek małżeński. Pobrali się 5 dni po oświadczynach. Susan Geston i Jeff Bridges doczekali się trójki dzieci. Są razem już prawie 50 lat.
Arnold Schwarzenegger, Jeff Bridges i Susan Geston spotkali się przy pracy nad filmem „Niedosyt”.

#2. Seryjny morderca Andriej Czikatiło słucha wyroku. Sąd Okręgowy w Rostowie skazał Andrieja Czikatiłę na karę śmierci przez rozstrzelanie. Werdykt ten został powitany oklaskami przez obecnych na sali sądowej. Rostów nad Donem, 15 października 1992 roku.


Wyrok wykonano 14 lutego 1994 r. Przed egzekucją morderca miał powiedzieć: „Teraz mój mózg powinien zostać zabrany i zbadany, kawałek po kawałku, aby już nigdy nie było nikogo takiego”.

#3. Amerykańscy żołnierze wysiadają z okrętów desantowych LCI na wyspie Morotai, wrzesień 1944 r.


Wyspa została zajęta przez Japonię na początku 1942 roku. Bitwa o Morotai rozpoczęła się o 6:30 nad ranem 15 września. Wkrótce po inwazji zaczęto przekształcanie Morotai w aliancką bazę wojskową.
Morotai stało się miejscem kilku ceremonii kapitulacji, następujących przed i po oficjalnej kapitulacji Japonii. Około 660 żołnierzy japońskich poddało się aliantom na Morotai 15 sierpnia. 93 Dywizja przyjęła kapitulację liczącego 40 000 żołnierzy oddziału na Halmaherze 26 sierpnia po tym, jak tamtejszy dowódca japoński został przetransportowany kutrem PT na Morotai. 9 września australijski generał Thomas Blamey przyjął na Morotai kapitulację japońskiej 2 Armii. Szeregowiec Teruo Nakamura, ostatni potwierdzony żołnierz japoński, został schwytany na Morotai przez Indonezyjskie Siły Powietrzne 18 grudnia 1974 roku.

#4. Nikola Tesla i król Jugosławii Piotr II w hotelu New Yorker, 1942 r.



#5. Młody Mark Zuckerberg siedzi zamyślony w siedzibie Facebooka w Palo Alto, USA, 2004 r.



#6. Zajęcia wychowania fizycznego w szkole dla dziewcząt. Boston, lata dziewięćdziesiąte XIX wieku.



#7. Zestrzelony francuski samolot utknął w gałęziach niedaleko Brukseli, 1915 r.


Francuski pilot wylądował awaryjnie po nieudanym ataku na niemieckie hangary Zeppelina w Brukseli. Belgia, I wojna światowa, 1915 r.

#8. Marilyn Monroe przed zniekształcającym lustrem, 1950 r.



#9. Studenci Cambridge. Wielka Brytania, 1926 r.



#10. 27-letnia Madonna pozuje z opalonymi surferami dla magazynu
„Rolling Stone”, plaża Waikiki na Hawajach, 1985 r.



#11. Tom Torlino, Indianin Navajo, sześć miesięcy po przybyciu do Carlisle Indian Industrial School (1882) i po trzech latach spędzonych w tej szkole.


Szkoła ta była jedną z kilku założonych przez rząd federalny w celu przyciągnięcia indiańskich dzieci do „białej” kultury.
Według Jima Gerenscera, współdyrektora Carlisle Indian School Project, do szkoły w Carlisle w Pensylwanii uczęszczało od 1500 do 1800 uczniów, rdzennych Amerykanów z Oklahomy. Niektórzy nigdy nie wrócili do domu.
Celem istnienia Carlisle, podobnie jak innych szkół z internatem w całym kraju, było oderwanie rdzennych Amerykanów od ich kultury i stylu życia oraz asymilacja w społeczeństwie białego człowieka.
Carlisle, otwarta w 1879 roku, była jedną z pierwszych i najbardziej znanych szkół z internatem dla dzieci rdzennych Amerykanów, a jej model działania wyznaczył standard dla większości szkół z internatem w całym kraju.
Pratt opracował plan na Carlisle, gdy służył jako żołnierz na terytorium Oklahomy. Podczas transportu 70 indiańskich jeńców wojennych na Florydę, Pratt zaczął zapraszać mieszkańców Florydy, aby uczyli więźniów angielskiego.
Właśnie stąd Pratt wziął pomysł, że »Hej, jeśli odizolujesz ich od ich rodzin i życia plemiennego, a zanurzysz w standardowej amerykańskiej białej kulturze, będą tacy sami jak wszyscy inni«.
Intencją szkoły było od pierwszego dnia zniszczenie kultur plemiennych. Gdy pierwsza grupa uczniów przybyła do szkoły, na tablicy wypisano imiona i nazwiska anglosaskie.
„Uczniom wręczano wskaźnik i proszono, aby wskazali jedno z tych nazwisk, a następnie zapisywano je na kartce papieru i wieszano im na szyi” – powiedział Gerencser.
Szkoły z internatem w całym kraju utrudniały plemionom zachowanie ich kultur, praktyk i języków. Podczas gdy jedynie niektórzy po ukończeniu szkoły przystosowali się z powrotem do życia w rezerwacie, utrata rdzennej kultury była powszechna.

#12. Dorothy Catherine Draper jest pierwszą kobietą na świecie, która została przedstawiona na wyraźnej fotografii portretowej, 1840 r.



#13. Ekipa studia produkującego filmy dla dorosłych w trakcie procesu twórczego, USA, 1970 rok.



#14. W 1963 roku Niki de Saint Phalle świętowała 800. rocznicę rozpoczęcia budowy katedry Notre-Dame de Paris na swój własny sposób, z bronią w dłoniach.


Niki de Saint Phalle to francuska malarka i rzeźbiarka. W kręgu jej zainteresowań jest sztuka nowoczesna i sztuka feministyczna.
Na początku lat 60. zasłynęła jako autorka serii obrazów-tarcz strzelniczych. We wnętrzu białego obrazu de Saint Phalle ukrywała pojemniki z farbą, które po jego przestrzeleniu wypływały i malowały dzieło.

#15. Gazeciarz sprzedaje świeży numer gazety z wiadomością: „Hitler napadł na Polskę”, 1939 r.


W poprzednim odcinku

1

Oglądany: 25430x | Komentarzy: 21 | Okejek: 293 osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało