Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek ze świata luksusowych marek i innych drogich rzeczy

27 283  
142   20  
Rzeczy dzielą się na drogie, droższe i takie, na widok ceny których przeciętnemu człowiekowi robi się ciemno przed oczami.

#1. Klapki nie do podrobienia

209438669b54c1dr1.jpg

W 2018 roku do sądu w Monachium wpłynął dość nietypowy pozew. Oskarżyciel – Puma – pozwała właścicieli marki Dolce & Gabbana za rzekomy plagiat. Klapki z futrzanym wykończeniem, z kolekcji firmowanej twarzą (stopą?) Rihanny, miały zostać bezczelnie skopiowane przez D&G, co naruszyło – zdaniem Pumy – zasady uczciwej konkurencji. Sąd miał w tej kwestii odmienne zdanie. Raz, że laczki Dolce & Gabbana wykonane były z użyciem prawdziwego futra, wobec czego przez znacznie wyższą cenę nie stanowiły konkurencji dla klapków Pumy. Dwa, że spośród trzech par wystawionych, kupione zostały zaledwie dwie – i obie przez przedstawicieli Pumy. Trudno więc było mówić o jakimkolwiek naruszeniu.

#2. Prawdziwy sekret Wiktorii

2094387acad4c20r2.jpg

Marketing rządzi się własnymi prawami, które – dla osoby z zewnątrz – nierzadko ocierają się, mniej lub bardziej perwersyjnie, o oszustwo. Taka np. Victoria's Secret... To marka, której grupą docelową mieli być pierwotnie mężczyźni (kupujący bieliznę dla swoich partnerek, gwoli wyjaśnienia). Kiedy firmę przejął – za skromny milion – Leslie Wexner, wprowadził rewolucję. Od tej pory cały marketing skierowany został w stronę kobiet. Zadbano też o luksusowy anturaż. Na katalogach drukowano nieistniejący adres w Londynie – przemilczając najwyraźniej niedostatecznie luksusowy fakt, że siedziba firmy cały czas pozostawała w 900-tysięcznym Columbus w stanie Ohio.

#3. Dwa procent

20943885ffafde3r3.jpg

Na początku 2023 roku szef sieci Neiman Marcus, dotąd oferującej produkty z najróżniejszych półek cenowych, postanowił skoncentrować swoją ofertę na 2% najbogatszych klientów, którzy przynoszą sieci aż 40% dochodów. Wywołał tym samym pełną emocji dyskusję, w której płaszczyzna etyczna ścierała się z interesem ekonomicznym. To nie pierwsza kontrowersja wywołana przez firmę. W 1971 roku, poprzez katalog do sprzedaży wysyłkowej, pewne muzeum kupiło od sieci dwie egipskie trumny. Po otwarciu jednej z nich okazało się, że urzęduje w niej zmumifikowany truposz, któremu nadano – bardzo pośmiertnie – imię Usermontu.

#4. Limuzyna dla wygodnych

20943904932a014r4.jpg

Czy Lincoln Town Car to samochód zachwycający pod jakimkolwiek względem – szczególnie ładny albo szczególnie luksusowy? Nic z tych rzeczy. Jednak to właśnie ten model wyjątkowo chętnie wybierany jest przez osoby, którym marzy się własna limuzyna – ale taka prawdziwa, 7-metrowa czy dłuższa. W czym tkwi sekret? W konstrukcji. To ostatni z luksusowych amerykańskich samochodów opartych na ramie, do której montowane jest nadwozie. Znakomita większość współczesnych pojazdów bazuje na nadwoziu samonośnym – lżejszym czy bardziej bezpiecznym w razie wypadku, za to zdecydowanie bardziej skomplikowanym, gdyby komuś zachciało się samochód wydłużyć.

#5. Nie zakupy, inwestycja!

2094389e15b1e26r5.jpg

Czy kupowanie luksusowych produktów – za ceny daleko wykraczające poza zdroworozsądkowe granice – może być uznane za inwestycję? I to... dobrą? Jak w wielu innych przypadkach, także i w tym odpowiedź brzmi: to zależy. Azjaci jednak bardzo sobie chwalą, wskazując np. luksusowe torebki, które z roku na rok mogą zyskać nawet kilkanaście procent wartości. Żadne konta oszczędnościowe takiego zwrotu nie oferują. Aby zapewnić, że renoma – i cena – produktów nie spadnie, marki takie jak np. Burberry niszczą niesprzedane rzeczy, zamiast chociażby zaoferować je w niższej cenie. I tu znowu pojawia się wspomniany wcześniej konflikt etyki z interesami – bądź co bądź, zysk musi się zgadzać.

#6. Ptaki precz

20943925afe551ar6.jpg

Niewiele rzeczy jest w stanie tak bardzo uprzykrzyć nadmorskie wakacje jak atakujące zewsząd mewy – i nie ma znaczenia, czy chodzi o wakacje nad Morzem Bałtyckim czy Śródziemnym. I tu, i tu problem bywa uciążliwy. Do tego stopnia, że trzeba było uciec się do sprytnego sposobu, aby go rozwiązać. Dlatego w hotelu Grand Hyatt w Cannes pracuje nie tylko potężna armia gotowa spełnić każdą zachciankę majętnych gości, ale też... pięć jastrzębi. Ptaki te są wytresowane specjalnie do tego, aby odstraszać uciążliwe mewy i nie pozwalać im na zakłócanie spokoju urzędujących na tarasach gości. Z której strony by nie patrzeć – brzmi jak rozwiązanie!

#7. Kto za to wszystko zapłaci

2094391ab9ecf1er7.jpg

Luksusy są wspaniałe... przynajmniej dopóty, dopóki nie trzeba za nie samemu zapłacić. Wówczas wiele absolutnie niezbędnych rzeczy okazuje się zaskakująco zbędna. Ale przejdźmy do konkretów. W 1947 roku Christian Dior zaprezentował kolekcję „New Look” pełną wyjątkowo ekstrawaganckich, rzucających się w oczy kreacji. Już wkrótce potem rozgorzały protesty, w których przodowała... Liga Spłukanych Mężów. Zrzeszała 30 tys. mężczyzn, którzy sprzeciwiali się wysokim cenom ubrań wynikającym m.in. z dużej ilości materiału niezbędnego do ich uszycia. I tak oto moda zderzyła się z brutalną codziennością.

3

Oglądany: 27283x | Komentarzy: 20 | Okejek: 142 osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.01

16.01

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało