Jak zwykle pod koniec roku przyszła pora na podsumowania, a wraz z nią kolejny plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany przez PWN. Jeśli nie wiecie, co oznaczają te słowa, to spokojnie, zaraz to wyjaśnimy.
Co mówią jurorzy o tegorocznych trendach?
Przewodnicząca Jury, Anna Wileczek, zauważa, że na liście dwudziestu nominowanych do MSR 2024 znalazły się dobrze już osadzone w komunikacji młodzieży słowa, takie jak: sigma, GOAT, rizz, slay, delulu czy bambik. „Osiągnęły status jednostek – jak mówią młodzi - „mainstreamowych” i ze względu na pragmatyczną przydatność do szybkiej waloryzacji osób lub zjawisk pozostaną na długo. (…) Ale to humor jest jedną z odwiecznych motywacji do kreowania nowych znaczeń wśród młodzieży, także w socialmediowych społecznościach. Coraz częściej jednak ludyczność produkowanych znaczeń jest celem samym w sobie. Wystarczającym powodem jest bowiem absurd, groteskowość, karykaturalność, wpadające w ucho brzmienie, skojarzone niekiedy z utworem muzycznym, lub kształt graficzny wyrazu, aby znalazły się „w wiralowym trendzie” jednostki, takie jak azbest, czemó, glamur lub fe!in”.
[Źródło: materiały prasowe PWN]
A tak prezentuje się tegoroczna finałowa dwudziestka, wraz z wyjaśnieniami od
Baba od polskiego.
aura – stary wajb, pole energetyczne otaczające osobę.
azbest – określenie na coś wadliwego, słabego, także absurdalnego, ale w definicjach PWN czytamy: „Zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze oraz niszczącej środowisko naturalne”.
bambik – pogardliwie o kimś niedoświadczonym.
brainrot – za słownikiem: „Pejoratywne określenie treści kulturowych i stylu komunikacyjnego, tworzonych przez młodych użytkowników TikToka, głównie pokolenie Alfa, nieustannie „podłączonych” do mediów społecznościowych. Słowo wywodzi się z angielskiego, gdzie oznacza «gnicie mózgu» i opisuje praktykę tworzenia i pochłaniania wyłącznie rozrywkowych, wiralowych treści niemających znaczenia ani celu”.
brat – od tytułu albumu piosenkarki Charli XCX (Charlotte Emma Aitchison). Brat to osoba charakteryzująca się buntowniczą, pewną siebie, niezależną i hedonistyczną postawą oraz stan wymykania się ustalonym konwencjom i oczekiwaniom społecznym.
cringe – coś żenującego.
czemó – komentarz do absurdalnych rzeczy, np. filmików. Słowo pochodzi z powielanej na TikToku rozmowy dwóch młodych graczy w „Fortnite'a”. Jeden z nich mówi drugiemu, że opuszcza grę, na co drugi reaguje pytaniem: „czemu?”, co internauci zinterpretowali jako „czemó” – wymowa przypomina „ó”.
delulu – od „delusional”, oznacza obsesję na jakimś punkcie, często w pejoratywnym znaczeniu o osobach leczących się psychicznie.
fein / fe!n / fin – za słownikiem: „Osoba uzależniona (np. od narkotyków, ale nie tylko) lub obsesyjnie czegoś pragnąca. Słowo z tytułu i refrenu popularnego utworu rapera Travisa Scotta z 2023 r., nawiązujące do angielskiego «fiend», które oznacza demona, złego ducha, a potocznie – kogoś owładniętego obsesją lub uzależnieniem”.
Fr / FR – skrót od ang. „for real”, czyli ‘naprawdę’; wyraz aprobaty, najczęściej w komunikacji pisanej, ale niekiedy także w ustnej.
glamur / glamour – w języku ogólnym kojarzy się z modą lub stylem życia pełnym przepychu i elegancji. Ostatnio wyraz ten, pisany także jako „glamur”, odnosi się do ubrań w cętki (panterka) i tiktokowego trendu na stylizacje z tym wzorem.
GOAT – akronim od „Greatest of All Time”, czyli „najlepszy w historii”; używany często w slangu i mediach, np. w kontekstach sportowych, do określania osób wybitnych w swojej dziedzinie.
oi oi oi baka – zawołanie ze świata anime (baka po japońsku oznacza idiotę, głupca), używane na całym świecie, w tym w Polsce, jako rodzaj wyzwania, w ramach którego należy w miejscu publicznym (np. w szkole lub fast foodzie) stanąć na krześle lub stole i z odpowiednią intonacją krzyczeć: „Oi oi oi baka!”, robiąc przy tym głupie miny.
oporowo – intensywnie, najmocniej.
riz / rizzler / rizz – urok, charyzma, cecha kogoś atrakcyjnego.
sigma – odpowiednik „samca alfa”, który we wszystkim odnosi sukcesy; używane ponoć już nie tylko w odniesieniu do mężczyzn.
skibidi – niemal nonsensowny termin używany w różnych kontekstach, sugerujący coś fajnego, dziwnego, złego lub zaskakującego. Popularny w wyrażeniu „skibidi toilet”, opisującym serię wiralowych filmów z toaletami o ludzkich głowach. Znany m.in. z wersji zespołu Little Big, choć początek popularności nie jest pewny.
slay – wyrażenie podziwu dla czegoś, co robi wrażenie lub osoby, która imponuje.
womp womp – wyrażenie sygnalizujące negatywne emocje, najczęściej brak zainteresowania rozmową lub chęć jej zakończenia. Pierwotnie jest to onomatopeja imitująca dźwięk łomotu lub trzasku.
yapping – ględzenie lub paplanie, czyli zbyt długa mowa na jeden temat. Wywodzi się od angielskiego czasownika „yap” (szczekać, ujadać, jazgotać).
* * * * *
Zagłosować możecie pod tym linkiem do 30 listopada 2024.A w międzyczasie możesz też oddać głos w poniższej ankiecie i zobaczyć, które z tych słów wybraliby bojownicy JM ;-)