Wydawałoby się, że poniżej opisywane są oczywiste sytuacje i oczywiste rzeczy. Ale jak się pochylimy nad problemem Jak to naprawdę działa, to sprawa nieco się komplikuje.
#1.
W jaki sposób niektóre „dzieła” są uważane za „sztukę piękną”, gdy w rzeczywistości wyglądają jak coś, co zrobił uczeń pierwszej klasy.
#2.
Degustacja wina. Wy potraficie wyczuć czekoladę, dym cygar, orzechy, owoce itp., a ja czuję tylko sfermentowane winogrona.
#3.
Rząd Stanów Zjednoczonych.
#4.
Sen. Mam już ponad 30 lat, ale wciąż nie mogę pojąć, jak to działa. W jednej sekundzie jestem całkowicie świadomy na łóżku z zamkniętymi oczami, a w następnej budzę się. Jak to możliwe, co się wtedy dzieje?
#5.
Przestrzeń, czas i grawitacja oraz ich wzajemne zależności.
Przestrzeń i czas są ze sobą powiązane w jedną czterowymiarową strukturę zwaną czasoprzestrzenią. Zgodnie z teorią względności Einsteina, obiekty o dużej masie, takie jak planety czy gwiazdy, zakrzywiają tę czasoprzestrzeń, a to zakrzywienie powoduje, że odczuwamy je jako grawitację. Czyli grawitacja nie jest siłą działającą na odległość, jak opisano to w teorii Newtona, ale raczej efektem zakrzywienia przestrzeni i czasu przez masę i energię.
No i soczewki grawitacyjne, czyli zjawisko, w którym silna grawitacja masywnego obiektu, jak planeta czy czarna dziura, zakrzywia światło przechodzące w pobliżu. Efekt ten sprawia, że obiekt działa jak soczewka, powiększając i zmieniając trajektorię światła, co pozwala zobaczyć obiekty znajdujące się dalej w przestrzeni, które normalnie byłyby zasłonięte przez masywny obiekt.
#6.
Efekt kapilarny. Więc mamy wąską rurkę – w porządku. Mamy wodę – też w porządku. Woda przeciwstawia się grawitacji po wetknięciu rurki do wody, a to już nie jest w porządku.
#7.
Jak działają komputery, ale na tym fundamentalnym poziomie. Czyli jakie procesy zachodzą w procesorach, gdzie płynie prąd i jak tworzą się informacje.
#8.
Po prostu nie rozumiem, jak ludzie mogą pracować od dziewiątej do siedemnastej przez dziesięciolecia i mieć zaledwie dwa tygodnie wolnego w roku.
#9.
Magnesy. Chodzi o to, że na co dzień chodzę w fartuchu laboratoryjnym z teczką, udając, że wiem wszystko. Jednak mimo całej mojej wiedzy naukowej jedno pytanie wciąż mnie dręczy: Jak działają magnesy?
#10.
Jak działa klimatyzacja? Za każdym razem, gdy próbuję to zbadać, natrafiam na mnóstwo wyniosłych odpowiedzi typu „wiesz, to tak naprawdę nie wytwarza zimna, po prostu USUWA ciepło z powietrza...”. OK, świetnie. Ale jak to robi?
#11.
Pieczenie. Jestem na ostatnim semestrze w szkole kulinarnej i biorę udział w kursie pieczenia. Przysięgam, to jak jakieś przeklęte voodoo i czary w środku. Jestem prawie pewny, że wczoraj poświęciliśmy dziewicę, żeby foccacia dobrze wyrosła. Zostanę chyba przy zwykłym gotowaniu.
#12.
Każdy, kto twierdzi, że rozumie mechanikę kwantową, jest kłamcą.
#13.
Drukarki 3D. Tak, po prostu nie mogę ogarnąć tej koncepcji, ale potem siedzę tutaj i myślę: jeśli to działa, to czemu nie możemy po prostu drukować wszystkiego?
#14.
SEO. Moja firma jest na szczycie niemal każdego wyszukiwania związanego z jednym z kluczowych słów, które powinny do niej prowadzić. Wydaję około 10 dolarów dziennie na AdWords, a wszyscy myślą, że jestem mistrzem reklamy. Nie mam pojęcia, jak i dlaczego wszystko tak dobrze mi wychodzi.