W dzisiejszym odcinku „Zatrzymanych w kadrze” zobaczycie, między innymi, mężczyznę, który uprowadził czołg, wypadek karetki pogotowia oraz ciągnik od Miss Polski. Zapraszamy!
#1. Na fotografii z 1972 roku Marija Rasputina trzyma portret swojego ojca, Grigorija Rasputina. Opuściła Rosję w 1918 r., przyjęła obywatelstwo USA i mieszkała w Los Angeles aż do swojej śmierci w 1977 r.
Marija była jednym z czwórki dzieci „szalonego mnicha” z jego żoną Praskowią Dubrowiną. Do 1916 mieszkała wraz z ojcem i siostrą Warwarą w małym mieszkaniu w
Petersburgu. Po śmierci ojca, w październiku 1917 poślubiła Borysa
Sołowjowa, który próbował kontynuować działalność jej ojca.
Za granicą, Marija, po śmierci męża w 1926 roku, została sama z dwiema córkami. Podjęła wówczas pracę guwernantki. Następnie znalazła pracę w kabarecie, a później pracowała w cyrku jako pogromczyni lwów.
W 1937 roku o jej występie w Madison Square Garden informował The New York Times, określając Rasputinę jako „córkę szalonego mnicha o światowej sławie, zaufanego ostatniego cara Rosji”.
Ostatecznie porzuciła pracę w cyrku i zatrudniła się w stoczni jako nitowaczka.
Marija napisała książkę poświęconą jej ojcu. Była też autorką książki kucharskiej, w której znalazł się m.in. przepis na zupę z dorsza, ulubione danie Rasputina.
#2. Alec Baldwin, Stephen Baldwin, William Baldwin i Daniel Baldwin,
USA, 1990 r.
#3. Avro Shackleton MR2 Królewskich Sił Powietrznych przelatuje nad Pałacem Buckingham, 1954 r.
#4. Brytyjski piosenkarz i komik George Formby śpiewa „When I'm Cleaning Windows” dla Brytyjskich Sił Ekspedycyjnych we Francji 13 marca 1940 r.
#5. Członkowie Komsomołu wywożą zboże ukryte przez chłopów na cmentarzu, Ukraina, 1930 r.
#6. Bomba eksplodowała na pokładzie francuskiego samolotu (lot UTA 772), lecącego z Kongo do Paryża. Zginęło 170 osób. 19 września 1989 r.
19 września 1989 roku samolot McDonnell Douglas DC-10 wystartował z międzynarodowego lotniska w Ndżamenie o godzinie 13:13. Czterdzieści sześć minut później, na wysokości przelotowej 35 100 stóp (10 700 m), bomba walizkowa eksplodowała w luku bagażowym, powodując rozpad samolotu UTA Flight 772 nad Saharą, 450 kilometrów (280 mil; 240 mil morskich) na wschód od Agadezu w południowej Ténéré i na północ od masywu Termit w regionie Zinder w Nigrze. Eksplozja rozrzuciła szczątki na setki mil kwadratowych pustyni. Zginęło wszystkich 170 pasażerów.
Ofiary pochodziły z 18 różnych krajów, większość z nich to obywatele Francji, Czadu i Konga. Wśród ofiar znaleźli się, między innymi, biskup Mondou w Czadzie, żona ambasadora USA w Czadzie czy ośmiu pracowników firm naftowych.
#7. Szkoccy kibice rozgrzewają się pod wieżą Eiffla przed pierwszym meczem Pucharu Świata, 1998 r.
#8. Francuskie siły specjalne biorą do niewoli irackich żołnierzy. Pustynia Iraku, 26 lutego 1991 r., wojna w Zatoce Perskiej.
#9. Kapitulacja japońskiej bazy morskiej Kurihara, znajdującej się na wyspie Honsiu, Japonia, 1945 r.
Japoński dowódca wręcza miecz Amerykaninowi z naruszeniem „etykiety miecza”. Ostrze miecza
powinno być skierowane w kierunku osoby podającej. Podając, należy trzymać
miecz za koniec tsuki
(rękojeści). W tym przypadku Japończyk trzyma miecz nieprawidłowo, a ostrze jest skierowane do przodu. Z japońskiego punktu widzenia jest to dla Amerykanina poważna zniewaga. Amerykanina to nie obchodzi, on nawet o tym nie wie.
#10. Policjant i asystent wyciągają ciało kierowcy karetki pogotowia, Morrisa Linkera, z East River, 24 sierpnia 1943 r.
Morris Linker, 49-latek z Bronxu, zginął podczas wykonywania obowiązków służbowych 24 sierpnia 1943 r., pełniąc funkcję kierowcy karetki w szpitalu Reception Hospital na wyspie Roosevelta.
Linker skręcił gwałtownie, aby uniknąć potrącenia pieszej (starszej kobiety) i wjechał karetką w East River, gdzie ta zanurzyła się, a Linker został przygnieciony za kierownicą.
#11. Dziewczyny z amerykańskiego bractwa studenckiego Delta Kappa Epsilon i Sigma Chi Girls, 1905 r.
#12. Shawn Timothy Nelson, weteran armii amerykańskiej, a następnie bezrobotny hydraulik, zdecydował się przejechać czołgiem M60 Patton w centrum San Diego i został zastrzelony przez policję, 1995 r.
Nelson ukradł czołg ze zbrojowni Gwardii Narodowej Kalifornii. Rozbił bramę zbrojowni i wyjechał na teren miasta San Diego około 18:45. Na dystansie niemal 10 kilometrów zniszczył sygnalizację świetlną, przystanek autobusowy, czterdzieści samochodów oraz rozbił hydranty przeciwpożarowe i słupy elektryczne, czym doprowadził do zakłóceń w dostawach prądu w prawie 5000 gospodarstw.
Nelson uderzył czołgiem w barierę drogową w pobliżu Sharp Memorial Hospital. Uderzenie spowodowało uszkodzenie jednej z gąsienic. Do unieruchomionego czołgu weszło czterech oficerów policji. Nelson odmówił poddania się i próbował odeprzeć policję. Oficjalnie podano, że policja postrzeliła Nelsona w ramię i zmarł on w wyniku rany postrzałowej.
Motywy, którymi kierował się Nelson, pozostają nieznane. Mężczyzna zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i metamfetaminy, odeszła od niego żona, został okradziony, a jego firma hydrauliczna upadła. Nelson uległ również wypadkowi motocyklem, wskutek którego doznał złamania kręgosłupa. Był bezrobotny, a jego dom został zajęty. Wszystko to mogło doprowadzić zdesperowanego mężczyznę do ostateczności.
#13. Sandra Bullock, 1995 r.
#14. Ben Carlin i Barry Hanley w jeepie-amfibii Bena w porcie w Hongkongu. 1956 r.
Ben Carlin był pierwszą (i jedyną) osobą, która odbyła podróż dookoła świata w pojeździe amfibijnym. Pokonał ponad 17 000 km drogą morską i 62 000 km drogą lądową w ciągu 10-letniej podróży.
Do Perth Ben podróżował ze swoją ówczesną żoną, Elinore. Na tym etapie kobieta zrezygnowała z dalszej podróży, a Ben znalazł kolejnego towarzysza podróży, miejscowego Barry'ego Hanleya. Barry podróżował z Benem do Japonii, gdzie postanowił się osiedlić. Ben znalazł tam kolejnego towarzysza – Amerykanina Boye Lafayette De Mente, aka „Jingo”.
W Anchorage na Alasce Jingo opuścił jednak Bena, z powodu gwałtownego temperamentu Bena. Do Montrealu, z którego wyjechał 10 lat wcześniej, Ben dotarł już samotnie.
#15. Ciągnik Ursus 4514, a przy nim ówczesna Miss Polonia Agnieszka Kotlarska (wtedy miała 19 lat). Traktor był jedną z nagród w konkursie Miss Polonia 1991, laureatka odsprzedała go po wygranej rolnikowi.
19 lipca 1991 roku w Operze Leśnej w Sopocie Agnieszka Kotlarska została wybrana na Miss Polski. Nagrodę w konkursie ufundowała spółka Art-B i był to ciągnik rolniczy Ursus.
Kobieta sprzedała później ten ciągnik rolnikowi, który poprosił Agnieszkę o wspólne zdjęcie na pamiątkę.