W dzisiejszym odcinku wyskoczymy na moment do gorących Salonik, zapoznamy was z sierżantem Ganderem oraz przyjrzymy się wygłupom Geralda Carra i Williama Pouge'a...
#1. Port w Salonikach w Grecji wysadzony w powietrze podczas odwrotu wojsk niemieckich, październik 1944 rok.
#2. Pies sierżant Gander – pupil Royal Rifles of Canada, który pomagał walczyć z Japończykami w Hongkongu podczas II wojny światowej. Zginął ratując swoich żołnierzy przed granatem, październik 1941 rok.
#3. Dowódca misji Skylab 4, Gerald Carr, utrzymuje towarzysza wyprawy kosmicznej Williama Pouge'a na palcu wskazującym, luty 1974 rok.
#4. Rosyjscy rewolucjoniści stoją na balkonie w Carskim Siole w Piotrogrodzie podczas rewolucji rosyjskiej, 7 listopada 1917 rok.
#5. Irańscy komandosi pozują w jaskini przed kolosalną statuą Szapura I po zakończeniu wojny irańsko-irackiej, 1989 rok.
Szapur I, legendarny władca Persji, który rządził w latach 241-272, przyjął za cel odbudowanie dawnej potęgi Persji. W 241 roku rozpoczął wojnę z cesarstwem rzymskim podbijając prowincję Mezopotamia i Syrię. Dwa lata później Rzymianie zdołali odzyskać część utraconego terytorium, ale nie zniechęciło to Persów do dalszych walk. Do roku 253 wojska Szapura podbiły Antiochię oraz część Kapadocji, a w 256 roku – Armenię. W wygranej bitwie pod Edessą w 259 (lub 260) roku Szapur I pojmał cesarza Waleriana I, jedynego cesarza rzymskiego, który dostał się do niewoli i w niej zmarł. Jako niewolnik Walerian służył Szapurowi za podnóżek, gdy ten wsiadał na konia.
#6. Peleton kolarzy mija Atomium w Brukseli w Belgii podczas Tour de France w 1960 roku.
#7. Więzień w kapturze Abdou Hussain Saad Faleh stoi na skrzynce z przewodami przymocowanymi do lewej i prawej ręki; strażnicy więzienni armii USA powiedzieli mu, że zostanie porażony prądem, jeśli spadnie ze skrzynki. Więzienie Abu Ghraib, Irak, 4 listopada 2003 rok.
#8. „Latające samochody” w amerykańskim parku rozrywki, lata 50. XX wieku.
#9. Niekompletny prototyp myśliwca odrzutowego Messerschmitt P.1101, odkryty przez jednostkę piechoty armii USA – w kompleksie Oberammergau w Bawarii, w Niemczech, koniec kwietnia – początek maja 1945 roku.
Projekt samolotu P.1101 był odpowiedzią na złożone w połowie 1944 roku zapotrzebowanie dowództwa Luftwaffe na jednomiejscowy samolot myśliwski, zdolny osiągnąć prędkość 1000 km/h na wysokości 7000 m. Samolot był przewidziany jako maszyna wielozadaniowa, spełniająca rolę głównie przechwytującego myśliwca i samolotu bliskiego rozpoznania. Projektowano także wersję nocną oraz do lotów w trudnych warunkach atmosferycznych. P.1101 był pierwszym samolotem świata z ruchomymi skrzydłami, jednak samolot nie został ukończony ani oblatany przed końcem wojny. Krótko przed ukończeniem budowy, w kwietniu 1945 roku, prototyp samolotu, znajdujący się w fabryce Messerschmitta w Oberammergau, wpadł w ręce Amerykanów. Samolot został przetransportowany do USA, gdzie poddano go gruntowym testom. Konsekwencją badań było powstanie samolotu Bell X-5, koncepcyjnie bardzo zbliżonego do P.1101.
#10. Inauguracja prezydenta Ekwadoru Abdalá Bucarama wraz z jego wiceprezydent Rosalíą Arteagą i przewodniczącym Kongresu Fabiánem Alarcónem. Bucarama został odsunięty od władzy 6 miesięcy później z powodu niepoczytalności, 10 sierpnia 1976 roku.
Trzeba uczciwie przyznać, że prezydent Abdala Jaime Bucaram Ortiz solidnie zapracował sobie na miano polityka zwanego „El Loco”, czy „szalonym”. W ciągu zaledwie pół roku rządów (10 sierpnia 1996 – 6 lutego 1997) dopuścił się wielu ekscesów, które ośmieszyły autorytet prezydenta: nagrał płytę A Crazy Man Who Loves i wybrał się na tournée po kraju (dla porównania prezydent Polski Andrzej Duda wypuścił tylko jednego singla i w żadną trasę koncertową [jeszcze...] się nie wybrał), zorganizował na żywo transmisję telewizyjną zgolenia swoich wąsów, urządził uroczyste przyjęcie do pałacu prezydenckiego Ekwadorki Loreny Bobbit, która wykastrowała swojego męża Amerykanina, sędziował w zorganizowanym przez siebie konkursie International Miss Banana Contest i pragnął ściągnąć do swojego klubu piłkarskiego Diego Maradonę. Przy okazji został także oskarżony o defraudację publicznych pieniędzy... W 1997 roku parlament ekwadorski na specjalnej sesji pozbawił go władzy,
uznając Bucaramę za „niezdolnego psychicznie” do sprawowania władzy. Bucarama znalazł schronienie i azyl polityczny na Panamie, gdzie przebywa do dziś.
#11. Ruiny Bezuidenhout w Hadze, 1945 r, po omyłkowym zbombardowaniu przez brytyjskie samoloty celujące w miejsca startu rakiet V2.
Niemcy wielokrotnie bombardowali terytorium Holandii podczas II wojny światowej. Najbardziej znane jest niemieckie bombardowanie Rotterdamu z maja 1940 roku ale w latach 1940-45 także brytyjski RAF bombardował wielokrotnie portowe obszary Rotterdamu, Den Helder, fabryki Philipsa w Eindhoven i inne strategiczne cele trafiając przy tym dzielnice mieszkalne, jak to miało miejsce w Hadze. 3 marca 1945 roku haską dzielnicę Bezuidenhout omyłkowo zbombardowały angielskie samoloty RAF-u. Celem miały być instalacje V2 w oddalonym o 1,2 km lasku Haagse Bos. W wyniku tego bombardowania zginęło 550 osób.
#12. Lonnie Johnson, wynalazca Super Soakera, dużego plastikowego pistoletu na wodę z mechanizmem pompowym, trzymający swój wynalazek i jego amerykański patent w latach 80. XX wieku
#13. Załoga McDonald's pozuje do zdjęcia, około 1970 roku, w barze szybkiej obsługi Staten Island, Nowy Jork.
#14. Elizabeth Hurley (ta w białych włosach), lata 80. XX wieku.
#15. Protest w Szczecinie przeciwko budowie elektrowni atomowej w Polsce, 27 marca 1989 rok.
W zamyśle elektrownia miała stanowić pierwszy etap w realizacji polskiego programu energetyki jądrowej, który obejmował ponadto budowę Elektrowni Jądrowej „Warta” w miejscowości Klempicz w ówczesnym województwie pilskim. Elektrownia w Żarnowcu docelowo miała się składać z czterech bloków energetycznych napędzanych radzieckimi reaktorami WWER-440 o łącznej mocy około 1600 MW.
Zmiana warunków ekonomicznych w Polsce po 1989 roku, nadmiar energii elektrycznej wobec załamania produkcji przemysłowej, a także długotrwałe protesty aktywistów oraz sprzeciw w referendum ponad 86% mieszkańców województwa, który wzmógł się szczególnie po katastrofie w Czarnobylu, spowodowały, że budowa została wstrzymana i elektrownia nie powstała.