Jak zmierzyć wielkość rzeczy, gdy akurat nie mamy pod ręką żadnej miarki? Ano najszybciej to wykorzystać to, co mamy dostępne, czyli siebie.
Jest to przełom w astronautyce, bo do tej pory ten człon rakiety był tracony bezpowrotnie. A nie jest to tania zabawka. Więcej:
https://youtu.be/KXD5NZclPXw
Zanim Kowalski otrzymał zgodę na strzał, przez wiele godzin trwał nieruchomo na swojej pozycji w obwodzie chersońskim. Według Ukrainy 58-letni snajper ustanowił nowy rekord, pobijając wcześniej uznany wynik o ponad 260 metrów. Strzał został oddany z karabinu znanego jako „Horizon's Lord”.
PAGEOS 1 (ang. PAssive Geodetic Earth Orbiting Satellite 1; także PAssive GEOdetic Satellite, pol. Satelita geodezyjny bierny 1) – amerykański bierny satelita geodezyjny wyniesiony w 1966 roku. Wraz z satelitą GEOS 1 stanowił część National Geodetic Satellites Program. Zadaniem należącego do NASA satelity była pomoc w dokonywaniu pomiarów geodezyjnych. PAGEOS 1 miał postać rozwijanego na orbicie balonu z tworzywa sztucznego o średnicy 30,48 m. Pokrycie balonu – cienka warstwa aluminium, dobrze odbijała promieniowanie słoneczne, dzięki czemu z powierzchni Ziemi obiekt był dobrze widoczny na tle gwiazd. Wykorzystanie satelity polegało na obserwacjach i fotografowaniu go z kilku stacji badawczych dokładnie w tym samym czasie. Przemieszczanie się satelity względem znanych gwiazdozbiorów pozwalało metodą triangulacji ustalać wielkości i kształty badanych obszarów Ziemi. PAGEOS 1 przez 9 lat pomagał w prowadzonych badaniach geodezyjnych. W lipcu 1975 roku uległ częściowemu zniszczeniu, a w styczniu 1976 rozpadowi uległy pozostałe jego części. Fragmenty satelity w ciągu kolejnych lat ulegały spaleniu w górnych warstwach atmosfery. Ostatni duży fragment spłonął w atmosferze 2 września 2016 roku.