Dzisiaj pokażemy wam szwedzkiego samotnego policjanta na straży porządku (?), lidera wszech czasów biegnącego ulicami angielskiego miasta oraz sprzęt skonfiskowany szpiegowi z Krainy Deszcz... z Korei Północnej.
#1. Christopher Tolkien i John Ronald Reuel Tolkien, 1945.
Ojciec i syn Tolkienowie obaj służyli w lotnictwie podczas wojen światowych. Tolkien senior został powołany do 11. batalionu regimentu Strzelców z Lancashire i w ramach czynnej służby na linii frontu od lata 1916 roku wziął udział m.in. w bitwie nad Sommą, najbardziej krwawej spośród bitew I wojny światowej. Jak sam kilkakrotnie podkreślał m.in. w przedmowie do „Władcy Pierścieni”, „doświadczenia wojny miały na moją twórczość wpływ mały lub zgoła żaden”. 27 października 1916 roku u Tolkiena ujawniły się symptomy gorączki okopowej i 8 listopada pisarz został wysłany do Anglii na leczenie. Tolkien junior w czasie II wojny światowej w latach 1943–1945 służył w Royal Air Force. Uczył się latania w Południowej Afryce, potem krótko służył jako pilot myśliwca, pod koniec wojny został przeniesiony do Royal Navy Volunteer Reserve w stopniu „flying officer”.
#2. Samotny szwedzki policjant Kalle Johansson stoi z szablą w dłoni, zwrócony w kierunku tłumu uczestników zamieszek próbujących zaatakować wiec nazistów, Linköping, 5 września 1943 roku.
#3. Ryan Giggs biegający ulicami Manchesteru, 1990 rok.
Ryan Giggs jest niekwestionowanym liderem wszech czasów pod względem występów w oficjalnych meczach w barwach jednej drużyny piłkarskiej. W latach 1990-2014 zagrał aż 963 razy w zespole Manchesteru United. Z „Czerwonymi Diabłami” Ryan Joseph Wilson (nazwisko zmienił na Giggs po matce, po tym, jak jego ojciec, rugbysta, porzucił rodzinę) zdobył trzynaście razy Mistrzostwo Anglii, cztery razy Puchar Anglii, cztery Puchar Ligi Angielskiej, dwa razy wygrał Ligę Mistrzów, raz Puchar Zdobywców Pucharów, raz Superpuchar Europy i raz Klubowe Mistrzostwa Świata. Dla United strzelił 166 bramek.
#4. Zamek Turjak płonie po oblężeniu Turjaka. Słowenia, 19 września 1943.
Turjak to niewielka miejscowość w środkowej Słowenii, położona około 20 kilometrów w kierunku południowym od Lublany. Początki Grad Turjak, zamku Turjak, sięgają XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Powstała ona w miejscu starego, zniszczonego grodu obronnego. W XIV wieku twierdza została uszkodzona przez trzęsienie ziemi, ale szybko została odbudowana. W kolejnych wiekach warownia skutecznie odpierała najazdy tureckie. W XVI wieku na zamku przebywali słowaccy duchowni protestanccy Primož Trubar i Jurij Dalmatin, opracowując pierwsze tłumaczenie Biblii na język słoweński. W czasie II wojny światowej na skutek działań wojennych zamek uległ częściowemu zniszczeniu. Obecnie odrestaurowana warownia udostępniona jest dla odwiedzających i stanowi najciekawszą budowlę tego typu na terenie Kariny.
#5. Beatlesi polegli w starciu z Muhammadem Alim w Miami, 1964 rok.
#6. Kapitan Smith z psem na Titanicu, 1912 rok.
Niektórzy bogatsi pasażerowie Titanica zabrali ze sobą na pokład swoje ulubione pieski. Tak zrobili m.in. amerykański multimilioner John Jacob Astor, Henry Sleeper Harper z nowojorskiej dynastii słynnych wydawców, Elizabeth i Martin Rothschildowie czy kapitan Smith. Gdy statek szedł na dno, w wielu prawie pustych szalupach odpływali
pasażerowie pierwszej klasy – nierzadko ze swoimi pupilami, podczas gdy
trzecia klasa szła na dno razem ze statkiem. Statystycznie o wiele większe szanse przeżycia miały psiaki superpasażerów niż mężczyźni płynący w trzeciej klasie...
#7. Mongołowie sprzedający jastrzębie w Pekinie, Chiny, fotografia wykonana około 1900 roku.
#8. Spadochroniarze z brytyjskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej pokazują znak „V” i „kciuki w górę” wewnątrz samolotu C-47 przed zrzuceniem nad Holandią podczas operacji Market Garden, 17 września 1944 roku.
#9. Hiszpański egiptolog Eduardo Toda y Güell, który odkrył i otworzył nienaruszony grobowiec Sennedjema, stojący obok starożytnych mumii egipskich w Muzeum Bulak. Fotografia pochodzi z 1886 roku.
Sennedjem był egipskim rzemieślnikiem, który żył w Deir el-Medina na zachodnim brzegu Nilu, naprzeciw Teb w starożytnym Egipcie za czasów rządów faraonów Seti I oraz Ramzesa II. Grób jego, jego żony, oraz ponad 20 (najprawdopodobniej) członków jego rodziny odkryty został 31 stycznia 1886 roku.
#10. „Freak on the Leash”, czyli mały Keith Richards (Rolling Stones) ze swoją mamą Doris w 1945 roku.
#11. Członkowie rodzin przybywają do kostnicy w Nowym Jorku, aby zidentyfikować ciała ofiar pożaru firmy Triangle Shirtwaist, w którym zginęło 146 pracowników fabryki, głównie młode imigrantki, 1911 rok.
#12. Skonfiskowane przez południowokoreańską policję przedmioty, znalezione u schwytanego północnokoreańskiego szpiega, Seul, 1969 rok.
#13. Mistrz rzeźniczy Török Sándor z dwoma synami i nagrodzoną 420-kilogramową świnią rasy Mangalica, Törökszentmiklós, Węgry, 1922 rok.
#14. Alyson Hannigan i jej dublerki na planie zdjęciowym do trzeciego sezonu serialu „Buffy: Postrach wampirów”, 1999 rok.
#15. Następstwa powodzi w Europie Środkowej w 1997 roku, Kłodzko, lipiec 1997 roku.