Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Bohater narodowy Korei Północnej

27 977  
309   34  
Dziś w „Zatrzymanych” znalazły się, między innymi, bosa kenijska biegaczka, kucharz o imieniu Spirydon oraz autor słów „ofiary są nieuniknione”, który udowodnił ich prawdziwość.

#1. Kenijska lekkoatletka Sabina Chebichi, która w 1973 r. wygrała maraton, biegnąc boso i w sukience (halce?).


Sabina Chebichi to była kenijska biegaczka średniodystansowa, określana też jako „księżniczka w halce”. Urodziła się w 1959 roku.
Kiedy w mediach pojawiła się wiadomość o uczennicy startującej bez sportowego stroju, Feisal Sherman, który był sekretarzem Kenijskiego Stowarzyszenia Amatorów Sportu (obecnie Athletics Kenya) wysłał jej strój do biegania i odpowiednie buty. W wieku 14 lat Chebichi została pierwszą kenijską lekkoatletką, która zdobyła medal na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1974 roku, zdobyła brąz w biegu kobiet na 800 m z czasem 2:02.61 min, następnie startowała w sztafecie 4 × 400 m i biegu na 1500 m.

#2. Ostatnie zdjęcie Andrew McAuleya. W 2007 roku zaginął podczas próby przepłynięcia kajakiem z Australii do Nowej Zelandii przez Morze Tasmana. Dystans wynosił 1500 km.


Chociaż ciała Andrew nigdy nie odnaleziono, znaleziono jego aparat wraz z uszkodzonym kajakiem.

#3. Oficerowie iraccy podczas operacji Wal-Fajr 8. Wojna irańsko-iracka.


W nocy 7 lutego 1986 r. Iran rozpoczął operację Wal-Fajr-8 (z perskiego „Świt-8”) mającą na celu zdobycie półwyspu Al-Faw. Do 12 lutego Iran całkowicie zajął Półwysep Faw. Straty po stronie irańskiej to 600 zabitych i 2000 rannych w porównaniu z 5000 zabitych i rannych z Iraku. 1500 Irakijczyków zostało wziętych do niewoli.

#4. Niewolnicy zbierają szczątki żołnierzy poległych podczas bitwy pod Cold Harbor w Wirginii, kwiecień 1865 r.



#5. Ruiny baraków Natzweiler-Struthof, jedynego obozu koncentracyjnego w dzisiejszej Francji. Muzeum zostało podpalone przez alzackich separatystów w proteście przeciwko braku upamiętnienia „ofiar francuskiego imperializmu w 1945 r.” (mieli na myśli polowanie na kolaborantów). 13 maja 1976 r.



#6. W In-N-Out Burger w West Hollywood. Fot. Larsen Sotelo



#7. Dwie pielęgniarki stoją przy łóżku pacjenta zakażonego wirusem Ebola (trzeci zarejestrowany przypadek). Zair, 1976 r.


Gorączka Ebola jest to choroba występująca rzadko, jednakże charakteryzująca się wysoką śmiertelnością, która w zależności od szczepu wirusa wynosi od ok. 30% do ponad 90%.
Objawy na ogół pojawiają się w okresie od 2 do 21 dni po zetknięciu z wirusem. Choroba może się rozpocząć nagle od wystąpienia gorączki, zmęczenia, braku apetytu, wymiotów, biegunki, bólu brzucha, bólu głowy i bólu mięśni lub innych niespecyficznych objawów.
W późniejszym stadium choroby u niektórych pacjentów mogą wystąpić również obfite krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne oraz niewydolność wielonarządowa.

#8. Bohater narodowy Korei Północnej i były piłkarz narodowy Pak Doo-ik na stadionie piłkarskim w Pjongjangu, 2002 r.


Na mundialu w 1966 roku Pak strzelił jedynego gola w meczu przeciwko Włochom i poprowadził swoją drużynę do ćwierćfinału, co jest największym osiągnięciem reprezentacji tego kraju w historii tej dyscypliny sportu.

#9. Pracownik UPS dostarcza przesyłki 11 września 2001 roku w Nowym Jorku.



#10. Pierwszy na świecie „latający człowiek”, Otto Lilienthal. Zmarł w 1896 roku, kiedy jego szybowiec rozbił się po upadku z wysokości 15 metrów.


Jego ostatnie słowa przed śmiercią brzmiały: „Opfer müssen gebracht werden” (Ofiary są nieuniknione).

#11. Phil Collins gra na perkusji. 1970 r.



#12. Zdjęcie Spirydona Putina z lat 40. i 50. XX wieku, dziadka ze strony ojca obecnego prezydenta Rosji Władimira Putina i osobistego kucharza Władimira Lenina i Józefa Stalina, który kiedyś gotował także dla Grigorija Rasputina.



#13. Reklama dżinsów, NRD, 1978 r.



#14. Kapitanowie drużyn przeciwnych Norman Provan i Arthur Sammons ściskają się po finale australijskiego rugby, 1963 r.



#15. Wystawa Przemysłu Metalowego, Elektrotechnicznego i Radiowego w Warszawie, 1936 r.


W poprzednim odcinku
2

Oglądany: 27977x | Komentarzy: 34 | Okejek: 309 osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało