Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Dwaj przyjaciele z FBI

53 064  
534   64  
Dzisiaj zabierzemy was do mroźnej Norwegii, zdobędziemy Wezuwiusza oraz zajrzymy do irlandzkiego więzienia...

#1. Iker Casillas siedzi na ławce rezerwowych podczas meczu Ligi Mistrzów przeciwko drużynie Rosenborg Trondheim, 1 listopada 1997 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

16-letni Iker Casillas znajdował się wówczas na zajęciach z rysunku technicznego, kiedy do jego klasy wszedł dyrektor szkoły z niezwykłą propozycją. Mama Ikera otrzymała telefon od sztabu Realu Madryt, którzy mieli problem z bramkarzami. Zapytali kobietę, czy młody Casillas, grający ówcześnie w drużynie juniorów, nie pojedzie z pierwszą drużyną „Królewskich” na mecz Ligi Mistrzów do Norwegii.
Zaskoczony Iker oczywiście zgodził się na tę propozycję i ruszył szybko do domu, aby zebrać sprzęt do gry oraz rzeczy potrzebne do wyjazdu. Niestety, w pośpiechu zapomniał zabrać ze sobą pieniędzy i na lotnisku nie miał czym zapłacić taksówkarzowi. Na szczęście pomocną dłoń wyciągnął Ignacio Zoco, były reprezentant Hiszpanii.
Mecz z Rosenborgiem okazał się dla Ikera po prostu wycieczką. Młody bramkarz przesiedział go na ławce rezerwowych, zmagając się z wyjątkowo niskimi temperaturami, na które niespecjalnie był przygotowany.
Rezultat meczu zaskoczył wszystkich, ponieważ drużyna ze stolicy Hiszpanii uległa rywalom 0:2. Była to jednak jedyna porażka Królewskich w tamtym sezonie Ligi Mistrzów, Real doszedł aż do finału, w którym pokonał drużynę Juventusu Turyn.
Debiut Casillasa w Lidze Mistrzów nastąpił ostatecznie w 1999 roku w meczu z Olympiakosem Pireus. Iker stał się wtedy najmłodszym bramkarzem w historii tych rozgrywek. Jego rekord został pobity dopiero 18 lat później.

#2. Przewodnicy górscy niosą bogatą kobietę, która chciała dostać się na szczyt Wezuwiusza, Królestwo Włoch, 1910 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Phil Collins i Sting na scenie podczas koncertu Live Aid, 1985 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Dyrektor FBI J. Edgar Hoover łowiący ryby ze swoim wieloletnim zastępcą i najlepszym przyjacielem, Clyde'em Tolsonem, lata 30. XX wieku. Relacja między dwoma mężczyznami, którzy spędzali większość czasu zawodowego i prywatnego razem, była niezwykle bliska i przez dziesięciolecia wywołała plotki o ich długotrwałym homoseksualnym romansie.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Generałowie USA i ZSRR George S. Patton i Gieorgij Żukow razem na paradzie zwycięstwa świętują kapitulację Japonii, 7 września 1945 roku. Obaj mężczyźni niespecjalnie się lubili.

Kliknij i zobacz więcej!

Generał George Patton zmarł 21 grudnia 1945 roku w szpitalnym łóżku, na które trafił po tym, jak w jego służbowego cadillaca wjechała amerykańska ciężarówka. Po wypadku generał był przez dwanaście dni przykuty do łóżka – strzaskane kręgi i naruszony rdzeń kręgowy spowodowały całkowity paraliż od szyi w dół.
W oficjalnym raporcie podano, że przyczyną śmierci był zator płucny, powstały w wyniku długiego leżenia bez ruchu. Potwierdzało to wykonane tego dnia zdjęcie rentgenowskie. Śmiertelność przy tym schorzeniu nawet dzisiaj wynosi 30 procent. Serce sześćdziesięcioletniego generała nie wytrzymało takiego obciążenia. Zgodnie z ostatnią wolą, Pattona pochowano wśród jego podkomendnych na cmentarzu w Luksemburgu.

#6. Javier Torres (Hiszpania) na starcie wyścigu na 200 m stylem dowolnym na Igrzyskach Paraolimpijskich. Torres dostał się do finału i zajął szóste miejsce w finale na 200 metrów, Ateny, Grecja, 2004 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Młody Michael Jackson w studio nagraniowym ze swoim starszym kuzynem, Stevie Wonderem, 1975 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Ekshumowane zwłoki Gustawa Wazy, króla Szwecji 1523-1560, zdjęcie zrobione w 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Gustaw I Waza został królem Szwecji 6 czerwca 1523 roku. Był założycielem dynastii Wazów, ojcem królów Eryka XIV, Jana III Wazy i Karola IX Wazy. Zerwał unię kalmarską z Danią i Norwegią i wprowadził monarchię dziedziczną, rozpoczynając tym samym budowę silnego państwa narodowego. Ogłosił przyjęcie przez Szwecję luteranizmu i przeprowadził reformę Kościoła. Powołał stałą armię narodową. Za jego panowania ukształtowały się instytucje państwowe (rada królewska Riksråd, sejm stanowy Riksdag), a Szwecja stała się potęgą bałtycką i państwem liczącym się w Europie.
Z pierwszą żoną Gustaw Waza miał jednego syna, który stał się jego następcą. Z drugą żoną Margaretą Eriksdotter miał aż dziesięcioro potomków.
6 czerwca, rocznica wyboru Gustawa I na króla, jest w Szwecji świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

#9. Członkowie IRA Patrick Moran i Thomas Whelan wymieniają uścisk dłoni w więzieniu dzień przed egzekucją za zabójstwo brytyjskich szpiegów, marzec 1921 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Oficjalne zdjęcie z obchodów 20. rocznicy bitwy o Anglię przez RAF, 1960 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Funkcjonariusze policji w Hongkongu zmieniają odznaki czapek o północy po przekazaniu suwerenności Chinom, 1 stycznia 1997 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Stary koreański uczony pije coca-colę z butelki – pierwszy znany fotograficzny zapis coca-coli w Korei, 1947 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Byłe asy Luftwaffe: Barkhorn, Hartmann, Steinhoff i Rall służą jako oficerowie zachodnioniemieckich sił powietrznych, około 1957 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Erich Alfred Hartmann był najskuteczniejszym asem myśliwskim w historii lotnictwa z uznanymi 352 zwycięstwami (z czego 345 stanowiły maszyny radzieckie). Odbył 1404 loty bojowe dla niemieckiej Luftwaffe, 825 razy walcząc, rozbijając się przy tym 14 razy.
Gerhard Barkhorn jest drugi na liście najskuteczniejszych pilotów myśliwskich wszech czasów. Wykonał 1800 lotów bojowych, stoczył 1104 walki powietrzne i uzyskał 301 zwycięstw. Sam był zestrzeliwany dziewięć razy, raz skakał ze spadochronem, a trzy razy został ranny.
Johannes Steinhoff odniósł 176 zwycięstw powietrznych, z czego 152 na froncie wschodnim, 12 na froncie zachodnim i 12 na froncie śródziemnomorskim. Brał udział w 993 misjach bojowych (888 myśliwskich i 105 myśliwsko-bombowych). Zestrzeliwany 12 razy, raz skakał na spadochronie.
Günther Rall wykonał 700 lotów bojowych i uzyskał 275 zwycięstw powietrznych, w tym 272 na froncie wschodnim (raz brał udział w taranie). Sam był zestrzeliwany 8 razy, 3 razy był ranny.

#14. Finalistki konkursu Miss World, 1986 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Reprezentantką USA była wówczas znana obecnie aktorka Halle Berry [na fotografii w środku, w dolnym rzędzie].

#15. Ulica Zamknięta w Gdańsku podczas walk na Westerplatte, wrzesień 1939 roku.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku
1

Oglądany: 53064x | Komentarzy: 64 | Okejek: 534 osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

06.10

05.10

04.10

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało