Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Lista 20 rzeczy, których żałuję, że nie wiedziałem w wieku lat 20

55 028  
203   77  
Robert Ditrych skończył niedawno 40 lat i w związku z tym postanowił podzielić się dwudziestoma rzeczami, które chciałby wiedzieć, kiedy miał lat właśnie 20.

1. Wszystko w życiu jest procentem składanym


Procent składany jest kluczem do zrozumienia, jak drobne zmiany w połączeniu z konsekwentnym działaniem mogą prowadzić do dużych rezultatów.

Często myślimy o procencie składanym w kontekście finansów, ale ta zasada obowiązuje we wszystkich dziedzinach naszego życia – zdrowie, nauka, rozwój osobisty, relacje. To, co robisz każdego dnia, ma znaczenie. Każdy wybór, każde działanie – wszystko to jest drobną cegiełką, która składa się na Twój „procent składany” w życiu. Każda mała rzecz ma potencjał do kumulacji w coś znacznie większego z perspektywy czasu. W skrócie – małe zmiany, konsekwentnie wdrażane, prowadzą do wielkich efektów.

2. Jedna godzina (1h) aktywności fizycznej dziennie zmieni jakość Twojego życia

Mówią „w zdrowym ciele zdrowy duch” – poza ciałem, ćwiczenia fizyczne pomagają nam radzić sobie ze stresem, poprawiają jakość snu i dodają energii. Dla mnie to absolutnie nienegocjowalna godzina, która wpływa na sposób, w jaki funkcjonuję. Mogę powiedzieć, że jest fundamentem dla wszystkich innych obszarów życia. Wkomponuj ją w swój grafik dnia, inwestycja o bardzo wysokim ROI.

3. Nikt Cię nie uratuje

Ta prawda może brzmieć surowo, ale jest niezwykle wyzwalająca. W młodości szukałem zewnętrznej walidacji lub pomocnej dłoni, oczekując, że to inni wesprą mnie w kluczowych momentach. Ale prawda jest taka, że kluczem do naszego szczęścia jesteśmy my sami. Nikt inny nie jest w stanie zrozumieć naszych marzeń i pragnień tak dobrze jak my sami, nikt nie będzie walczył o nie tak mocno. Większość problemów musisz przepracować wewnątrz własnej głowy i wziąć 100% odpowiedzialność za swoje wybory.

4. Próbuj różnych rzeczy / podejmuj ryzyko


Próbowanie nowych rzeczy i podejmowanie ryzyka jest integralną częścią odkrywania naszego potencjału. Często wydaje nam się, że najlepiej trzymać się tego, co znamy i co jest bezpieczne. To co naprawdę nas rozwija to nowe doświadczenia, a te zwykle wiążą się z ryzykiem i wychodzeniem ze strefy komfortu. Bądź otwarty/-ta na eksplorowanie pojawiających się możliwości, w szczególności takich z potencjałem na asymetryczny benefit w stosunku do ryzyka. Największym ryzykiem jest brak otwartości na ryzyko.

5. Bądź użyteczny – to klucz do tworzenia wartości

W życiu, zarówno osobistym, jak i zawodowym, kluczowe jest, aby być użytecznym. Oznacza to pomaganie innym, rozwiązywanie problemów i dostarczanie wartości. Kiedy koncentrujesz się na tym, jak możesz przynieść korzyści innym, otwierają się przed Tobą nowe możliwości. Niezależnie od tego, czy to poprzez pracę, relacje, czy projekty, Twoja wartość rośnie, gdy przynosisz realne i pozytywne efekty.

Ludzie, którzy koncentrują się na byciu użytecznymi, zyskują zaufanie i szacunek, a to przekłada się na większe szanse i możliwości. Z czasem, gdy Twoja praca przynosi realne korzyści innym, przekłada się to na dostęp do zasobów, które mogą stać się fundamentem Twojej niezależności.

6. Zamożność (Wealth) zdobywa się przez posiadanie rzeczy lub udziałów w przedsięwzięciach zyskujących na wartości


Zasoby zaczynają się gromadzić wtedy, gdy Twoja praca przynosi realne korzyści innym. Największym błędem ekonomicznym jest jednak przekonanie, że ludzie dorabiają się majątku dzięki wysokim wynagrodzeniom i pozycjom menedżerskim. Chociaż są pewne wyjątki, jak na przykład gwiazdy rozrywki, chyba praktycznie nikt na liście „Forbes” nie znalazł się tam dzięki wynagrodzeniu.

Prawda jest taka, że prawdziwą zamożność zdobywa się przez posiadanie rzeczy, które zyskują na wartości, a które to następnie możesz wymienić na wolny czas.

Jakie rzeczy mogą istotnie zyskiwać na wartości?

Może to być udział w biznesie (equity), własność intelektualna, zasób naturalny lub nieruchomości. Tak czy inaczej musisz posiadać udziały w czymś, zamiast po prostu sprzedawać swój czas. Czas skaluje się tylko liniowo, tymczasem Twoje inwestycje mogą pracować na Ciebie niezależnie od tego, co robisz w danej chwili.

7. Działanie nad planowanie

Niekiedy znajdujemy się w pętli nieskończonego planowania i strategizowania, czekając na doskonały moment do realizacji naszych zamierzeń. Rzeczywistość przedstawia jednak inną prawdę – to przez działanie zdobywamy najcenniejsze informacje zwrotne i rozwijamy się. Nic nie przygotuje Cię lepiej w żadnej dziedzinie jak praktyka i realne doświadczenie. Zamiast opracowywać perfekcyjny plan, zrób pierwszy krok.

8. Ucz się na błędach i porażkach (czyli lekcje na bazie niepowodzeń)

Najlepiej uczyć się na obcych błędach, najbardziej istotne lekcje pochodzić będą jednak z własnego doświadczenia. Każda porażka to cenna nauka, która pomaga nam zrozumieć, co robimy źle i jak możemy poprawić swoje działania w przyszłości.

Jak przepracować porażki? Rób analizę post-mortem, czyli uczciwą analizę co poszło nie tak po zakończeniu projektu lub zadania. Zrozumienie błędów i niedociągnięć jest kluczowe, aby wyciągnąć wnioski i wesprzeć Twój rozwój pod kątem przyszłych wyzwań.

9. Bądź sobą (i tak mało kto zwraca uwagę na to, co robisz)


Często przeceniamy stopień, w jakim inni obserwują nasze działania. W rzeczywistości większość ludzi jest zbyt skupiona na sobie, aby przejmować się tym, co robimy. Zrozumienie i akceptacja tego faktu redukuje z nas presję społeczną, która często hamuje nasze działania.

Zamiast martwić się tym, co inni mogą o Tobie pomyśleć i powiedzieć, skup się na byciu sobą i realizacji tego, co uważasz za słuszne.

10. Hard work – o wartości intensywnej i konsekwentnej pracy

Intensywna praca jest fundamentem sukcesu. Znakomita większość ludzi, którzy osiągnęli duży sukces, osiągnęła go dzięki wieloletniej pracy i zaangażowaniu. Choć talent i szczęście mają swoje znaczenie, to determinacja, wytrwałość i konsekwencja w dążeniu do celu są kluczowe dla trwałego sukcesu.

Nie daj się zwieść historiami o „nagłych sukcesach” i natychmiastowej gratyfikacji. Bez względu na to, czy budujesz karierę, pracujesz nad osobistym celem czy rozwijasz relację, nie oczekuj, że rezultaty pojawią się od razu. Cierpliwość, konsekwencja i wytrwałość są kluczowe dla osiągnięcia długoterminowych efektów. Za każdym sukcesem stoi zaś czyjaś pasja i intensywna praca. W szczególności na wczesnych etapach swojej kariery powinieneś być na nią otwarty/-ta.

11. Pytaj i proś o to, na czym Ci zależy

Jedną z najważniejszych lekcji, której nauczyłem się z wiekiem, jest to, że jeżeli nigdy nie zapytasz lub nie poprosisz o daną sprawę, odpowiedź zawsze będzie przecząca. Często to lęk przed odrzuceniem powstrzymuje nas, ale to właśnie poprzez zapytanie lub prośbę dajemy sobie szansę na sukces. Ważne jest, aby pokonać swój strach i zaryzykować.

Niezależnie od tego, czego pragniesz, pamiętaj: zawsze daj sobie szansę! Nikt nie ma zdolności czytania w Twoich myślach.

12. Jesteś wypadkową pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu


Jak niezależni w naszych decyzjach byśmy nie byli, otoczenie wpływa na naszą tożsamość. Nawyki, postawy, przekonania – często nieświadomie przejmujemy te cechy od osób, z którymi dzielimy najwięcej czasu.

Świadomie otaczaj się osobami, które dodają Ci energii, inspirują Cię do działania lub motywują do dalszego rozwoju. Jeśli łączy Cię z nimi podobny system wartości, tym lepiej. Staraj się natomiast ograniczyć swoją ekspozycję na „osoby toksyczne”, które zamiast dodawać energii, wyczerpują Cię emocjonalnie i mogą spowolnić Twój rozwój.

13. Planuj aktywności, które dodają Ci energii

W miarę jak stajesz się coraz bardziej świadomy/-a swoich potrzeb i ograniczeń, zrozumiesz, jak ważne jest, aby planować i angażować się w działania, które dodają Ci energii, a nie ją odbierają. To, co robisz w wolnym czasie, ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie i efektywność w innych dziedzinach życia. Dla jednych będzie to aktywność fizyczna, dla innych spotkania z przyjaciółmi, a jeszcze dla innych chwila samotności z książką. Kluczem jest znalezienie tych aktywności, które naprawdę Cię doładowują i świadome ich planowanie. Dzięki temu będziesz mieć więcej energii na wyzwania, które życie stawia przed Tobą na co dzień.

Przejrzyj swój kalendarz z ostatniego półrocza, zrób ranking aktywności pod kątem poziomu energii (tj. tych aktywności, które energetyzują Cię najbardziej), zaplanuj więcej tego typu działań i wpisz je do kalendarza na kolejne półrocze. Upgrade poziomu energii gwarantowany.

14. Wybór partnera to jedna z najważniejszych decyzji w życiu

Zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym wybór odpowiedniego partnera ma ogromny wpływ na Twoje szczęście i szanse na sukces. Partner życiowy powinien być kimś, kto wspiera Cię, dzieli Twoje wartości i cele oraz motywuje do stawania się lepszą wersją siebie. Podobnie w biznesie, współpraca z osobą, która uzupełnia Twoje umiejętności, podziela Twoją wizję i działa z pasją może znacząco przyczynić się do osiągnięcia sukcesu.

Dobry partner to nie tylko ktoś, z kim dzielisz sukcesy, ale także osoba, która będzie przy Tobie w trudnych chwilach, oferując wsparcie i mądrość. Właściwy partner może wzbogacić Twoje życie na wiele sposobów, podczas gdy zły wybór może być źródłem stresu i przeszkodą w realizacji celów. Bądź cierpliwy/-wa, wybieraj mądrze, jednocześnie daj sobie szansę zbudowania partnerskich relacji.

15. Pielęgnuj przyjaźnie

Najlepsze relacje wymagają inwestowania w nie. Nigdy nie pozwól, aby dobra relacja obumarła. Wymaga ona regularnej pielęgnacji i troski. Angażuj się w utrzymanie tych więzi, niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zajęty/-ta.

Co możesz zrobić dziś? Wyślij wiadomość, zadzwoń, zaplanuj wspólną wyprawę lub kolację. Małe gesty robią różnicę.

16. Powiedz swoim bliskim przed zaśnięciem, że ich kochasz


Niezależnie od tego, jak intensywny miałeś dzień lub jakie wyzwania on przyniósł, te dwa słowa („kocham cię”) mają moc utrwalania więzi. Pamiętaj o nich.

17. Rozwijaj w sobie uczucie wdzięczności

Rozwinięcie tego uczucia jest prawdopodobnie kluczowym elementem w zwiększaniu satysfakcji z życia, szczęścia, a także jako fundament do budowania głębokich relacji z innymi ludźmi.

Wdzięczność to nie tylko „wdzięczne myślenie”, ale przede wszystkim działanie, które przekłada się na naszą codzienność i postawę wobec innych. Ta postawa pozwala na dostrzeganie tego, co już posiadamy, zamiast skupiania się na tym, czego nam brakuje, przy jednoczesnej większej empatii dla innych osób.

Świetnym treningiem wdzięczności jest wymienienie na koniec dnia (w myślach lub w notatniku) trzech rzeczy, za które jesteś wdzięczny/-na danego dnia i zaplanowanie jednej akcji, którą podejmiesz kolejnego dnia, aby zwrotnie podzielić się tym uczuciem ze światem.

18. Ciesz się małymi rzeczami

Życie składa się z małych chwil, które często umykają naszej uwadze w pogoni za wielkimi celami. Ucz się czerpać radość z prostych rzeczy dnia codziennego – smaku porannej kawy, uśmiechu przechodnia, spaceru w naturze, interesującej rozmowy czy chwili ciszy. Te małe momenty mogą budować naszą codzienną satysfakcję, warto więc je zauważać i celebrować. Umiejętność cieszenia się codziennością to fundament szczęśliwego życia.

19. Czas jest Twoim najcenniejszym zasobem

Kiedy jesteś młody/-a, myślisz, że masz bardzo dużo czasu. Jednak kiedy się starzejesz, zdajesz sobie sprawę, że nigdy nie masz go wystarczająco dużo. Czas jest najbardziej ograniczonym i jednocześnie najcenniejszym aktywem.

Szczególną cechą czasu jest to, że nie da się go zakumulować lub zachować na później. Czas możesz jedynie:

a) zużyć (niedodające wartości aktywności) lub
b) zainwestować (w aktywności, które dołożą cegiełkę do Twojego procentu składanego – patrz pkt 1 – na drodze rozwoju siebie samego lub relacji z otoczeniem).

Kontroluj zatem, w jaki sposób go spędzasz.

W szczególności nie odkładaj na później tego, co ważne. Jeśli coś jest ważne dla Twojego rozwoju, szczęścia, zdrowia lub jakości relacji, zacznij działać dziś. Każdy dzień, w którym odkładasz coś na później, to stracona szansa.

20. Pamiętaj, że gdy widzisz się z kimś, możecie się widzieć po raz ostatni.


Pewnego dnia każdy z nas umrze, jak to mówią – „nikt nie zna dnia ani godziny”. Mając tę prawdę w pamięci, jeszcze bardziej docenisz unikalność każdej interakcji, rozmowy czy wspólnego przeżycia ze spotkaną osobą, przyjacielem lub członkiem rodziny. Ciesz się tą chwilą, jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
42

Oglądany: 55028x | Komentarzy: 77 | Okejek: 203 osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

05.10

04.10

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało