Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Dwa wspaniałe rudzielce w 1996 roku

60 897  
489   81  
Dzisiaj pokażemy wam, jak wyglądał człowiek-mem 35 lat temu, dowiecie się, kim była Hedy Lamarr oraz zobaczycie smerfną ciężarówkę...

#1. András István Arató, czyli „ukrywający ból Harold” albo „dziwny pan ze stocka” w 1989 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Arató urodził i wychował się w węgierskim mieście Kőszeg w 1945 roku. W 1969 roku ukończył studia z zakresu inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Techniczno-Ekonomicznym w Budapeszcie. Pracował sumiennie w swoim zawodzie i w 2010 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Po przejściu na emeryturę, w 2010, Arató został dostrzeżony przez profesjonalnego fotografa, który przeglądał w mediach społecznościowych jego zdjęcia z wakacji z przyjaciółmi spędzonych w Turcji. Fotograf skontaktował się z Arató celem przeprowadzenia sesji, podczas której Arató wystąpił jako model.
Sami wiecie, jak się to potoczyło dalej. Ktoś gdzieś w sieci wygrzebał zdjęcie Arató i wkleił je w inne zdjęcie, ktoś inny wykorzystał to zdjęcie i zrobił mema, i tak „ukrywający ból Harold” podbił internety.
Na początku Haroldowi nie w smak była ta dziwna popularność, ale z czasem przyzwyczaił się, a potem zaczął wykorzystywać swoją rozpoznawalność.
Arató rozpoczął publiczne występy na festiwalach, konferencjach i w reklamach. Przez pięć lat pracował jako DJ w lokalnej rozgłośni radiowej. W 2019 roku został twarzą kampanii reklamowej Coca-Coli na Węgrzech. W 2020 roku wystąpił w programie rozrywkowym „Álarcos énekes” stacji telewizyjnej RTL Klub.

#2. Gilbert Kerr, członek Scottish National Antarctic Expedition, gra na dudach dla pingwina, początek marca 1904 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Skutki zamachu na wenezuelskiego prezydenta Romulo Betancourta za pomocą samochodu-pułapki, 1960 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Betancourt był prezydentem Wenezueli w latach 1945-1948, po obaleniu wojskowej dyktatury, oraz ponownie w latach 1959-1964.
24 czerwca 1960 roku prezydent Betancourt przeżył próbę zamachu na swoje życie zorganizowaną przez dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo. Druga kadencja Betancourta była trudnym okresem, w którym musiał zmierzyć się z ruchem partyzanckim oraz głębokimi podziałami gospodarczo-politycznymi w kraju.
Mimo trudności prezydent Betancourt podjął wiele istotnych reform mających na celu poprawę warunków społecznych i gospodarczych w Wenezueli, m.in. rozszerzył program opieki społecznej, inwestował w edukację, skutecznie zachęcał zagranicznych inwestorów oraz dokonał dywersyfikacji gospodarki Wenezueli, aby ograniczyć jej zależność wyłącznie od eksportu ropy naftowej.

#4. Kierowca taksówki i jego taksówka, Norwegia, 1917 rok. Balon na dachu to zbiornik na gaz, który był używany zamiast benzyny podczas I wojny światowej i jeszcze kilka lat później.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Jedno z pierwszych zdjęć otwartego grobowca Tutanchamona, 1922 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Rzadkie zdjęcie aktorki i wynalazczyni Hedy Lamarr w wieku 55 lat, po pierwszym liftingu twarzy, 1968 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Hedy Lamarr (właściwie Hedwig Kiesler) już na początku swojej kariery filmowej, w 1933 roku, wywołała niemały skandal, występując nago w czechosłowackim filmie „Ekstaza”. Emisji tego filmu w Niemczech zakazał osobiście sam Adolf Hitler.
Także w 1933 roku Kiesler wyszła za mąż za biznesmena Fritza Mandla, trzeciego na liście najbogatszych Austriaków. Mandl znajdował się w bliskich relacjach z austriackimi faszystami, a majątek zdobył na handlu bronią z nazistowskimi Niemcami. Zazdrosny mąż próbował wykupić wszystkie kopie filmu „Ekstaza”, jednak bez powodzenia. Zaraz po ślubie Mandl zakazał żonie grania w filmach.
W 1937 roku aktorka uciekła od męża i jego kumpli nazistów do Londynu. Tam poznała producenta filmowego Louisa Mayera, współzałożyciela wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Kiesler zmieniła nazwisko na Hedy Lamarr na cześć gwiazdy kina niemego Barbary La Marr i w 1938 roku wspólnie z Mayerem trafiła do Hollywood, gdzie grała w wielu filmach aż do końca 1941 roku.
Mimo iż studio lansowało ją na „najpiękniejszą kobietę Hollywood”, nigdy nie zdobyła uznania, a po pojawieniu się Ingrid Bergmann rozwiązano z nią kontrakt.
W trakcie kariery w Hollywood w wolnych chwilach zajmowała się wynalazkami, opracowała m.in. pastylkę musującą, tworzącą napój podobny do coca-coli, i pojemnik na zużyte chusteczki przyklejony do pudełka z tymi czystymi, ale żaden z jej wynalazków nie znalazł uznania. W 1940 roku wraz z kompozytorem George'em Antheilem opracowali system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych o zmiennych częstotliwościach. Mimo iż podczas II wojny światowej wynalazek ten nie znalazł zastosowania, to jego udoskonaloną formę w latach 60. XX wieku wprowadziła do użycia US Navy, a ze względu na militarne zastosowanie utajniono go do połowy lat 80.
Po wojnie Lamarr wróciła do gry aktorskiej, pojawiając się m.in. w głośnym filmie „Samson i Dalila” (1949). Karierę aktorską zakończyła w 1966 roku w wieku 52 lat.
W 1997 roku Lamarr otrzymała wraz z Antheilem nagrodę amerykańskich wynalazców za zasługi dla rozwoju elektroniki. Zmarła w 2000 roku.

#7. John Candy we fryzurze wykonanej przez jego małą córeczkę Jennifer, 1983 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Camión Pitufo (dosł. ciężarówka Smerf) Panamskich Sił Obronnych – ciężarówki wyposażone w armatki wodne strzelały wodą z dodatkiem chemikaliów do tłumów protestujących przeciwko rządowi wojskowemu, lata 1987–1989.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Egipscy robotnicy pracujący nad budową Kanału Sueskiego, 1859 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Załoga B-24 Liberator z 1586. Eskadry Specjalnego Przeznaczenia – Polskich Sił Powietrznych w ramach RAF – po powrocie ze zrzutu zaopatrzenia dla Armii Krajowej, która walczyła w okupowanej przez Niemców Warszawie, sierpień 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Amerykański M88A1 mija niemieckiego rolnika, operacja REFORGER, 1982 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Ćwiczenia w ramach kampanii Reforger („REturn of FORforces to GERmany”) były corocznymi ćwiczeniami wojskowymi i kampanią prowadzoną przez NATO w czasie zimnej wojny. Ćwiczenia miały na celu zapewnienie NATO możliwości szybkiego rozmieszczenia sił w Niemczech Zachodnich w przypadku konfliktu z Układem Warszawskim. Chociaż większość rozmieszczonych żołnierzy pochodziła ze Stanów Zjednoczonych, w operacji uczestniczyła również pewna liczba żołnierzy z innych krajów NATO, w tym z Kanady i Wielkiej Brytanii. Było to podstawowe ćwiczenie planowania wojskowego, mające na celu wyeliminowanie niektórych problemów logistycznych w przypadku inwazji na Europę Zachodnią, a nie tylko pokaz siły.
Ćwiczenia REFORGER ostatni raz miały miejsce w 1988 roku i brało w nich udział około 125 tysięcy żołnierzy NATO.

#12. Generał Charles de Gaulle i jego świta przechadzają się Polami Elizejskimi do katedry Notre Dame na ceremonię Te Deum po wyzwoleniu miasta spod okupacji nazistowskiej, Paryż, Francja, 26 sierpnia 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Kablarz podczas budowy Empire State Building w Nowym Jorku. Zdjęcie autorstwa Lewisa Hine'a z 1930 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Nicole Kidman i Kate Winslet w tej samej fryzurze, 1996 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Grupa młodych dziewcząt przed wejściem do „Misji Dworcowej”, Warszawa, 1925 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Na podróżujących od zawsze czyhały różnego rodzaju niebezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli podróżującą była młoda kobieta. Ponieważ na terenie dawnych ziem Rzeczypospolitej pod koniec wieku XIX rozkwitł handel żywym towarem, a szczególnie młodymi niewiastami, na początku XX wieku powołano do życia kilka organizacji społecznych, z misją ratowania potencjalnych ofiar przed zejściem z drogi cnoty. Jedną z nich była Opieka Dworcowa, przekształcona wkrótce w Katolickie Towarzystwo Ratowania Kobiet.
Opieka Dworcowa ma chronić młode dziewczyny i kobiety samotnie podróżujące przed nieszczęściem dostania się w ręce handlarzy żywym towarem, jako też przed każdym niebezpieczeństwem natury moralnej, na jakie mogą one być narażone tak w czasie podróży, jak w chwili przybycia do nieznanego miasta. Oprócz tego udziela Opieka Dworcowa podróżującym kobietom także pomocy materialnej, bądź to w formie zapomogi pieniężnej, bądź to przez wskazanie im korzystnego zarobku, chroniąc je temsamem przed wyzyskiem oszustów, którzy wykorzystują ich bezradność i brak doświadczenia


W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 60897x | Komentarzy: 81 | Okejek: 489 osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

10.09

09.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało