Zatrzymane w kadrze – Wielki Smród w Londynie
Dzisiaj opowiemy wam o pierwszych medalach olimpijskich Polaków, przyjrzymy się sylwetce jednego terrorysty oraz poszukamy kogoś, kto będzie na nas patrzył tak, jak księżna Monako na prezydenta USA...
#1. Zdjęcie ekranu komputera, na którym widać wygasłe konto na siłowni Ziada Jarraha, jednego z terrorystów, którzy brali udział w zamachach z 11 września 2001 roku. Fotografia zrobiona we wrześniu 2001 roku.
Libańczyk Ziad Samir al-Jarrah był jednym z czterech porywaczy samolotu United Airlines Flight 93, który rozbił się na polu na terenach wiejskich w pobliżu Shanksville w Pensylwanii. Był to jedyny samolot uprowadzony podczas zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku, na pokładzie którego pasażerowie podnieśli bunt. Nie udało im się obezwładnić terrorystów, ale spowodowali, że samolot nie dotarł do celu i rozbił się poza terenem zamieszkanym.
Jarrah wychowywał się w dobrym, zamożnym domu i w 1996 roku przeprowadził się do Niemiec. Pod koniec lat 90. XX wieku studiował na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Hamburgu (HAW). W 1999 roku został zwerbowany przez Osamę bin Ladena do zaplanowania i przeprowadzenia ataków na Amerykę. Wówczas poznał Mohameda Attę, Marwana al-Shehhiego i Ramziego bin al-Shibha i razem utworzyli grupę, która jest obecnie znana jako komórka hamburska.
Prawdopodobnie był jedynym porywaczem, który miał jakiekolwiek poważne obawy natury moralnej co do przeprowadzenia ataków. Jego rodzina i przyjaciele nadal zaprzeczają jego związkowi z atakami.
#2. Franklin Delano Roosevelt i Józef Stalin wspólnie czekają na przybycie Winstona Churchilla na sesję zdjęciową podczas konferencji w Jałcie, 1945 rok.
#3. Londyńscy inżynierowie sanitarni nadzorujący budowę nowej kanalizacji po Wielkim Smrodzie z 1858 roku.
„Wielki smród” to niechlubny okres w historii Londynu, który przypadał na wiosnę i lato 1858 roku. Wówczas to, poprzez wieloletnią niewłaściwą gospodarkę ludzkimi odchodami, które prawie wszystkie spływały bezpośrednio do Tamizy, miasto zostało owiane gęstym, śmierdzącym, upalnym powietrzem. Najpopularniejsza rzeka w Wielkiej Brytanii właściwie stała się jednym wielkim ściekiem.
Fizyk i uczony Michael Faraday osobiście przepłynął [łódką] rzekę i napisał, że jest ona „mętnym, bladobrązowym płynem, niczym więcej niż prawdziwym ściekiem”. Płynęło nią wszystko, od ludzkich odchodów po ścierwa martwych zwierząt.
Wreszcie sprawą zajął się parlament z premierem Benjaminem Disraelim na czele, który uchwalił rewitalizację rzeki. Londyn miał otrzymać zmodernizowany system kanalizacyjny. To ogromne zadanie, jedno z największych przedsięwzięć przemysłowych w historii Londynu, powierzono znanemu angielskiemu inżynierowi budownictwa, Sir Josephowi Bazalgette.
#4. Michael J. Fox na planie filmu „Powrót do przyszłości” w 1985 roku.
#5. Japońscy żołnierze podpalający wioskę na wyspie Hajnan, marzec 1940 roku.
#6. Elizabeth Becker podczas skoku z trampoliny, Paryż, 1924 rok.
Elizabeth Anna Becker-Pinkston brała udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku i w Amsterdamie w 1928. W 1924 roku triumfowała w skokach z trampoliny i zajęła drugie miejsce w skokach z wieży. Cztery lata później zwyciężyła w skokach z wieży. Była także wielokrotną mistrzynią Stanów Zjednoczonych.
#7. Księżna Grace z Monako z wizytą u prezydenta Kennedy'ego w Białym Domu, 1961 rok.
#8. Żołnierze Armii Krajowej przed ratuszem w Zamościu wkrótce po wyparciu wojsk niemieckich z miasta. Zamość, Polska, 25 lipca 1944 roku.
#9. Polska złota sztafeta mieszana, lipiec 2021 roku.
Polska sztafeta mieszana 4×400 m w imponującym stylu wywalczyła złoty medal olimpijski podczas Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020. W finale walczyli: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic oraz Kajetan Duszyński, a w kwalifikacjach z kolei pobiegli: Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan oraz Małgorzata Hołub-Kowalik.
Cała czwórka z finału dostąpiła zaszczytu odebrania złotego medalu na najwyższym stopniu podium. Pozostała trójka również dostała medale z najcenniejszego kruszcu, ale już bez pompy i kamer.
#10. Eminem i jego ekipa, 1991 rok.
#11. Czarne Pantery podczas protestu w Sacramento, w stolicy Kalifornii. Kilka dni później gubernator Ronald Reagan podpisał najbardziej restrykcyjne prawa dotyczące kontroli broni w historii USA, 1967 rok.
#12. Angielscy kibice gratulują Diego Armando Maradonie strzelenia ręką gola Anglikom w ćwierćfinale Mistrzostw Świata w Meksyku, 22 czerwca 1986 roku.
#13. As Luftwaffe Hans Joachim Marseille opowiada grupie Hitlerjugend o swoich przeżyciach z Afryki Północnej, czerwiec 1942 roku.
Hans-Joachim Walter Rudolf Siegfried Marseille podczas II wojny światowej zaliczył 388 (lub też 382) lotów bojowych, podczas których zanotował aż 158 strąceń. Brał udział w bitwie o Anglię, walkach lotniczych na Bałkanach i w Afryce Północnej.
Marseille, który kurs pilotów myśliwskich ukończył w... listopadzie 1939 roku, zestrzelił największą liczbę samolotów na froncie zachodnim. Bywał wielokrotnie karany, ponieważ odmawiał atakowania cywilnych celów, a także za pijaństwo i przebywanie w czasie służby w towarzystwie kobiet.
Był jednym z najmłodszych kapitanów w niemieckich siłach powietrznych. Osiągnął mistrzostwo w zakresie pilotażu, co przy świetnej orientacji w przestrzeni skutkowało ilością zestrzeleń. Zużywał średnio 15 pocisków na jedno zwycięstwo.
30 września 1942 roku podczas powrotu z lotu bojowego nad Egiptem zawiódł silnik w jego samolocie. W trakcie opuszczania maszyny Jochen (jak nazywali go towarzysze), uderzył w statecznik pionowy samolotu. Spowodowało to jego natychmiastową śmierć (bądź też utratę przytomności), wskutek czego nie otworzył spadochronu. Został pochowany na miejscu upadku. Nad miejscem spoczynku, 7 km na południe od Sidi Barani, stoi niewielki pomnik w formie piramidy z epitafium „Niepokonany".
#14. Kobieta wkładająca naczynie z jedzeniem do lodówki, 1913 rok. Pierwsza domowa, elektryczna lodówka została zaprojektowana przez Amerykanina Freda W. Wolfa.
#15. Reprezentacja Polski w kolarstwie na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku. Źródło: NAC
Polska oficjalnie startuje na igrzyskach olimpijskich od imprezy w Paryżu w 1924 roku. Do stolicy Francji pojechało aż 75 reprezentantów naszego kraju, którzy zdobyli dwa medale. Historyczny, pierwszy krążek dla niepodległej Polski wywalczyła czwórka kolarzy torowych w składzie Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz, którzy stanęli na drugim stopniu podium. Na tej samej imprezie brąz dołożył Adam Królikiewicz. Polak wywalczył medal w jeździectwie, a dokładniej w konkursie skoków.
Pierwszy medal na igrzyskach olimpijskich zdobyty przez osobę polskiego pochodzenia padł łupem Jerzego Gajdzika (George'a Gaidzika), syna polskich imigrantów. Gajdzik po raz pierwszy wystąpił na igrzyskach olimpijskich w 1908 roku w Londynie, gdzie wziął udział w dwóch konkurencjach: skoku z trzymetrowej trampoliny oraz skoku z dziesięciometrowej wieży.
W pierwszej konkurencji zajął trzecie miejsce ex aequo z Gottlobem Walzem, za reprezentantami Niemiec Albertem Zürnerem oraz Kurtem Behrensem, tym samym zdobywając brązowy medal.
W poprzednim odcinku
Źródła: 1, 2, 3
Oglądany:
45549x
|
Komentarzy:
58
|
Okejek:
386
osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
07.09
- Seksowne selfiki (22)
- Mistrzowie Internetu – Zrobił mu palcówkę i dostał gipsu (114)
- Internauci mówią o niepokojących faktach na temat ludzkiego ciała (41)
- Wielopak Weekendowy – Niewinny spacer po lesie
- Dziura prosto przez kable – Największe budowlane porażki (25)
- Seksowne cienie opalenizny (45)
- Opuszczony salon Forda z fabrycznie nowymi samochodami (67)
- 14 dziwnych rozwiązań, które można zobaczyć w domach, mieszkaniach i na ulicach na całym świecie (144)
- Na tym profilu internauci dzielą się zdjęciami najbardziej popapranych tortów, jakie w życiu widzieli (14)
- Twórcy wielkich wynalazków, którzy z czasem pożałowali ich stworzenia (62)
06.09
- Faktopedia – Najbezpieczniejsze i najbardziej niebezpieczne kraje dla kobiet (274)
- Najmocniejsze cytaty – Poseł bojkotuje sklep, którego w Polsce nie ma od 3 lat (142)
- Zatrzymane w kadrze – Śmierć w jaskini (68)
- Lista 20 rzeczy, których żałuję, że nie wiedziałem w wieku lat 20 (77)
- Najdziwniejsze i najzabawniejsze rzeczy, które ludzie ujrzeli na kamerach domowych i przemysłowych (19)
- Amazon ma problem. Mało kto chce oglądać drugi sezon „Pierścieni władzy” – Filmoteka Joe Monstera (53)
- Aktorzy, którzy pracowali z Keanu Reevesem, opowiadają, jaki aktor jest naprawdę (22)
- Długoletnie śledztwo zapoczątkowane przez niestrawność pewnego rekina (6)
- Po prostu piękne dziewczyny (51)
- Dlaczego nie powinniście korzystać z usług agencji pośrednictwa pracy - wyznania byłego rekrutera (58)
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało
Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?
Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą