Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Afery, które zmieniły kobiecy sport

42 282  
180   54  
Dobra, pomińmy te najgłośniejsze i wielokrotnie omówione afery, jak napad zlecony przez Tonyę Harding czy szprycowanie NRD-owskich zawodniczek hormonami. Przyjrzyjmy się aferom, które wstrząsnęły kobiecym sportem, a w niektórych przypadkach miały nawet wpływ na zmianę obowiązujących przepisów.

#1. Osiem zawodniczek badmintona zostało zdyskwalifikowanych z igrzysk olimpijskich w 2012 roku za celowe przegrywanie meczów


W turnieju badmintona kobiet na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku najwyżej sklasyfikowane chińskie duety Yu Yang i Wang Xiaoli zmierzyły się z Koreankami Południowymi Jung Kyung-eun i Kim Ha-na. Problem polegał na tym, że żadna ze stron nie chciała wygrać, ponieważ zakwalifikowały się już do fazy pucharowej następnego dnia i chciały zmierzyć się z niżej rozstawionymi przeciwnikami. Tymczasem południowokoreańskie zawodniczki Ha Jung-eun i Kim Min-jung zmierzyły się z indonezyjskim duetem Meiliana Jauhari i Greysia Polii w podobnych okolicznościach. Wszystkie osiem zawodniczek próbowało przegrać mecz, celowo uderzając piłki na aut lub w siatkę (obie południowokoreańskie drużyny ostatecznie „wygrały”, mimo że starały się tego nie robić).

Tłum był w pełni świadomy tego, co się dzieje, podobnie jak sędzia Thorsten Berg. Widzowie buczeli, a Berg ostrzegł wszystkich zawodników, że muszą rywalizować, bo inaczej grozi im dyskwalifikacja. Komentatorzy nazwali to „farsą” i „hańbą”. Światowa Federacja Badmintona zdyskwalifikowała wszystkie ośmiu zawodniczek z dalszej części turnieju.

#2. Dominique Moceanu i inne gimnastyczki szczegółowo opisały abuzywne warunki treningu pod okiem amerykańskiego trenera Beli Karolyi


Trener gimnastyki Bela Karolyi rozpoczął swoją karierę w 1963 roku, ale wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1981 roku po serii starć z rumuńskimi urzędnikami.

W trakcie swojej kariery miał kilka imponujących osiągnięć, takich jak trenowanie rumuńskiej gimnastyczki Nadii Comaneci do pierwszego doskonałego wyniku w historii igrzysk olimpijskich w 1976 roku, pomoc Amerykance Mary Lou Retton w zdobyciu złota w 1984 roku i doprowadzenie Kerri Strug do złotego medalu w 1996 roku pomimo kontuzji kostki i pamiętne zaniesienie jej z maty na podium po odbiór medalu.
Kariera Karolyi ma jednak znacznie ciemniejszą stronę. Został opisany jako „Bobby Knight gimnastyki” ze względu na swoje rzekomo agresywne i kontrolujące zachowanie. Obejmowało to uderzanie swoich podopiecznych i głodzenie ich do tego stopnia, że rozwinęły się u nich zaburzenia odżywiania. Pozwolił także seryjnemu gwałcicielowi i pedofilowi Larry'emu Nassarowi wykorzystywać dziesiątki swoich sportowców, gdy zajmował stanowisko lekarza drużyny USA Gymnastics.

W 2008 roku amerykańska gimnastyczka olimpijska Dominique Moceanu, która zdobyła złoty medal z drużyną na igrzyskach olimpijskich w 1996 roku, zgłosiła się w 2008 roku z zarzutami molestowania zarówno przez Karolyi, jak i jego żonę Martę. Od tego czasu wielu innych byłych podopiecznych Karolyi podzieliło się zarzutami o poważne nadużycia, takie jak te opisane w książce Nadia si Securitatea, która obejmuje radzieckie lata Karolyi.

Nie doprowadziło to jednak do powszechnego potępienia ani zarzutów karnych. Jego żona pozostała krajowym koordynatorem Team USA do 2016 roku.

Karolyi był również zamieszany w skandal Larry'ego Nassara, o którym po raz pierwszy poinformowano w 2016 roku. Wiele nadużyć Nassara miało miejsce w ośrodku Karolyi w Houston, a Nassar czasami uwodził swoje ofiary, dostarczając im jedzenie, którego odmówił im Karolyi. W 2017 roku te rewelacje skłoniły USA Gymnastics do wycofania oferty zakupu Karolyi Ranch. W następnym roku organizacja poszła dalej i zakończyła wszelkie powiązania z Karolyi Ranch.

#3. Wschodnioniemiecka kobieca drużyna saneczkarska została zdyskwalifikowana z wyścigu o złoty medal za nielegalne podgrzewanie łyżew


Wiele lat przed tym, jak systematyczne stosowanie dopingu w Niemczech Wschodnich wyszło na jaw, doszło tam do kolejnego skandalu związanego ze znacznie bardziej specyficzną metodą oszukiwania. Podczas zawodów saneczkarskich kobiet na igrzyskach olimpijskich w Grenoble w 1968 roku sędzia zauważył, że trzy wschodnioniemieckie saneczkarki, Ortrun Enderlein, Anna Maria Müller i Angela Knösel, podgrzewały swoje metalowe łyżwy przed wyścigiem. Praktyka ta była dopuszczalna jeszcze podczas IX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1964 roku, ale została zakazana w 1968 roku.

Pomimo gniewnego sprzeciwu ze strony wschodnioniemieckich saneczkarzy, Międzynarodowa Federacja Saneczkarska zdyskwalifikowała trio z reszty turnieju. W tym czasie Enderlein, mistrzyni olimpijska z 1964 roku, zajmowała pierwsze miejsce, podczas gdy Müller była druga, a Knösel czwarta.

W następnym roku Enderlein przeszła na emeryturę i została inżynierem. Müller kontynuowała rywalizację, zdobywając złoto na mistrzostwach Europy w 1970 i igrzyskach olimpijskich w 1972. Knösel również kontynuowała starty, zdobywając srebrne medale na mistrzostwach Europy w 1970 i 71 roku.

#4. Rumuńska gimnastyczka Andreea Răducan została pozbawiona złotego medalu po tym, jak nie przeszła testu na obecność narkotyków


Różne skandale dopingowe na przestrzeni lat doprowadziły do znacznie solidniejszego systemu testowania sportowców w większości dyscyplin sportowych, co teoretycznie pomaga zapobiegać oszustwom i zapewniać uczciwość. Można również wskazać, że system ten czasami karze ludzi, którzy nie próbowali oszukiwać, ale po prostu popełnili błąd, jak rumuńska gimnastyczka Andreea Răducan.

Kiedy Răducan miała zaledwie 16 lat, wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku i zdobyła złoty medal. Był tylko jeden mały problem: rano w dniu zawodów Răducan obudziła się przeziębiona. Lekarz drużyny dał jej dostępny bez recepty lek na przeziębienie, który zawierał pseudoefedrynę, zakazaną substancję. Wynik testu był pozytywny i zawodniczka została pozbawiona medalu, mimo że nie wiedziała o zażyciu zakazanego leku.

Chociaż incydent wywołał poruszenie, nie wykoleił kariery Răducan. Răducan zachowała wsparcie i sympatię między innymi ze strony kolegów z drużyny, podczas gdy lekarz, który podał jej lek na przeziębienie, został wydalony z pozostałej części igrzysk olimpijskich i otrzymał zawieszenie, które trwało do 2004 roku.

Ponieważ Răducan przeszła testy na czystość w dwóch innych zawodach, w których brała udział, zachowała złoty medal zdobyty w finale drużynowym i srebro zdobyte w finale skoku wzwyż. Od tego czasu rozpoczęła udaną drugą karierę jako reporterka sportowa i komentatorka.

#5. Billie Jean King zmierzyła się z Bobbym Riggsem, 50-letnim tenisistą, w „bitwie płci” po tym, jak publicznie z niej szydził


We wrześniu 1973 roku 55-letni Bobby Riggs był byłym graczem numer jeden na świecie, który wygrał wszystkie trzy mistrzostwa Wimbledonu jako junior w 1939 roku, dwa mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w singlu mężczyzn również jako amator i trzy mistrzostwa Stanów Zjednoczonych jako zawodowiec. Od czasu przejścia na emeryturę Riggs stał się promotorem tenisa z talentem do ekstrawagancji.

Tymczasem Billie Jean King miała 29 lat i już wygrała Wielkiego Szlema w zawodach singlowych (jako jedna z zaledwie 10 kobiet, które tego dokonały), a także kolejnego Wielkiego Szlema w deblu mieszanym, miała także mnóstwo innych zwycięstw. Była również zagorzałą feministką, która w czerwcu tego samego roku założyła Women's Tennis Association, które prowadziło kampanię na rzecz turniejów tenisowych, aby płacić kobietom takie same kwoty nagród, jak ich męskim odpowiednikom. Wygrała US Open w 1972 roku i zagroziła bojkotem imprezy w następnym roku, jeśli płace nie zostaną wyrównane. W 1973 roku US Open zgodził się (Wimbledon był ostatnim z czterech głównych mistrzostw, które wprowadziły tę zmianę w 2007 roku).

W ramach swojego skandalicznego i szukającego uwagi zachowania Riggs twierdził, że jest dumnym szowinistą, który może pokonać najlepsze zawodniczki, mimo że był starszy o ponad dwie dekady. Wyzwał King na pojedynek, którego odmówiła. Ale kiedy rzucił wyzwanie Margaret Court, innej czołowej zawodniczce, która nadal jest rekordzistką głównych mistrzostw, Court zgodziła się. W Dzień Matki w 1973 roku Riggs pokonał Court, która niedawno sama została matką, 6-2 6-1. Wydarzenie to stało się znane jako „Masakra w Dniu Matki”.

To skłoniło King do zmiany zdania i przyjęcia wyzwania Riggsa. Zmierzyli się ze sobą we wrześniu w Astrodome, w wydarzeniu, które stało się znane jako „Bitwa płci”. Oboje zgodzili się na teatralne wejścia na arenę, przy czym King była niesiona na lektyce w stylu Kleopatry, a Riggs został wwieziony rikszą ciągniętą przez skąpo odziane kobiety.

King zniszczyła Riggsa: 6-4, 6-3, 6-3.

Oczywiście mecz ten był przełomowym momentem w historii sportu i polityce płci. 90 milionów ludzi oglądało go w telewizji, a wiele pokoleń mówiło o tym, jak zmienił on ich postrzeganie płci i równości.

Jeśli chodzi o King i Riggsa, podczas gdy oboje wyśmiewali się nawzajem w prasie przed wydarzeniem, Riggs spokorniał po tym wydarzeniu i oboje zostali przyjaciółmi. King była przy nim w noc przed śmiercią na raka prostaty w 1995 roku. Oboje rozmawiali o tym meczu, a Riggs powiedział: „Billie Jean, naprawdę zmieniliśmy coś tego dnia, prawda?”.

#6. Serena Williams przegrała finał US Open 2018 po tym, jak została wielokrotnie ukarana za kłótnię z sędzią


Wiele się działo w czasie finału US Open 2018 w singlu kobiet. Między innymi Naomi Osaka była pierwszą kobietą japońskiego pochodzenia, która wzięła udział w finale Wielkiego Szlema. Tymczasem Serena Williams była około 12 miesięcy po porodzie i próbowała wyrównać rekord Margaret Court, który wynosił 24 tytuły Wielkiego Szlema w karierze.

Williams musiała jednak zmierzyć się nie tylko z Osaką, ale także z sędzią Carlosem Ramosem. Podczas drugiego gema drugiego seta Ramos twierdził, że widział, jak trener Williams Patrick Mouratoglou pokazał jej kciuk w górę, co zinterpretował jako „coaching” (trenerzy tenisa nie mogli podpowiadać swoim zawodnikom podczas meczów do 2023 roku).

Kiedy Ramos wskazał naruszenie przepisów, Williams poczuła, że kwestionuje jej sportową postawę i oburzyła się. Później, podczas piątego gema drugiego seta, Ramos odjął Williams punkt za uderzenie rakietą w ziemię z frustracji. Williams ponownie skonfrontowała się z Ramosem, nazywając go „złodziejem” za pozbawienie jej punktu, co skłoniło go do nałożenia kary meczu za słowne zniewagi.

Osaka wygrała, ale nie tak, jak chciała. Kiedy tłum wygwizdał wynik, uroniła łzy. Williams pocieszała Osakę i zachęcała tłum do zaprzestania okrzyków.

Williams została ukarana grzywną w wysokości 17 000 dolarów, ale incydent wywołał szerszą debatę na temat sportowej rywalizacji i nierówności płci. Na konferencji prasowej po meczu Williams stwierdziła, że Ramos stosuje podwójne standardy, karząc ją za coś, co rutynowo uchodzi tenisistom płci męskiej.

Ludzie z całego świata tenisa stanęli po różnych stronach. Niektórzy, jak Steve Simon z Women's Tennis Association, poparli Williams. Inni, jak czterokrotna zwyciężczyni US Open Martina Navratilova, stwierdzili, że Williams postąpiła nierozsądnie. Międzynarodowa Federacja Tenisowa ostatecznie wydała oświadczenie popierające Ramosa.

Dziennikarze zwrócili również uwagę na historię słownych utarczek Williams z sędziami podczas US Open w 2004, 2009 i 2011 roku. W 2004 roku Williams zakwestionowała zagranie, które zostało uznane za niecelne, a później potwierdzono aut przez weryfikację wideo. W dwóch ostatnich przypadkach Williams otrzymała grzywny za spieranie się z decyzjami sędziów, otrzymując rekordowe 82 500 dolarów kary w 2009 roku.

Williams wycofała się z tenisa cztery lata później. Chociaż wygrała jeden ostatni tytuł singlowy, ASB Classic 2020, jej marzenie o pokonaniu Margaret Court nie powiodło się.

#7. Transpłciowa golfistka Hailey Davidson otrzymała zakaz udziału w kobiecym Pro Tour


Pośród ruchu na rzecz zapewnienia praw i ochrony dla osób transpłciowych, sport często przyciąga jedne z najbardziej kontrowersyjnych bitew.

Weźmy na przykład niedawny przypadek Hailey Davidson, golfistki, która wygrała NXXT Women's Classic na Florydzie w styczniu 2024 roku (NXXT to „mini liga”, która zasila Epson Tour, który z kolei zasila LPGA). Jej zwycięstwo spotkało się zarówno z pochwałami, jak i kontrowersjami, ze względu na fakt, że Davidson jest osobą transpłciową.

W odpowiedzi na reakcję, NXXT podobno poprosił Davidson o poddanie się „testom testosteronowym”, a następnie zaktualizował zasady, aby zezwalać na start tylko zawodniczkom, które są „kobietami od urodzenia”, aby „zachować integralność profesjonalnego golfa kobiet i zapewnić uczciwą konkurencję”.

W odpowiedzi Davidson potępiła decyzję na Instagramie, pisząc: „Możecie na mnie krzyczeć, grozić mi, obrzucać mnie obelgami, a nawet mnie zbanować, ale ja zawsze się podniosę i będę walczyć do samego końca. Nienawiść i bigoteria nigdy nie wygrają”. Zwróciła również uwagę, że obawy o jej rzekomą nieuczciwą przewagę nie mają większego sensu, ponieważ jej średni dystans uderzenia nie znalazłby się nawet w pierwszej setce graczy LPGA.

Warto zauważyć, że USGA i LPGA nie zakazują gry transpłciowym golfistom. Zgodnie ze swoim słowem Davidson kontynuowała rywalizację. W maju 2024 roku wygrała trójstronną rozgrywkę w kwalifikacjach USGA US Women's Open, aby zapewnić sobie pierwsze rezerwowe miejsce na US Women's Open.

#8. Simone Biles wycofała się z wydarzeń na igrzyskach olimpijskich w Tokio z powodów związanych ze zdrowiem psychicznym


Być może pamiętacie igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 roku z faktu, że faktycznie odbyły się one w 2021 roku z powodu pandemii COVID-19. Być może pamiętacie je również z tego, że amerykańska gwiazda gimnastyki Simone Biles musiała wycofać się z większości wydarzeń, powołując się na problemy ze zdrowiem psychicznym. Mówiąc dokładniej, Biles doświadczyła stanu znanego gimnastyczkom jako „twisties”, który powoduje, że zawodnicy tracą orientację w swoim położeniu w powietrzu. Oczywiście wpłynęło to negatywnie na jej zdolność do rywalizacji, a także naraziło ją na poważne obrażenia.

Biles powróciła jednak, aby zdobyć brąz w zawodach na równoważni, co oznaczało jej 32. medal w karierze zdobyty między igrzyskami olimpijskimi a mistrzostwami świata.

W sierpniu 2023 roku Biles powróciła do rywalizacji w US Classic. W czerwcu 2024 roku Biles została powołana do reprezentacji USA na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Incydent ten wywołał również szerszą rozmowę na temat zdrowia psychicznego w sporcie, a zwłaszcza zdrowia psychicznego w gimnastyce, w czasie gdy międzynarodowa społeczność gimnastyczna wciąż zmagała się z rewelacjami o niewłaściwym i obraźliwym zachowaniu Beli Karolyi, Larry'ego Nassara i innych.

Potrzebujesz trenera personalnego Lublin z indywidualnym podejściem? Przemek Jurek wyróżnia się doświadczeniem i pasją do pomagania w osiągnięciu celów fitness. Bez względu na to, czy chcesz schudnąć, wyrzeźbić sylwetkę czy poprawić kondycję, Przemek opracuje dla Ciebie skuteczny plan treningowy i wesprze Cię w jego realizacji na jednej z siłowni w Lublinie.

5

Oglądany: 42282x | Komentarzy: 54 | Okejek: 180 osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało