Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze - Żołnierze na urlopie

54 986  
510   98  
Dzisiaj zobaczycie nietypowy prezent dla francuskiego asa lotnictwa, XIX-wieczny samochód z Francji oraz atak rozwścieczonych kobiet na sklep ze sprośnymi rekwizytami.

#1. Założyciel Amerykańskiej Partii Nazistowskiej, George Lincoln Rockwell, pozuje przed swoim domem ozdobionym gigantyczną swastyką, 1965 rok. Dwa lata później Rockwell został zastrzelony w pobliżu swojego domu przez mężczyznę, który został wydalony z jego partii.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. As lotnictwa, porucznik René Fonck i jego bocian którego pilot otrzymał w prezencie od burmistrza Lyonu, 20 czerwca 1918 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Rene Paul Fonck to największy aliancki as myśliwski okresu I wojny światowej, nieoficjalnie także największy as myśliwski całej wojny. Oficjalnie zestrzelił 75 maszyn, nieoficjalnie - było ich ponad sto.
Fonck dostał się do szkoły lotniczej dopiero w 1915 roku. Dwa lata później, po kilkumiesięcznych lotach obserwacyjnych oraz bombowych, Fonck został przeniesiony do myśliwskiej jednostki Escadrille "Les Cigognes" ("Bociany").
Był najbardziej skutecznym pilotem myśliwskim I wojny światowej. Nigdy nie był zestrzelony, jego samolot miał tylko raz przestrzelone skrzydło. Świetny strzelec, doskonały akrobata powietrzny, wybitny taktyk - tak określali go koledzy i przełożeni. Nie ryzykował niepewnych akcji, gdy zdecydował się na atak, to czynił to pewnie i zdecydowanie. Często zestrzeliwał w krótkim czasie wiele samolotów. Dwa razy zniszczył 6 wrogich maszyn jednego dnia, raz zestrzelił 3 samoloty w ciągu zaledwie... dziesięciu sekund.
Kontakty z okresu międzywojennego m.in. z Hermannem Göringem i Ernstem Udetem rzuciły cień na reputację Foncka podczas niemieckiej okupacji Francji. Pojawiły się także zarzuty o współpracę z nazistami i reżimem Vichy. Minister spraw zagranicznych Vichy Pierre Laval (późniejszy premier rządu Vichy, rozstrzelany przez Francuzów po wojnie, w październiku 1945 roku) ogłosił, że Fonck zwerbował 200 francuskich pilotów do walki po stronie nazistowskiej.
Po wojnie udział Foncka w rządzie Vichy został oficjalnie zanegowany.

#3. 34-letni Kim Ir Sen wygłasza przemówienie podczas kampanii przed wyborami lokalnymi w Korei Północnej w 1946 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Połączenie piasku, deszczu i popiołu nadaje ulicy w Bagdadzie niesamowity czerwony kolor krwi. Milicjant pomaga kierować ruchem w pobliżu miejsca niedawnych zamachów. Bomby spadły wówczas na dzielnicę handlową Bagdadu, zabijając co najmniej 10 i raniąc 15 Irakijczyków. Fotografia wykonana 26 marca 2003 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Nowozelandzcy i amerykańscy żołnierze na urlopie oprowadzani są po Pompejach we Włoszech, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Naomi Campbell i Kate Moss, 1994 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Samochód Jeantaud, Paryż, 1898 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Jeantaud to marka francuskich samochodów produkowanych w Paryżu od 1893 do 1907 roku. Charles Jeantaud, konstruktor nadwozi, zbudował swój pierwszy elektryczny powóz w 1881 roku. Powszechnie automobil Jeantauda uważany jest za pierwszy samochód elektryczny zasilany akumulatorami.
Charles był także głównym inicjatorem zorganizowania testu taksówek silnikowych (czyli napędzanych mechanicznie, a nie ciągniętych przez konie), która odbyła się w Paryżu w czerwcu 1898 roku. Test zorganizował Automobile Club de France, a wśród pojazdów zgłoszonym na to wydarzenie przez Jeantauda były dwumiejscowy landaulet, victoria i ciekawa dorożka, w której kierowca siedział wysoko, z tyłu pojazdu – jak w ówczesnych dorożkach konnych.
Firma Jeantaud zaprzestała działalności w 1906 roku po samobójstwie założyciela.

#8. Pierwsi pracownicy firmy Coca-Cola w Atlancie, ostatnia dekada XIX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Oczyszczanie torów kolejowych z lodu i śniegu za pomocą silnika odrzutowego, Czechosłowacja, 1970 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Właściciel fermy kauczukowców z Liberii z rodziną i służbą. W wielu przypadkach służba pracowała niewolniczo, Liberia, końcówka XIX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Muhammad Ali trzyma w ręku pochodnię z ogniem olimpijskim podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku w Atlancie (USA). Osoba, która finalnie miała zapalić znicz olimpijski była utrzymywana w tajemnicy do czasu pojawienia się na stadionie Muhammada Aliego. Zmagający się z zaawansowanym parkinsonem Ali porwał tłumy inaugurując Igrzyska XXVI Olimpiady, 19 lipca 1996 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Mężczyzna, który postanowił ratował się skokiem z materacem, 1971 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

25 grudnia 1971 roku w jednym z najnowocześniejszych hoteli w Seulu, Dai-Yun-Kak, wybuchł pożar. W kuchni z uszkodzonej butli wyciekł ciekły propan, a płomienie natychmiast pochłonęły nylonowy dywan. Płomienie szybko rozprzestrzeniły się na hol i korytarze hotelu. Panika ogarnęła gości i personel. Ludzie biegali po korytarzach, desperacko próbując znaleźć wyjście. Oszalali ze strachu, niektórzy wyskakiwali z okien, tracąc życie lądując na chodniku.
Jeden z mężczyzn, na wpół nieprzytomny, wyskoczył przez okno z materacem, prawdopodobnie chcąc złagodzić siłę upadku. Jego próba ratowania życia okazała się jednak daremna – zginął, podobnie jak ponad 40 innych osób, które wyskoczyły z okien.
Tego tragicznego dnia w pożarze budynku zginęły łącznie 162 osoby...

#13. Feministki podczas szturmu na sex shop podczas demonstracji z okazji Dnia Kobiet, Paryż, Francja, 8 marca 1979 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Lisa „Left-Eye” Lopez i maskotka Erika Cartmana, lata 90. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Tramwaj konny na tle kościoła Mariackiego na krakowskim Rynku Głównym, 1875 rok.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku
3

Oglądany: 54986x | Komentarzy: 98 | Okejek: 510 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.07

23.07

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało