Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Prezent, który nie spodobał się Władimirowi Władimirowiczowi

44 828  
430   82  
Hej! Pokażemy dziś wam młodziutkiego „władcę kurczaków”, przedstawimy wyczyny Churchilla, ale nie tego z cygarem, tylko z mieczem, zobaczycie też młodą i piękną gwiazdkę popu.

#1. Uczestnicy biegu maratońskiego podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu w 1900 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Opuszczając Bois de Boulogne, maratończycy musieli okrążyć Paryż, mając tylko sześć punktów kontrolnych zapewniających utrzymanie się na trasie: Porte Maillot (6 km), Porte de la Villette (14,2 km), Porte de Vincennes (20,3 km), Porte de Châtillon (29,5 km), Porte du Point-du-Jour (33,5 km) i Porte de Passy (37 km). Trasa biegła wzdłuż fortyfikacji Paryża. Już w połowie biegu Michel Théato objął prowadzenie, którego nie oddał aż do mety. Wygrał z czasem 2 godz. 59 min i 45 s.
Ale... pojawiły się kontrowersje. Delegacje zagraniczne kwestionowały jego zwycięstwo, zarzucając mu dosłownie „pójście na skróty”. Théato pracował w paryskiej piekarni i oprócz wypiekania zajmował się także rozwożeniem produktów. Znał Paryż jak własną kieszeń!
Trzeci na mecie Szwed Ernst Fast stwierdził potem, że gdy prowadził przez pierwszą część trasy, nie zauważył momentu, gdy Théato go wyprzedzał...
Finalnie wszystkie protesty zostały odrzucone i Théato został oficjalnie ogłoszony zwycięzcą. Ciekawostką jest również narodowość zwycięzcy, który był Luksemburczykiem, ale do biegu został zgłoszony jako Francuz, ponieważ mieszkał w Paryżu. Nigdy nie ubiegał się o francuskie obywatelstwo.
Nieścisłości dotyczące obywatelstwa Theato zostały wykryte dopiero pod koniec XX wieku. Wielkie Księstwo Luksemburga złożyło oficjalną skargę do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, ale skarga została oficjalnie odrzucona w 2004 roku.

#2. Podczas wizyty Władimira Putina w Korei Północnej Kim Dzong Un podarował rosyjskiemu dyktatorowi jego portret w graficie, który wygląda jak nagrobek, 20 czerwca 2024 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Przyszły „Pułkownik” Harland Sanders (7 lat) stoi obok swojej matki Margaret, z bratem Clarence'em (5 lat) i siostrą Catherine (2 lata). Fotografia wykonana w 1897 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Zdjęcie Fredericka Johna Robinsona, wykonane w połowie lat 50. XIX wieku. Jest on najwcześniej urzędującym brytyjskim premierem, którego sfotografowano. Piastował urząd w latach 1827-1828.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Jack Churchill (z prawej) prowadzi ćwiczenia wojskowe przed desantem, atakując plażę z mieczem w dłoni, 1940 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

John Malcolm Thorpe Fleming „Jack”, „Mad Dog” Churchill w czasie II wojny światowej służył w szeregach oddziałów Commando. W bój zwykł wyruszać uzbrojony w długi łuk, strzały oraz pałasz claymore. Twierdził, że: „każdy oficer udający się w bój bez miecza jest nieodpowiednio ubrany”.
W maju 1940 roku, wraz z manchesterczykami, uderzył z zasadzki na niemiecki patrol w pobliżu francuskiego L'Epinette. Churchill dał sygnał do ataku poprzez posłanie strzały w niemieckiego feldfebla, stając się jedynym znanym brytyjskim żołnierzem, który powalił przeciwnika z długiego łuku w trakcie wojny.
Za swoją odważną, a wręcz brawurową postawę pod Dunkierką i Vågsøy otrzymał Krzyż Wojskowy.
W lipcu 1943 roku dowodził 2 Commando podczas lądowania w Katanii na Sycylii, wyposażony w pałasz, łuk i strzały oraz dudy. W podobny sposób prowadził ludzi pod Salerno.
W 1944 roku jego komandosi wspierali Armię Wyzwolenia Jugosławii Josipa Broza-Tito z adriatyckiej wyspy Vis. Podczas tej akcji został powalony granatem i schwytany, a następnie przetransportowano go do obozu w Sachsenhausen.
W 1945 roku został wraz z innych prominentnymi więźniami przetransportowany do Tyrolu, gdzie odbił ich odział... Wehrmachtu pod dowództwem Wicharda von Alvenslebena.
Jako że nadal trwała wojna na Pacyfiku, Churchill został posłany do Birmy, gdzie trwały bitwy z Japończykami. Jednakże nim dotarł do Indii, zrzucone zostały bomby na Hiroszimę i Nagasaki, co zmusiło Japończyków do kapitulacji.
„Mad Dog”, niezadowolony z takiego obrotu spraw, miał rzec: „Gdyby nie ci przeklęci Jankesi, moglibyśmy pociągnąć tę wojnę przez następne dziesięć lat...”.

#6. Donald Sutherland, 1970 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Donald Sutherland był amerykańskim aktorem i producentem filmowym kanadyjskiego pochodzenia. W 2011 roku otrzymał swoją gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Sławy. W 2017 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości, aczkolwiek nigdy nie był nominowany do tej nagrody.
Wystąpił w ponad 100 filmach, te najbardziej znane to: „Parszywa dwunastka” z 1967 roku, „Złoto dla zuchwałych” (1970), „MASH” (1970), „Igła” (1981), „Czas zabijania” (1996), „Igrzyska śmierci”.
Jest ojcem aktorów Kiefera i Rossifa Sutherlandów. Zmarł w Miami 20 czerwca 2024 roku w wieku niespełna 89 lat.

#7. Wysadzanie w powietrze pozostałości pomnika zwanego Gargantuą w nieczynnym parku rozrywki Mirapolis pod Paryżem. Był to wówczas 19. największy pomnik na świecie, 1995 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Christina Aguilera podczas promocji swojej pierwszej płyty, 1999 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Chłopcy przesiadujący w pobliżu starej świątyni w Wietnamie, 1916 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Nieautoryzowane zdjęcie Stalina we wnętrzu Kremla pokazuje moment, w którym dowiedział się on o zbliżaniu się wojsk niemieckich do Kijowa, sierpień 1941 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Zdjęcie wykonał redaktor naczelny „Komsomolskiej Prawdy”. Fotograf potajemnie sprzeciwił się rozkazowi i nie zniszczył fotografii wodza, która stawiała go w niekorzystnym świetle.
Operacja Barbarossa, niemiecki atak na Związek Radziecki, była największą operacją wojskową II wojny światowej. Brały w niej udział tysiące samolotów, czołgów, dział artyleryjskich i ponad sześć milionów żołnierzy. Naprzeciwko siebie stanęły dwa prawdopodobnie najbardziej totalitarne reżimy w historii.
Jednak przez pierwsze tygodnie operacji nie wyglądało to na starcie dwóch gigantów. Niemiecki atak wydawał się łatwym letnim marszem – Armia Czerwona nie była w stanie rzucić wyzwania Wehrmachtowi. Radzieccy dowódcy byli zdezorientowani, co skutkowało chaosem na polach walk.
Tak silna była wiara Stalina, że Hitler nie zaatakuje Związku Radzieckiego, że był całkowicie zdezorientowany, gdy w nocy 21 czerwca poinformowano go o ataku Wehrmachtu, a minister spraw zagranicznych Mołotow wręczył mu wypowiedzenie wojny przez Niemców.
Kolejne porażki na froncie wschodnim tylko pogłębiły bezradność i strach Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwiliego.

#11. 23-letni George Harrison z zespołu The Beatles robi sobie selfika przed Taj Mahal, 1966 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Niemiec żydowskiego pochodzenia, weteran I wojny światowej, specjalnie założył Żelazny Krzyż – niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki – podczas gdy nazistowski żołnierz próbuje zastraszyć go przed jego sklepem, 1933 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Pogrzeb Johna Fitzgeralda Kennedy'ego, listopad 1963 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Prezydent Kennedy został zastrzelony 22 listopada 1963 roku w Dallas. JFK objeżdżał Teksas w ramach wstępnej kampanii przedwyborczej. Do Dallas przyjechał na dwie godziny, aby wygłosić przemówienie. Jechał odkrytym samochodem marki Lincoln, gdy dosięgły go dwie kule.
Pogrzeb Johna F. Kennedy’ego odbył się 25 listopada na Narodowym Cmentarzu w Arlington. Dzień ten został ogłoszony dniem żałoby narodowej w całych Stanach Zjednoczonych. Zamknięto szkoły, urzędy, firmy i odwołano wiele wydarzeń publicznych.
John F. Kennedy był czwartym (i jak na razie ostatnim) prezydentem Stanów Zjednoczonych, który zginął w trakcie pełnienia swojej funkcji. Wcześniej zamordowani zostali Abraham Lincoln (1865), James Garfield (1881) i William McKinley (1901).

#14. Amerykański żołnierz założył na głowę Koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego w jaskini w Siegen w Niemczech, 3 kwietnia 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. T. Love, 1984 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 44828x | Komentarzy: 82 | Okejek: 430 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało