Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Miss Nairobi z lat 60.

44 722  
445   51  
Dziś w „Zatrzymanych...” znajdziecie, między innymi, Miss Nairobi z lat 60. XX w., fatalną górę lodową oraz klasyczny przykład północnokoreańskiej propagandy.

#1. Paryska fabryka zabawek, Francja, początek XX wieku.#2. Ayrton Senna podczas Grand Prix Monako, 1989 r.#3. Albanka z Kosowa ewakuuje się z córką w kolumnie uchodźców, 1999 r. Dolne zdjęcie przedstawia tę samą kobietę z córką 22 lata później.


Pierwsze zdjęcie: Sherife Luta karmi piersią swoją sześciomiesięczną córkę Besianę podczas ucieczki przed atakami sił serbskich w Kosowie, marzec 1999 r.
Drugie zdjęcie: Sherife Luta i jej 22-letnia córka Besiana w Blace przy Ścianie Pamięci, przy mozaice wykonanej na podstawie ich zdjęcia, które poruszyło świat, 10 kwietnia 2021 roku.

#4. Zwyciężczyni w konkursie piękności „Miss Nairobi”. Kenia, 1966 r.#5. Atak terrorystyczny jednej z najstarszych organizacji terrorystycznych w Europie, ETA, w Saragossie w Hiszpanii, 11 grudnia 1987 r. Zginęło 11 osób, a 88 zostało rannych.#6. Pozwolenie na broń wydane dla Adolfa Hitlera. Monachium, 26 listopada 1921 r.#7. Marines z 3. batalionu 4. pułku piechoty morskiej zajmują się zabitymi i ciężko rannymi kolegami, którzy ucierpieli w wyniku ataku irackiej artylerii. Przedmieście Bagdadu, Irak, 7 kwietnia 2003 r.


O świcie, gdy piechota morska przygotowywała się do przejścia przez uszkodzony most Diyala, pocisk artyleryjski trafił w transporter opancerzony i zabił 2 żołnierzy. Gary Knight zrobił to zdjęcie bezpośrednio po tych wydarzeniach.

#8. Kanibal Albert Fish siedzi na ławie oskarżonych. Obok zabójcy siedzi detektyw William King, który polował na Fisha przez sześć lat. 14 grudnia 1934 r.


Albert Fish urodził się 19 maja 1870 r. „Zasłynął” z gwałcenia dzieci, a następnie ich zjadania. Znany był także jako Wampir z Brooklynu, Wilkołak z Wisterii czy Księżycowy Maniak.
Od najmłodszych lat jego zabawy obejmowały picie moczu i kału, szpiegowanie nagich chłopców w publicznych łaźniach i wysyłanie sprośnych listów do samotnych kobiet.
Podejrzany o zamordowanie co najmniej pięciorga dzieci, sam przyznał się do trzech morderstw, jak również do torturowania co najmniej setki małoletnich ofiar. Czyny te uzasadniał potrzebą przeżywania silnych wrażeń.
Został skazany na śmierć na krześle elektrycznym za porwanie i zamordowanie 10-letniej Grace Budd.

#9. Powyższe zdjęcie wykonał 12 kwietnia 1912 roku kapitan statku towarowego SS „Etonian” (obsługiwał trasy Boston – Liverpool i Boston – Cardiff). Współrzędne wskazane w podpisie zdjęcia: 41°50' długości geograficznej i 49°50' szerokości geograficznej.


Według wielu badaczy to właśnie w tę górę lodową uderzył słynny Titanic dwa dni później – 14 kwietnia 1912 r.

#10. Amerykanin pochodzenia chińskiego z napisem „Jestem Chińczykiem, proszę, nie Japończykiem” naszytym na ubraniu, aby uniknąć pomylenia go z Japończykiem, którzy byli wówczas znienawidzeni [i internowani] w USA, 1941 r.#11. Na tym rodzinnym zdjęciu w kadrze znalazła się 20-letnia Ayano Tokumasu (dziewczyna w czerwieni). Kilka sekund później wpadła do wodospadu Niagara i zginęła. Najprawdopodobniej nie była to próba samobójcza, lecz wypadek.
14 sierpnia 2011 r.#12. Empire State Building w Nowym Jorku po tym, jak samolot lecący na lotnisko w Newark rozbił się na górnych piętrach budynku. 28 lipca 1945 r.#13. Pocztówka propagandowa KRLD z 1988 r.


Pocztówka przedstawia południowokoreańskiego żołnierza-dezertera, jego nową żonę, którą poznał na północy oraz samochód Volvo, dostępny dla każdego przyzwoitego Koreańczyka z północy.
W 1988 roku północnokoreańscy propagandyści postanowili udowodnić, że nie jedzą ryżu na próżno. Wydrukowali edycję kolorowych pocztówek, które rozprowadzono u ich południowego sąsiada. Zdjęcie przedstawiało rzekomo szczęśliwego dezertera. Żołnierz, który uciekł do komunistycznego kraju, otrzymał piękną żonę i piękny zagraniczny samochód.
W rzeczywistości samochody osobowe w Korei Północnej były i pozostają luksusem, na który nie można było sobie pozwolić; ludzie korzystają z rowerów.

Co ciekawe, Koreańczycy z Północy musieli ukraść samochód z pocztówki, zamiast zdobyć go uczciwie.
W 1974 roku Korea Północna dogadała się ze Szwecją na dostawę ogromnej dostawy towarów konsumpcyjnych. Należały do nich samochody Volvo 144GL. Takie jak na pocztówce.
Szwecja wysłała cały towar na czas, ale przywódcy Korei Północnej postanowili oszukać skandynawskich kapitalistów i nie zapłacili rachunków.
W 1974 r. dług KRLD wynosił 73 miliony dolarów i od tego czasu, biorąc pod uwagę odsetki i kary, wzrósł prawie pięciokrotnie. Od czasu do czasu szwedzcy prawnicy EKN (agencja odpowiedzialna za promowanie eksportu) przypominają o tym długu i wcale nie są gotowi go umorzyć.

#14. Zdjęcie rzekomo przedstawiające ostatnie minuty życia Mahatmy Gandhiego – duchowego i politycznego przywódcy Indii. Obok miał stać jego zabójca, Nathuram Godse, 30 stycznia 1948 r.


Kiedy użytkownicy mediów społecznościowych dyskutują o okolicznościach zabójstwa Mahatmy Gandhiego 30 stycznia 1948 r., z niesłabnącą regularnością publikuje się tę fotografię, aby przedstawić moment, w którym fanatyk hinduizmu Nathuram Godse pociągnął za spust.

Tak naprawdę jest to kadr z filmu „Nine Hours to Rama”, hollywoodzkiej produkcji Marka Robsona z 1963 roku. Aktorzy Horst Buchholz i J.S. Casshyap wcielili się odpowiednio w role Nathurama Godse'a i Mahatmy Gandhiego. Anglojęzyczny film wywołał burzę w Indiach i został zakazany po premierze za szybką i swobodną zabawę faktami.
Film opowiada o ostatnich „dziewięciu godzinach” z życia zabójcy Gandhiego, zanim uda mu się zrealizować jego nikczemne plany. „Fakty” dotyczące zabójcy kompletnie mijają się z prawdą.
Godse wystrzelił w Gandhiego trzy kule – to jedyne, co jest prawdą w tym filmie.
Prawdziwy Godse był członkiem Hindu Mahasabha. Nie był żonaty (w odróżnieniu od filmowego). Wziął na siebie pełną odpowiedzialność za swoje czyny podczas procesu, twierdząc, że tylko on powinien ponieść odpowiedzialność za śmierć Gandhiego. 15 listopada 1949 roku został powieszony wraz z innym spiskowcem Narayanem Apte.

#15. Kazik Staszewski. Jarocin, 1989 r.


W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 44722x | Komentarzy: 51 | Okejek: 445 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało