Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Najlepsza reklama Daimlera

41 733  
425   63  
W dzisiejszym odcinku „Zatrzymanych w kadrze” zobaczycie, między innymi, superbezpieczne auto, przedstawicieli pewnej zamożnej rodziny oraz fotografie stojące na pewnym biurku.

#1. Gra symultaniczna Anatolija Karpowa, po lewej 12-letni Garri Kasparow, 1975 r.#2. Chata w dolinie Las Vegas, USA, 1895 r.


Za 10 lat Las Vegas uzyska status miasta. Za 50 lat gangster Bugsy Siegel otworzy kasyno Flamingo, które będzie pierwszym krokiem do sławy światowej stolicy hazardu. Za 120 lat lotnisko Las Vegas McCarran będzie obsługiwać około 50 milionów pasażerów rocznie.

#3. Auto prezydenta Gruzji po zamachu na jego życie w październiku 1998 r.


W październiku 1998 r. doszło do zamachu na prezydenta Gruzji E. Szewardnadze. Jego kawalkada została ostrzelana najpierw z granatników, a następnie z broni automatycznej. Prezydent nie odniósł obrażeń dzięki swojemu opancerzonemu mercedesowi S600 W140. Daimler natychmiast wymienił uszkodzony samochód na nowy. Lepszej reklamy nie mogli sobie nawet wyobrazić.

#4. Sacheen Littlefeather w imieniu Marlona Brando odmawia przyjęcia przez niego Oscara, 27 marca 1973 r.


Kiedy Marlon Brando zdobył Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w 1972 roku za rolę Dona Corleone w „Ojcu chrzestnym”, nie przybył na ceremonię. Zamiast aktora na scenie pojawiła się Sacheen Małe Piórko z plemienia Apaczów. Oskarżyła Hollywood o złe traktowanie Indian i w imieniu Marlona odmówiła przyjęcia prestiżowej nagrody.
Marlon Brando nie może przyjąć tej nagrody. Powodem jest sposób przedstawiania Indian przez branżę filmową i przez telewizję, a także ostatnie wydarzenia w Wounded Knee.
27 lutego 1973 roku w Wounded Knee rozpoczęła się akcja okupacyjna zorganizowana przez grupę działaczy indiańskich. Licząca ok. 200 osób grupa protestujących chciała zwrócić uwagę na złe warunki bytowe w pobliskim rezerwacie plemienia Oglalów w Pine Ridge i łamanie traktatów zawartych między plemieniem i rządem USA. Protestujący sprzeciwiali się także aktom przemocy skierowanym wobec Indian oraz rasizmowi władz i społeczeństwa. Indianie zajęli osadę 27 lutego 1973 roku, proklamowali niezależność i wzięli 11 zakładników.
Okupacja trwała 71 dni i zakończyła się 8 maja kapitulacją pod naciskiem wodzów plemion. W trakcie okupacji zginęło dwóch Indian, jeden agent FBI został ciężko ranny, a ok. 300 protestujących zostało aresztowanych.

#5. Występ Led Zeppelin w Royal Albert Hall, Londyn, 9 stycznia 1970 r.


#6. Niemieccy spadochroniarze lądują na Krecie, 20 maja 1941 r.


83 lata temu wojska niemieckie najechały Kretę. Operacja strategiczna „Merkury” była największą operacją powietrznodesantową wojsk niemieckich podczas II wojny światowej.
Pomimo dużych strat niemieckie siły powietrznodesantowe były w stanie wykonać swoje zadanie i zapewnić lądowanie głównych sił. W rezultacie III Rzesza przejęła kontrolę nad komunikacją we wschodniej części Morza Śródziemnego. Kreta była ważną bazą dla lotnictwa i marynarki wojennej. Stąd można było kontrolować przestrzeń powietrzną nad Bałkanami oraz transport we wschodniej części Morza Śródziemnego.

#7. Trzej bracia z zamożnej rodziny pozują do zdjęcia. Ghana, 1917 r.


#8. Nałożnice i eunuchowie z haremu ostatniego władcy Imperium Osmańskiego, Abdula Hamida II, Konstantynopol, 1909 r.#9. Amerykańska aktorka Goldie Hawn z mężem, reżyserem Gusem Trikonisem, 10 stycznia 1970 r.#10. Sharla Thakral, pierwsza kobieta w Indiach, która uzyskała licencję pilota, 1936 r.


Sarla Thakral była pierwszą Hinduską, która pilotowała samolot. Urodzona w 1914 r., uzyskała licencję pilota lotniczego w 1936 r. w wieku 21 lat i samotnie latała samolotem Gypsy Moth z Karachi do Lahore.

#11. Biurko Kanclerza Federalnego Niemiec w latach 1998-2005, Gerharda Schrödera. Stoi tu fotografia jego żony Doris i ojca Fritza.


Ojciec przyszłego kanclerza Niemiec, Fritz Schröder, wcielony do Wehrmachtu, zginął w Rumunii 4 października 1944 r.

#12. 21-letnia Amerykanka Jaren Hare i jej 34-letni chłopak Charles Darnell rozpaczają po tym, jak ich pyton Gypsy udusił jej 2-letnią córkę Shaiunnę w lipcu 2009 roku.


W 2011 roku oboje zostali skazani na 12 lat więzienia, gdyż sąd uznał, że za śmierć dziewczynki winę ponoszą rodzice. Funkcjonariusze zauważyli, że terrarium z wężem znajdowało się zaledwie 3,5 metra od łóżeczka dziecka, a także ustalili, że wcześniej gad nie był karmiony przez cały miesiąc, co skłoniło go do ataku na dziecko.

#13. Zjednoczone Emiraty Arabskie przed odkryciem złóż ropy. Dubaj, 1976 r.


#14. Pożegnanie syna z ojcem idącym na front, 1940 r.


Osobista tragedia małego dziecka rozegrała się na oczach Claude'a Dettloffa, gdy fotografował wymarsz pułku Kolumbii Brytyjskiej 1 października 1940 roku. Na zdjęciu Claude'a pięcioletni Warren Whitey Bernard biegnie od matki do ojca, szeregowego Jacka Bernarda, krzycząc „Poczekaj na mnie, tatusiu”. Moment uchwycony na fotografii tak przejmująco mówi o bólu, jakiego doświadczają dzieci, rozstając się z ojcami, że fotografia stała się później szeroko znana: została opublikowana w „Life” i w czasie wojny wisiała w każdej szkole w Kolumbii Brytyjskiej. Claude, przejęty uczuciem syna do ojca, zaczął monitorować tę rozdzieloną rodzinę i uwiecznił jej ponowne spotkanie po powrocie Jacka z wojny.

#15. Dzień otwarcia pierwszej restauracji McDonald's w Polsce. Warszawa, 17 czerwca 1992. Fot. Cezary Słomiński.


W poprzedniej części
2

Oglądany: 41733x | Komentarzy: 63 | Okejek: 425 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało