Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

ChatGPT miał awarię, a razem z nim wiele pozostałych AI – Co nowego w technologii?

21 304  
109   33  
Dzisiaj:
  • Cypryjski youtuber został europosłem. Początkowo wyglądało to na prank
  • Instagram testuje nieprzerywalne reklamy
  • Empik pozwala płacić klientom skanem twarzy i oczu
  • Elon Musk zapowiedział, że zakaże korzystania z urządzeń Apple w swoich firmach, jeśli Apple podpisze umowę z OpenAI

#1. Cypryjski youtuber został europosłem. Początkowo wyglądało to na prank


Cypryjski youtuber i znany w kraju prankster Fidias Panayiotou to 24-letni twórca treści w serwisie YouTube. Mężczyzna przez lata swojej działalności w sieci zdążył zgromadzić całkiem spore grono odbiorców. Jego wyświetlenia należą do bardzo wysokich, a jego kanał subskrybuje aż 2,6 mln użytkowników.

Kilka miesięcy temu Fidias zapowiedział start w wyborach do europarlamentu. Początkowo wszyscy myśleli, że to kolejny z jego pranków, jednak po czasie wyszło na jaw, że Fidias mówi jak najbardziej poważnie.

Co ciekawe, w dniu wyborów wielu Cypryjczyków chyba postanowiło zrobić kawał własnemu rządowi i oddać głos na youtubera. No bo jak inaczej wytłumaczyć, że Fidias zdobył aż 19,4% głosów, zdobywając tym samym trzeci wynik w kraju.

Fidias sam przyznał, że nigdy nie głosował i nie zna się na polityce, a tym bardziej na polityce Unii Europejskiej. Celem jego kampanii było zmotywowanie najmłodszych, aby wzięli udział w wyborach. No i chyba się udało. Pytanie tylko: co dalej?

#2. Instagram testuje nieprzerywalne reklamy


Instagram chyba pozazdrościł YouTube'owi całego wachlarza reklam, z czego sporą część stanowią niesamowicie upierdliwe dla użytkownika, długie, nieprzerywalne reklamy, bo postanowił wprowadzić coś podobnego u siebie.

Według doniesień w chwili obecnej trwają już testy podobnego rozwiązania i wiele wskazuje na to, że idą całkiem nieźle.


Rozwiązanie nosi nazwę „ad brake” (ang. przerwa na reklamy) i, jak sama nazwa wskazuje, powstrzymuje na moment użytkowników przed dalszym scrollowaniem i daje im nieco odpocząć od natłoku informacji – bombardując informacjami z reklam.

Podobno po kliknięciu w wyskakujące okienko, kiedy wyświetlana jest reklama, użytkownik dostaje informację:

Przerwy reklamowe to nowy sposób wyświetlania reklam na Instagramie. Czasem konieczne będzie wyświetlenie reklamy przed kontynuowaniem przeglądania.

#3. Empik pozwala płacić klientom skanem twarzy i oczu


W niektórych salonach sieci Empik niebawem pojawi się zupełnie nowa funkcja. Mowa o owocu współpracy Mastercard z PayEye, który umożliwia klientom dokonanie płatności za zakupy za pomocą... własnej twarzy.

A konkretnie za pomocą skanu biometrycznego tęczówki oka i twarzy. Testy będą odbywać się w pięciu salonach w Polsce. Chodzi o centrum handlowe Westfield Mokotów w Warszawie, Aleję Bielany we Wrocławiu, Posnanię w Poznaniu, Galerię Kazimierz w Krakowie oraz centrum handlowe M1 w Czeladzi.

Globalnie, 74% konsumentów deklaruje pozytywne nastawienie do technologii biometrycznych. W Polsce natomiast 4 na 5 respondentów przyznaje, że korzysta lub korzystało z zabezpieczeń biometrycznych, a wśród osób w wieku 18-25 lat już praktycznie każdy miał kontakt z biometrią – czytamy w notce prasowej Mastercard.

Oczywiście aby dokonać takiej płatności, konieczna będzie rejestracja w systemie. Zrobimy to za pomocą aplikacji, która będzie od nas wymagała przesłania kilku zdjęć. To na ich podstawie zostanie ustalony nasz profil biometryczny, dzięki któremu później będziemy dokonywać zakupów.#4. ChatGPT miał awarię, a razem z nim wiele pozostałych AI


Czwartego czerwca bieżącego roku doszło do poważnej awarii ChatGPT od OpenAI. Usługa była wielokrotnie wyłączana i miała ewidentny problem z prawidłowym funkcjonowaniem. Jednak nie to w tym wszystkim było najdziwniejsze. Najdziwniejszy był fakt, że awarie zaliczały również inne duże chatboty.

Wśród nich znalazły się m.in. Claude, Perplexity oraz Gemini od Google. Internauci żartowali, że nie mogą teraz pracować i nawet nie wiedzą jak to robić bez pomocy chatbotów AI. Wielu jednak zastanawiało się, co one wszystkie mają ze sobą wspólnego, że wszystkie naraz miały awarię? Okazuje się, że wyjaśnienie jest całkiem proste.

Chatgpt nie działa, więc ludzie przechodzą do claude, ale claude nie może przeglądać sieci, więc ludzie przechodzą do perplexity, ale perplexity uderza w chatgpt, a gpt nie działa, więc uderza w claude, więc przy całym tym chaosie wszystkie 3 są teraz wyłączone. Nikt też nie korzysta z Gemini, ale żeby pokazać, że mają duży ruch, też się wyłączyli. W ten sposób mamy AI Blackout.

Oczywiście jest do dość humorystyczne wyjaśnienie, jednak nie jest ono dalekie od prawdy.

#5. Elon Musk zapowiedział, że zakaże korzystania z urządzeń Apple w swoich firmach, jeśli Apple podpisze umowę z OpenAI


Tim Cook z Apple zapowiedział niedawno, że jego firma zamierza zintegrować asystenta głosowego Siri z chatemGPT od OpenAI. W ramach współpracy Siri miałaby zmienić się w pełnoprawnego asystenta głosowego AI, który, wzorem chatbota od OpenAI, miałby wykonywać wszystkie powierzone mu polecenia i pomagać w codziennym życiu.

Sztuczna inteligencja musi Cię zrozumieć i być osadzona w twoim osobistym kontekście, takim jak twoja rutyna, twoje relacje, komunikacja i nie tylko. To wykracza poza sztuczną inteligencję. To inteligencja osobista. Przedstawiamy Apple Intelligence.

Zapowiedź ta nie spodobała się jednak Elonowi Muskowi, który już teraz zagroził, że jeśli dojdzie do podpisania takiej umowy między firmami, to zakaże on używania urządzeń Apple w swoich firmach.


Chodzi oczywiście o obawę o swoje dane i dane swoich pracowników – a co za tym idzie, często dane własnych firm. Jednak chyba nie tylko o to chodzi. Przecież Musk również rozwija swój system AI i zapewne boli go, że tak duża firma jak Apple zwraca się w stronę konkurencji.


W poprzednim odcinku: YouTube ma nowego króla subskrypcji

3

Oglądany: 21304x | Komentarzy: 33 | Okejek: 109 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało