Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najmocniejsze cytaty – Dyrektor Galerii Refektarz tłumaczy się, dlaczego wybrali coś takiego na logo powiatu kartuskiego

54 986  
194   350  
Dzisiaj:
  • Daniel Obajtek żali się, że przez policję nie może prowadzić kampanii
  • Niemcy przeprowadziły ankietę, czy w reprezentacji powinno grać więcej piłkarzy o jasnej karnacji
  • Dyrektor Galerii Refektarz tłumaczy się, dlaczego wybrali coś takiego na logo powiatu kartuskiego
  • Szef MON komentuje sprawę skucia kajdankami polskich żołnierzy na granicy
  • Jeden z braci Golec skomentował aferę z końmi na drodze do Morskiego Oka: to zwierzęta mają służyć ludziom, a nie na odwrót

#1. Daniel Obajtek żali się, że przez policję nie może prowadzić kampanii


Daniel Obajtek nie ma lekko w życiu. Najpierw lata piekła, jakie przeżył jako prezes Orlenu w swoim luksusowym gabinecie, a teraz wzywają go do złożenia wyjaśnień w sprawie afery wizowej, których najwyraźniej nie ma zamiaru składać, a przynajmniej dopóki zrealizuje swoją kampanię wyborczą.

Problem jednak w tym, że władze nie chcą mu odpuścić i Obajtek otrzymał niedawno wezwanie do prokuratury:

To samo co robi z wezwaniami komisji śledczej, tak samo zachowuje się w odniesieniu do działań prokuratury, która prowadzi trzy gigantyczne śledztwa w jego sprawie. Myślę, że prędzej czy później pan Daniel Obajtek spotka się z wymiarem sprawiedliwości – twierdzi poseł KO Michał Szczerba.

Co na to Obajtek? Nie wydaje się specjalnie tym przejmować:

Jaka wizyta w prokuraturze? Jaki areszt? Jeśli chodzi o kwestie prokuratorskie, to nie toczą się wobec mnie żadne postępowania. Jeśli mówimy o tych postępowaniach pana Szczerby, to są one w sprawach tylko politycznych - mówił. - Pan Szczerba nie ma prawa mówić, że jestem ścigany. Nie ma prawa mówić do obywateli tego kraju, że mają dzwonić na policję, jak mnie zobaczą, bo nie mam żadnego prawomocnego wyroku ani żadnych zarzutów.
Prowadzę kampanię, jestem jedynką, więc nie jestem w miejscu zamieszkania. Organy państwa muszą nas traktować poważnie. Policja jeździ za mną, nie pozwala mi robić kampanii.


Obajtek po raz kolejny nie stawił się na wezwanie. Chciał, aby reprezentował go jego adwokat. Ale to chyba tak nie działa, panie Danielu...

#2. Niemcy przeprowadziły ankietę, czy w reprezentacji powinno grać więcej piłkarzy o jasnej karnacji


Na zlecenie publicznej stacji ARD w Niemczech przeprowadzono ankietę, której celem było ustalenia woli narodu. Pytanie dotyczyło karnacji osób grających w reprezentacji kraju w piłce nożnej. Chodziło o to, aby ludzie mogli się wypowiedzieć, czy przeszkadza im, że w reprezentacji jest tak mało piłkarzy o białej skórze.

Ankietę przeprowadzono, ale chyba nie do końca takiego wyniku się spodziewano. Okazuje się, że aż 21% chce więcej białych na murawie, a 17% wręcz żałuje, że kapitan jest tureckiego pochodzenia. Jednak zdecydowanej większości to nie przeszkadza, bo aż 67% osób nie ma z tym najmniejszego problemu.

Wiele osób krytykowało stację za tworzenie podziałów w społeczeństwie i szczucie na siebie ludzi. W związku z tym głos w sprawie zabrał jeden z prowadzących kanał sportowy ARD:

Dlatego też świadomie nie chcieliśmy tego przedstawić anegdotycznie, ale oprzeć się na solidnych danych. Sami jesteśmy przerażeni, że wyniki są takie, jakie są, ale są one również wyrazem sytuacji społecznej w dzisiejszych Niemczech.
Sprawa została również skomentowana przez piłkarza. Joshua Kimmich twierdzi, że:

Każdy, kto się wychował na piłce nożnej, wie, że to absolutny nonsens. Właśnie piłka nożna jest dobrym przykładem, jak może zjednoczyć różne narody, różne kolory skóry i różne religie – powiedział Kimmich, cytowany przez ESPN. – To jest absolutnie rasistowskie i nie ma to na miejsca w naszej szatni – stwierdził, odnosząc się do wyników badania.


#3. Dyrektor Galerii Refektarz tłumaczy się, dlaczego wybrali coś takiego na logo powiatu kartuskiego


Powiat kartuski zmienił ostatnio logo i wygląda na to, że nie wszystkim to pasuje, a już na pewno nie wszyscy pojmują, dlaczego dokonano takiego wyboru. Konkurs na logo został ogłoszony w 2023 roku i od tamtej pory wpłynęło łącznie 45 prac, spośród których specjalnie powołana do tego celu komisja wybrała zwycięską pracę.

W komisji zasiadało pięć osób, a przewodził jej prof. Akademii Sztuk Pięknych dr hab. Grzegorza Protasiuka, a wybór padł na to logo:

Stare logo po lewej i nowe po prawej

Jako że nie wszyscy rozumieli ten wybór, dyrektor Galerii Refektarz w Kartuzach postanowił wyjaśnić, jaki zamysł stał za takim wyborem:

Wybór nie był łatwy. Większość z tych prac odnosiła się w sposób obrazkowy do tematu. Natomiast w drodze kilku głosowań dokonaliśmy właśnie tego wyboru – mówił. – Nikt z nas nie przepada za zmianami, tutaj chodziło o to, aby była ta zmiana. Poprzednie logo było inne, odnosiło się do pejzażu kaszubskiego, krainy jezior. Była tam organiczna miękkość plus kolorystyka i żagiel. Może być odczytywany też jako promocja innych pojezierzy.

Ta architektura w naszym regionie wpisała się bardzo mocno. To przede wszystkim sanktuarium w Sianowie. W logo jest nawiązanie do tej szachulcowo-ryglowej konstrukcji. Logo odwołuje się też do tradycji kolorystyki haftu kaszubskiego. Ono jest kontrastem, ma formę graniastą. Symbolika otwartych drzwi, tego cienia, zaprasza – mówił Marcin Plichta. – Nie chodziło o to czy logo nam się podoba - ile kwestia ludzi, tyle zdań. Miało spełniać funkcję dobrej promocji regionu i taką spełnia.

Żyjemy w kulturze obrazkowej, jesteśmy bombardowani obrazkami znaczkami, znakami – podkreślał. – To znaki wymyślone, z czasem zaczynają nabierać nowej wartości. Nikt z nas nie lubi zmian, ale myślę, że ona idzie w dobrym kierunku. Intencją autora było odwołanie do tradycji. Jest też odwołanie w tej kolorystyce do ośmiu gmin, które są w naszym powiecie.

Zwycięzca, Waldemar Lewandowski, otrzymał 5 tys. zł nagrody oraz 3 tys. za przygotowanie systemu identyfikacji powiatu.

#4. Szef MON komentuje sprawę skucia kajdankami polskich żołnierzy na granicy


Cała Polska żyje w ostatnich dniach kontrowersyjnym zatrzymaniem żołnierzy na granicy z Białorusią. Chodzi o członków 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, którzy na przełomie marca i kwietnia oddali strzały ostrzegawcze w kierunku migrantów, którzy przekroczyli granicę i zmierzali w ich kierunku. Strzały ostrzegawcze w powietrze nie zadziałały, więc żołnierze zaczęli strzelać w ziemię. Wystrzelono łącznie 43 pociski, z czego kilka trafiło rykoszetem w płot.

Żandarmeria wojskowa zatrzymała żołnierzy i postawiła im zarzuty. Chodzi o narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu. Za ten czyn przewiduje się do 3 lat pozbawienia wolności.

Sprawę postanowił skomentować szef MON i wicepremier, Władysław Kosiniak-Kamysz:

Zatrzymanie żołnierzy oddających strzały alarmowe w kierunku atakujących migrantów jest nie do przyjęcia. Działania Żandarmerii Wojskowej wobec zatrzymanych zostaną bezwzględnie wyjaśnione. Żołnierze stojący na straży bezpieczeństwa państwa muszą być pewni, że procedury prawne ich chronią. Będę zawsze stał po stronie honoru żołnierzy.

#5. Jeden z braci Golec skomentował aferę z końmi na drodze do Morskiego Oka: to zwierzęta mają służyć ludziom, a nie na odwrót


Jeden z braci Golec, Paweł, postanowił zabrać głos w sprawie afery z końmi w tle. Muzyk najwyraźniej nie podziela opinii zdecydowanej większości internautów i uważa, że koń to koń i ma pracować:

Koń od zawsze był w górach tak, jak i owca – komentuje Paweł Golec. – Ludzie z tego żyją i po prostu mają takie biznesy. Dla mnie to jest naturalna rzecz. Jeżeli zwierzę jest dobrze traktowane, głaskane, karmione, to niech sobie wędruje. […] Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że musi to być wszystko zgodne z prawem, żeby to zwierzątko było szanowane. Trzeba pamiętać o odpoczynku i wszystkim. Ale koniec końców to zwierzęta mają służyć ludziom, a nie na odwrót.

Uważam, że jest to dziwny temat i kompletnie nie rozumiem całego szumu wokół tego. Nie kupuję tego. Uważam, że jeżeli zwierzę jest traktowane z należytym szacunkiem, to po prostu ma służyć człowiekowi, ale w sposób godny, pisany przez duże G.

W poprzednim odcinku: Co znajomi myślą o kontrowersyjnych wypowiedziach J.K. Rowling?

3

Oglądany: 54986x | Komentarzy: 350 | Okejek: 194 osób